Жерновски сведочеше на судењето за „Шамарите во Центар“

Екс градоначалникот на Центар Андреј Жерновски сведочеше на судењето за „Шамарите во Центар“. Раскажа за насилството на протестите за време на двете сендици во јуни 2013 та кога на дневен ред било поништување на детални урбанистички планови, но не и уривање на веке почнати градби како што е црквата Св Констатнин и Елена која беше искористена како повод за протестите.

Жерновски рече дека постоела комуникација меѓу советници и демонстранти. Пратеничката Даниела Рангелова ме повика да излезам и да се соочам со насобраните граѓани, рече Жерновски. Говореше и за нереагирањето на полицијата и покрај тоа што состојбата била критична. Денешното рочиште се снимаше со две камери.

На реакциите на одбраната дека не треба да се овди записник и дека претходно не се снимало, судијката образложи дека иако закнот за крвична постапка се применува од пред 4 години нема технички услови во криивчниот суд видео и тонски да се снимаат сите судења и до сега тоа не претставувало правна пречка.Груевски во изјава за медиумите вели дека судењето било политички прогон.

Албанско знаме закачено на влезот во Македонија, на граничниот премин Богородица

Утрово на граничниот премин Богородица, на влезот во Македонија е закачено албанско знаме на местото на грбот на Република Македонија.

Ова е уште еден начин на кој граѓаните го искажуваат својот револт против усвојувањето на Законот за јазиците.

(ВИДЕО) Надарена плавуша во „Тркало на среќата“

Силниот ветар, кој дуваше со брзина од над 90 километри на час, предизвика штета на повеќе места на крајбрежјето на Охрид. За справување со последиците, заседаваше Кризниот штаб на општина Охрид, на кој беа договорени конкретните активности на надлежните служби и нивна координација.

Нивото на Охридското Езеро е на  693,78 метри  и тоа  е 3 сантиметри  над дозволената кота од 693,75 метри. Силниот ветер од над 90 километри на час, предизвика бранови во висина од 120 сантиметри. Кризниот штаб е во постојана комуникација со АД ЕЛЕМ, од каде велат дека кај Дрим се испуштаат по 20 метри кубни во секунда.

Екипите на јавните претпријатија  цел ден беа на терен  и расчисуваа, а противпожарната единица имаше осум интервенции на паднати оџаци.Најголеми оштетувања има на крајбрежните објекти на потегот од Канео до градскиот плоштад.

Денеса од 07:00 часот се продолжува  со чистење. Ќе бидат ангажирани сите ЈП со потребни работници кои ќе бидат подготвени со алат и механизација за санирање на штетите. Правните и физичките лице кои се оштетени од невремето од понеделник ќе можат да поднесат барање за обештетување. Општинската комисија за проценка на штети од елементарни непогоди по пријава ќе излезе на терен.

Од Кризниот штаб се апелира да се тргнат автомобилите и да се регулира сообраќајот во стариот дел на Охрид за да може механизацијата непречено да работи на расчистување.

(ВИДЕО) „Диме предавнику, излези на тераса!“ – Аеродромци му отидоа на пратеникот под прозор

По протестите кои вчера вечер се одржаа пред домот на пратеникот Далибор Богдановски од Сопиште, жителите на општината Аеродром протестираа и пред домот на пратеникот од СДСМ Диме Велковски.

„Предавник, предавник“, „Нејќам два, нејќам три, еден јазик сакам ја“, „Излези момче“ беа само дел од слоганите кои ги скандираа насобраните пред станот на пратеникот од СДСМ во Аеродром.

Тие пред неговиот дом на плочникот со спреј испишаа и „Диме Предавник“

Популарно