Македонците може да се преселат во Авралија без проблем

Во месец мај оваа година, Австралиската влада донесе одлука, на своите државјани да им дозволи да можат да го спонзорираат доаѓањето на нивните родители од другите држави во Австралија.

Оваа нова виза, која е воведена, изнесува до 20.000 долари. Спонзорите, односно нивните деца, ги плаќаат сите трошоци за приватно здравствено осигурување.

Исто така, тие се должни да платат за сите дополнителни трошоци, како и за здравствена заштита во текот на престојот на нивните родители во Австралија.

„Трошоците за здравствена заштита, кои треба да ги плати спонзорот, се зголемуваат со годините на луѓето“, вели Алекс Хок, помошник министер за имиграција.

Новите одредби ќе ѝ помогнат на австралиската влада да ги намали трошоците за здравствена заштита кои се во пораст. Ако првата година од применување на законот се пополни квота од 15.000 визи, тоа би значело плус 150 милиони долари.

Носителите на визата немаат право да работат во Австралија, меѓутоа владата има корист, бидејќи пензионерите кои доаѓаат, најчесто ги чуваат внуците и на тој начин се намалува оптовареноста во австралиските градинки.

Сепак, поделени се мислењата околу висината на цената на оваа виза. Се чини дека е прескапа.

(ВИДЕО) СИН ОД ПЕКОЛОТ: Долго планирал да ги убие своите родители и малечката сестричка, но тие маестрално го изиграа

Богат руски брачен пар од Русија ја лажирале својата смрт за да нивниот лаком син кој што изнајмил платен убиец да ја научи лекцијата.

20-годишниот од полицаец на тајна задача побарал да ги убие неговите родители и неговата 10-годишна сестра и да го преземе целото наследство. Неговите родители решиле да го изиграат и позирале на фотографии на кои изгледа дека злочинот е извршен.

Улогата на „платен убиец“ ја презеде полицаец од Сочи, кој што нивниот син го упати како и каде треба да бидат убиени членовите на неговото семејство.

Имено, тој дури нацртал и план од куќата и открил каде се поставени безбедносните камери и како да се избегнат.

Тој се согласил на договорената цена и побарал фотографии како доказ.

Родителите позираа на фотографии на кои се гледаат во локви крв, а фотографиите после тоа му биле прдадени на нарачателот.

Откако тој ги вите фотографиите, изразил „задоволство“ и се согласил да исплати 38.000 фунти штом го добие наследството.

Синот монструм после апсењето го признал злочинот, а се дозна дека и порано планирал нешто вакво. Најпрвин барал начин да ги отруе, па да ги оштети кочниците на возилата со цел да загинат неговите родители.

Како главна причина за ова било тоа што родителите „не му давале доволно пари“.

(ВИДЕО) Полицајци само кренале и поглед и виделе дете како виси на 3 спрат од зграда

Овој инцидент кој малку фалело да стане трагедија се случил во Асјут, Египет.

Вниманието на полицајците кои обезбедувале банка им го привлекло нешто што мрдлао на фасадата од зграда.

Кога добро погледнале сфатиле дека станува збор за дете кое виси на третиот спрат.

Немале ни секунда за губење, дофатиле престилка која стоела на ограда, но падот на детето ги изнендил.

За среќа, едниот од нив успеал да го дофати за рака, кое судејќи според видеото има четири или пет години, па поминало и без гребаници. Полицаецот бил полесно повреден. Погледнете:

ФОТО: Суптилна порака на Ердоган до Заев

На објавената фотографија на социјалните мрежи е направена споредба од негови високи гости кои што престојувале во официјална посета на Турција, како Путин, Меркел исто како и нашиот државен врв, премиерот Зоран Заев, поранешниот премиер Никола Груевски и претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов.

Од самата фотографија може да се заклучи многу. Имено, покрај самите гости стои знаме на нивната држава, а кај некои и вопшто не.

Популарно