Крсто Муковски штрајкува со глад во Шутка

Пратеникот Крсто Мукоски, кому  му беше определена мерка притвор од судија на претходна постапка, почнал да штрајкува со глад уште веднаш кога пристигнал во истражниот затвор Шутка.

Информацијата  ја потврдува неговата одбрана. Причина за неговиот штрајк со глад е тоа што сметал дека е притворен за нешто што воопшто не го направил, а најмалку дека му се става на товар терористичко загрозување на уставниот поредок. Мукоски одбива храна и затоа била известена и затворската управа по што веднаш медицинско лице му извршило преглед и било констатирано дека засега е во добра здравствена состојба. Тој не се наоѓа во келија заедно со останатите притворени пратеници, туку сосема други притвореници.

Инаку, вчера, неговиот адвокат Игор Кичеец поднесе жалба до Кривилчниот совет против притвор кој вчера му беше одреден.

Каракамишева отворено против ВМРО

Статус на Тања Каракамишева: ,,Ќе се здружиме сите заедно во борбата против власта кога опозицијата ќе излезе со прецизен став дека Преспанскиот договор ќе биде поништен, Договорот со Бугарија ќе биде поништен и кога ќе се покаже цврстина во одбрана на националното достоинство.

Тој процес, јасно е, ќе бара откажување од многу бизниси на раководната структура!

НЕ МОЖЕ ДА СЕ СЕДИ НА ДВЕ СТОЛИЦИ, ИЛИ СИ СЕДНАТ НА ЕДНАТА ИЛИ НА ДРУГАТА! АКО СИ НА ДВЕТЕ, ПАЃАШ!”

Груевски: Заев се дрогира!

Нашиот премиер деновиве е ептен ХАЈ 😎

Најави човекот уште пред една година, откако започна фамилијарен бизнис со садење марихуана за медицински цели, па ни објаснуваше дека треба да ја легализираме марихуаната за да бидеме сите ХАЈ како што според него биле во Амстердам...

Пред неколку дена, кога беше помалку ХАЈ, на Тв 24 кажа: “карикирам, можеби Груевски влегол во багажник на кола во подрум". Тоа беше во духот на она од ноември лани дека “можеби" сум бил киднапиран. Неколку дена потоа за интервјуто за ФАЦ во Берлин му се видело ХАЈ ако ги исфрли првите два збора, “карикирам”и “можеби”.

Јас знам дека во животот напамет не ми паднало да влегувам во багажник за било какви цели. Вистината ја знае и Заев. Заминав бидејќи во Македонија се водеа политички мотивирани процеси против мене во кои што однапред се знаеја пресудите нарачани од него лично, иако не постоеја никакви правни аргументи, никакво сторено кривично дело а според тоа ни докази. Заминав бидејќи во затворот ми подготвуваа линч. Вистината е дека заминав многу лесно и едноставно, а тој пред некој ден потроши четвртина од емисијата за отчет говорејќи за мене и како сум заминал, со лажење и фантазирање. Па потоа почна да го лаже и светот преку меѓународните медиуми.

Гледате, тој замислил дека сум заминал, како што неодамна слушнав дека кога беше во опозиција него го носеле и враќале тајно во една соседна држава ,,на консултации,,. Секој си тргнува од себе. Па веројатно си рекол: “ако можев јас да влегувам во багажник за да го сменам името, историјата и идентитетот, зошто пак не тој затоа што не ги смени👀 ...”.

Ама “ХАЈ”треба да знае дека се ближи време за ГУДБАЈ. Оти народот не е баш ХАЈ и разбира дека нашиов “ХАЈ” штом отвори уста-лаже. Лаже полесно од што дише. Всушност не лаже само кога молчи 🤐. А најточно веројатно се изразуваат оние кои најдобро го разбираат и најдолго го знаат, струмичаните, кои велат “многу му меле устата".

П.С. Насловот е позајмен од наслов на роман од Божин Павловски каде насловот нема исто значење ниту поврзаност со нашиот "јунак".

Половина кладилници и казина во Македонија ги чека „клуч“

Голем дел од кладилниците во Скопје и Македонија ќе мора да бидат затворени или дислоцирани од местата на кои сега се наоѓаат. Според предлог законот на Собранието, обложувалницте ќе треба да бидат дислоцирани на најмалку 500 метри од училиштата. За ова ќе треба да расправаат членовите на комисијата за финансирање и буџет наредната недела. 

Игрите на среќа не треба да бидат достапни на децата, но и покрај одредбите дека на малолетни лица им е забрането влез во казина и обложувалници, тоа се уште се случува. 

Неодамна слични вакви закони беа усвоени во Албанија и Косово.

Популарно