Студено, но сончево време

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

До крајот на работната недела ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност. Утринските температури во поголемиот дел од земјава ќе се спуштат под нулата, а дневните ќе бидат во благ пораст. Во сабота облачноста ќе се зголеми, а на запад од крајот на денот ќе започнат врнежи од дожд. Преку ноќта кон недела краткотрајно врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјата. Во недела претежно во западните и источните делови ќе има повремени врнежи кои понекаде на повисоките места ќе бидат од снег.

Страшното невреме ги однесе првите жртви!

Речиси цела Европа денеска се тресеше од студ откако ледениот бран од Сибир постепено се прошири на целиот континент, однесувајќи најмалку три живот, еден во Франција и два во Полска.

Студениот бран од Сибир ја зафати во неделата попладнето Франција, каде што температурата се спушти на минус 10 Целзиусови степени, а ветерот го засилува чувството на студ како да е минус 18 степени, јавува службата Meteo France.

Триесет и петгодишен бездомник е најден мртов во неделата утрото во Валенс, на југоистокот од Франција, каде што живата во термометарот во текот на ноќта се спуштила на минус 3 степени. Првите информации наведуваат на заклучокот дека починал од студ, соопштија локалните власти.

Во Полска две лица замрзнале ноќта кон саботата. Во неделата температурата во текот на денот достигнала до минус 12 Целзиусови степени.

Во Русија државниот метеоролошки завод предупреди дека во периодот меѓу 23-ти и 28-ми февруари земјата ќе ја погодат „невообичаено ниски“ температури. Ноќта кон понеделникот во околината на Москва се очекуваат минус 24 Целзиусови степени, а во некои делови на централна Русија дури и до минус 35 степени. Во речиси цела Русија во следните три дена се очекуваат силни виулици.

Буриан, студениот сибирски ветар, исто така, ја замрзна и Италија, особено нејзиниот северен дел. Властите предупредија на големо намалување на температурите и обилни снежни врнежи. Во Рим, каде што постои страв од голем пад на температурите и мразови, детските градинки и училиштата на сите нивоа ќе останат затворени.

Во Венеција силните ветрови предизвикаа затворање на мост на пристап кон градот, а во Трст налетите на ветрот достигнале брзина до 130 километри на час.

Во југоисточна Европа, невообичаено студено време за овој период од годината се очекува во Романија, од минус 25 степени, како и во соседните балкански земји. Училиштата во Букурешт нема да работат во понеделникот и во вторникот, а слична ситуација е и во трите округа на југот од земјата, каде што се очекуваат големи количества снег.

Во централна Европа, во Австрија и во Унгарија, но и во Велика Британија, Италија и Шпанија, каде што властите го повикаа населението да се подготви за доаѓањето на метеоролошкиот феномен познат како „Москва – Париз“, фронт од извонредно студен воздух кој продира од Сибир.

Сепак, ниските температури во Белгија во неделата не ја спречија групата од стотина капачи на минус 2 Целзиусови степена, колку што биле измерени ви Уи, на истокот од земјата, да скокнат во реката Меус со вода со температура од 3 степан, за да учествуваат во традиционалното годишно „зимско препливување“ на реката, белгиска традиција која трае повеќе од половина век.

Студ и многу снег!

Пообилни врнежи ќе има во текот на ноќта и во понеделник претпладне кога насекаде ќе се формира снежна покривка (на пониските места околу 10-15 см, а на планините ќе се зголеми и за над 30 см). Ќе дува умерен, долж Повардарието и засилен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус еден до два, а дневната од минус еден до три степени. 

Во Скопје ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во ноќните часови. Ќе дува умерен северен ветер. 

Утринската температура до минус еден, а дневната до нулата.

Во вторник слаби врнежи од снег се уште ќе има само во западните делови од земјава. До четврток температурите ќе бидат значително под просекот за овој период од годината. 

БИДЕТЕ ПОДГОТВЕНИ: СЕ ПРИБЛИЖУВА СНЕЖНИОТ БРАН КОЈ ЌЕ ДОНЕСЕ МНОГУ СНЕГ!

Почнувајќи од оваа ноќ територијата на нашата држава ќе започне да ја зафаќа многу студената воздушна маса која е резултата од поларниот вртлог кој буквално ја зафаќа цела Европа и Балкан.

Врнежите се повеќе ќе поминуваат во снег но сеуште ќе бидат послаби и локални оваа ноќ. Меѓутоа интензивирање на врнежите ќе има од утрешниот неделен ден а особено од утрешната ноќ каде насекаде ќе има формирање на снежната покривка.

Поинтензивни врннежи од снег ќе има и во понеделник што ќе условат понатамно зголемување на снежната покривка.

На пониските места ќе се формира снежна покривка со висина од 10 до 20 цм а понекаде дури и преку 30 цм додека на планините истата ќе се зголеми дури за повеќе од 50 цм.

Температурите на воздухот МНОГУ ќе опаднат и во најголем дел од државава и преку ден ќе останат до околу нулата па и под нулата што значи истите ќе бидат ДАЛЕКУ ПОД ПРОСЕКОТ за овој дел од годината.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Со оглед на тоа дека снежниот циклон ние многу блиску ви препорачуваме да избегнувате патување на далечен пат додека ако поминувате покрај планинските превои бидете КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ и возете со намалена брзина.

Исто така тие што ќе се наоѓаат на скијачките центри или на други планини ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ да не излегуваат на прошетка низ планини и да не се оддалечуваат од својата викендичка.

Ќе дува северен ветер кој повремено особено на исток и Долж Повардарието ќе се засилува и истиот ќе условува појава на снежни наноси.

За нови, детални и по потреба обновени информации околу временската состојба следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Популарно