Од Берово за Алјаска: Заработив македонска годишна плата за 50 дена!

Сезонската работа на Алјаска во последно време се вистински хит за луѓето од источна Македонија, кои таму заминуваат да работат неколку месеци. Најчесто за тоа време заработуваат колку во Македонија за 24 месеци, а се враќаат исцрпени, но сепак задоволни.

 Еден гастарбајтер од Берово кој има 35 години бил ангажиран во фабрика за преработка на лосос.

-Животот ми се сведе на работа и спиење, но успеав да заработам колку годишната плата во Македонија за само 50 дена на Алјаска. Таму обработував и пакував лосос по 16 часа на ден, во три смени, објаснува беровчанецот.

Тој исто така истакна дека животот таму е многу скап, но тој трошел само на најосновното со оглед на тоа дека има жена и 3 деца.

-Алјаска е многу скапа, кутија цигари е 10 долари, а толку ми беше платен еден час, не можам да се луксузирам, отидов да заработам за да им обезбедам подобра иднина на мојте дечиња. Работев без ниеден слободен ден. Станував јадев, работев, јадев, спиев и така секој ден во круг. Но, мојата намера беше да заработам, донесов 6.500 евра што е многу повеќе од годишната плата во моето родно Берово, со солзи во очите искрено раскажа А.Б. кој сакаше да остане анонимен поради страв од кражби.

7 работи што вашата урина ви ги кажува за вашето здравје

Може да звучи чудно, но секој пат кога одите во тоалет имате шанса да го проверите вашето здравје. Со проверка на бојата на урината, можете да видите дали вашето тело е во добра состојба или треба да одите на лекар. Звучи лесно, нели? Сега само треба да ги знаете можните причини (сериозни или не) зад секоја боја.

Ние истражувавме што открива бојата на урината за вашето здравје и предлози за она што можете да го направите. Дали некогаш сте виделе дека вашата урина е во една од овие бои?

Портокалова

Некои антиинфламаторни лекови (асулфидин), лекови за хемотерапија и лаксативи со сена можат да предизвикаат портокалова боја. Преголемата потрошувачка на витамин Б2 или бета- каротин (морков) исто така може да биде причина. Ако не сте биле изложени на некое од горенаведените, тогаш:

• Пијте повеќе вода. Дехидрацијата може да предизвика урината да биде високо концентрирана и да варира од темно-жолта до портокалова. За само неколку часа, треба да се врати во нормална јасна жолта боја.

• Проверете ги очите. Ако забележите некоја жолтеникава боја во белките на вашите очи, тогаш портокалната урина може да биде знак дека вашиот црн дроб не функционира правилно. Веднаш треба да закажете состанок со лекар.

Розова и црвеникава

Веројатно е алармантно да се види црвеникава или розова урина, но тоа не е нужно сериозно бидејќи може да биде предизвикано од храна или лекови. Пред да се загрижите, видете ги причините за оваа боја.

Храна: Ако сте јаделе цвекло, капини тогаш нема за што да се грижите. Некои од соединенијата што ја прават оваа храна црвена се излачуваат во урината откако бубрезите ја извршуваат својата работа. Вообичаено, тоа се чисти до следниот ден. Ако не, треба да закажете состанок со лекар.

Лекови: Одредени антибиотици (како што се Рифадин и Римантан) кои се користат за лекување на туберкулозата може да ја предизвикаат црвената урина. Феназопиридин, кој се користи за лекување на инфекции на уринарниот тракт, и лаксативи кои содржат сена, исто така, може да бидат причини за розова боја.

Крв: Крвта во урината може да биде знак на инфекција на уринарниот тракт, болест на бубрезите, канцерозни или неканцерозни тумори или камења во мочниот меур или бубрезите. Ако забележите крвни згрутчувања или други ткива во урината, веднаш обратете се кај вашиот лекар. Специјалистите нагласуваат дека ова е ретка, но недијагностицирана болест, особено кај жените, бидејќи тие обично ја сметаат за чуден циклус.

Зелена или сина

Може да биде шокантно да се види оваа боја, но таа е ретка и може да биде предизвикана од:

1. Храна: Јадењето вештачки обоена храна или аспарагус. Нема што да се грижите. Тоа ќе се расчисти за еден ден или

2.

Лекови: Некои лекови (како амитриптилин, индометацин и пропофол) може да предизвикаат промена на бојата.

Внимание: Ако не сте биле изложени на било кое од горенаведените, тогаш треба да се јавите кај вашиот лекар. Зелена боја може да сигнализира ретка инфекција на уринарниот тракт предизвикана од бактериите Pseudomonas.

Кафена

Ако гледате кафеави нијанси во урината, тоа може да биде знак за дехидратација. Меѓу храната што може да ја претвори вашата урина кафеава е гравот. Но, подобро е да се провери, особено ако пиете многу вода, но бојата не заминува. Кафената урина може да укаже на проблеми со црниот дроб и бубрезите.

Внимание: Ако вашата кафеава урина е проследена со абдоминална болка, осип и напади, постои голема можност за генетска состојба. Исто така, крвта станува кафеава кога се распаѓа, и ова може да биде знак на посериозна состојба како тумор.

Пенење

Пенливата урина од време на време е нормална и обично се должи на брзината на мокрење. Но, ако продолжи да се повторува и да се забележува со тек на време, треба да го посетите вашиот лекар.

Пена на урината може да биде знак на протеини во вашата урина, и ова треба професионално да се процени бидејќи зголемена количина може да сигнализира сериозен проблем со бубрезите.

Транспарентна

Ако вашата урина е целосно транспарентна, тоа е знак дека пиете премногу вода. Ова може да предизвика одредени ризици, од кои најважно е разредување на соли во вашето тело. Ова може да создаде проблематична хемиска нерамнотежа во вашето тело. Треба да размислите за пиење помалку вода.

Бледа сламено жолта, транспарентна жолта, темно жолта

Овие бои значат дека немате што да се грижите. Идеално, вашата урина треба да биде бледо златна боја. Бледо жолта покажува добра рамнотежа помеѓу тоа што е под и над хидрирање. Повеќе концентрирана урина е знак дека ви треба повеќе вода. Само имајте на ум едно златно правило: ако изгледа како лимонада- добро е за вас!

Скопските возачи револтирани: Ем стари ем се туркаат со велосипедите кај што не им е местото!

Возењето на велосипед, особено за повозрасните граѓани, може да биде фатално на скопските улици. Изнемоштени и без физичка кондиција неретко се случува тие да ја изгубат силата и нагло да свртат пред автомобилот и во опасност да го доведат својот и животот на возачот на автомобилот. Познавачите на состојбите велат дека една од причините е што главниот град секаде нема специјални патеки за возење на велосипед, па граѓаните се принудени да се туркаат со возачите на патиштата.

“Иако имам 68 години, многу сум активен и секој ден рекреативно по минимум 60 минути возам велосипед,па дури и во зима. Иако ги почитувам сите прописи, честопати возачите на автомобили ми замеруваат и ми дофрлуваат, нерпеливи се, а и ние како луѓе не сме научени на велосипедисти во сообраќајот и не знаеме како да реагираме на Слична е и приказната на 65-годишниот Н. Петковски од Пинтија кој редовно се вози на велосипед вели дека е принуден да го користи бидејќи не му стигнува пензијата за сите трошоци.

“Имам пријател во Драчево и кога сакам да го посетам одам со велосипед. Знам дека полека се движам во сообраќајот и често и ми свират со автомобилите, но немам пари за да трошам на автобус, а и вака се рекреирам”, истакнува Петковски.

Сепак, револтираните возачи на автомобили велат дека се при крај со нервите и потенцираат оти овој проблем мора да се реши со некаков закон или правилник.

“Се почесто има невнимателни постари луѓе на велосипеди, не почитуваат ниту знаци, ниту правила. Ем се стари ем се туркаат кај што не им е местото. Пред неколку години стојам на семафор и чекам да се запали зелено. Само што се вклучи јас се спремам за да тргнам и во тој момент пред мене прелетува постар човек на велосипед на пешачки. Недостасуваше малку за да го удрам, а тој ми се смешка преку прозорец и ми вика: Е кај се брзаш, чекај да поминам, постарите имаат предност!”, раскажа Никола Темелковски од Кисела Вода.

Според експертите за безбедност во сообраќајот, постарите граѓани што возат велосипеди дефинитивно може да се сметаат за небезбедни во сообраќајот поради намалената физичка способност.

Физичката способност на граѓаните за возење засега се проверува само кај возачите на моторни превозни средства. Ако возачот има 65 години тој мора да оди на лекарски преглед и докторите ќе одредат за колку време ќе му се продолжи возачката. Законот за безбедност предвидува таа да може да се продолжи најмногу за три години по што повторно ќе мора да одат на преглед,а за возраста на велосипедистите има ограничувања но само за долната граница, односно лицето што го управува да не биде помало од десет години.

Инаку, според податоците на МВР Скопје за билансот на загинати во сообраќајни несреќи во метрополата за минатата година имало вкупно 23 сообраќајни несреќи во кои загинале 24 лица.

„Во делот на повредени лица, во периодот од јануари до октомври 2017 година, бележиме намалување за 9% на бројот на лица кои биле тешко телесно повредени, додека бројот на лица со телесни повреди е намален за 2% во однос на истиот период 2016 година. Повеќето од незгодите се случиле надвор од населено место (на регионалните патишта Скопје-Велес, во близина на селото Ржаничино-Скопско и Скопје-ХЕЦ „Козјак"), додека критични улици во градската средина се булеварите „Борис Трајковски", „Кочо Рацин" и „Партизански Одреди", како и улиците во с.Арачиново, населба Илинден и селото Батинци", појаснуваат од МВР.

„Мајка ми ми ја избричи главата и ме дрогираше кога имав 7 години“: Ме убедуваше дека имам рак, а потоа ја дознав ужасната вистина

Хана од свои 7 години била жртва на злоставување од својата мајка која ја убедила дека има рак.

Имено, мајката на Хана Милибрант (21) се обидела да ги изманипулира сите и да им земе пари така што измислила дека ќерката и е тешко болна.

-Имав само седум години кога ми рекоа дека имам рак. Бев малечка за да сфатам што значи тоа, но гледајќи го татко ми како плаче беше доволно за да ме исплаши. Мојата мајка Тереза ме одведе на лекар кога имав поблага треска и кашлање. Се чувствував добро, но сепак ме однесе на скенер. Подоцна мајка ми го повика семејстовот и ни рече дека лекарот нашол тумор во мојот рбет, вели Хана која без помош на психотерапевт не можела да се избори со несреќата што и е нанесена во раното детство.

Нејзиниот живот се сменил преку ноќ, а градот во кој живеела организирал хуманитарни акции за да и помогне да ја победи болеста.

-Мајка ми беше медицинска сестра така што таа сама ми ги даваше лековите. Меѓутоа ми се чинеше дека се чувствував се полошо и полошо - имав главоболки и бев малаксана. Не можев да возам велосипед, ниту да си играм со другарките... Носев маска на училиште. Не знаев што е смрт, но знаев дека тоа значи дека нема да бидам со моите родители и тоа ме плашеше. Беше многу чудно, а мајка ми се оддалечи од мене, а татко ми секогаш знаеше како да ме расположи, рече таа.

Еден ден се разбудила со завој на долниот дел од рбетот, а мајка и и рекла дека со тој завој е прекриена раната од игла од каде примала терапија. И рекла дека ја посетува медицинска сестра по име Бет која и дава терапија, но Хана никогаш не ја видела, а мајка и и давала лекови за спиење.

Неколку дена потоа, Хана се разбудила и без својата долга руса коа. За неа тоа било посебно тешко, а како што се наведува во училиштето се чуствувала многу посрамено зошто наставниците организирале хуманитарни акции за да и помогнат, пишува Мирор.

Нејзините родители отишле толку далеку што мајка и и рекла има уште само неколку недели живот и девојчето морало да оди кај советник за да се соочи со смртта.

-Потоа одеднаш се заврши, кога моите родители и баба ми беа уапсени. Се благодарејќи на наставничката која забележа дека косата ми расте рамномерно, а не во печати како после хемотерапија, па ја пријави мајка ми во социјалната служба. Мајка ми веднаш призна дека го лажирала ракот и ја измамила заедницата за околу 31.000 долари. Сместена е во психијатриска болница, а татко ми е пуштен со кауција. Ми рече дека повеќе не сум болна и бев пресреќна што нема да умрам. Но среќата кратко траеше зошто набрзо ме сместија во старателско семејство. Бев многу збунета и сама и сите мои стравови ми се остварија, останав без семејство, раскажа девојката.

Нејзината мајка е осудена на шест и пол години затвор, по што судот ја отфрли нејзината одбрана за непресметливост. Нејзиниот татко ја призна вината за загрозување на дете, но тврди дека не знае дека мајката лажела за нејзинaта болест, а бабата е ослободена од вина.

Популарно