(ВИДЕО) Игор Дурловски, Игор Дурловски – скандираше публиката пред почетокот на „Набуко“ во МОБ

Игор Дурловски, Игор Дурловски, скандираше вечерва публиката во Македонската опера и балет. Непосредно пред почетокот на операта „Набуко“ која вечерва е на репертоарот на МОБ, дел од публиката присутна во салата го искажа својот револт од приведувањето и притворот на еден од најдобрите, ако не и најдобар македонски оперски пејач, Игор Дурловски. По извикувањето на името на оперскиот пејач, присутните не го попречија почетокот на операта.

Публиката негодува што македонскиот талент се наоѓа во притворот Скопје или познат како Шутка. Дурловски е еден од 36-те осомничени за тероризам. Тој се наоѓа во притвор од 29 ноември годинава, а заедно со него се актерот Владо Јовановски, режисерот Борис Дамовски, твитерџијата Богдан Илиевски, шестмина пратеници, од кои тројца во домашен притвор…

Нив им се суди за случувањата во Собранието на 27 април годинава, кога незадоволните граѓани влегоа во собранието откако Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието по нестандардна процедура и за многумина спротивно на законите и уставот на РМ.

Брат Љубе советник на Заев за странски инвестиции?!

Љубе Бошкоски, лидерот на Обединети за Македонија, според извори од негови сопартијци  добил понуда од премиерот Зоран Заев да му биде советник за странски инвестиции.

Изворот близок на „Брат Љубе“ тврди дека Бошкоски со задоволство и среќа го прифатил понуденото место. Заев претходно веќе најави  дека ќе бара соработка со сите партии освен со ВМРО-ДПМНЕ.Сепак официјална потврда од Владата на РМ и тимот на премиерот засега нема.

Колку и на што потрошиле министрите за шест месеци?

Според податоците на владиниот сајт, највисоки трошоци во првите шест месеци, пријавил премиерот Зоран Заев, во висина од 50 илјади евра. Половина од нив или 25 илјади евра се трошоци во ресторани или бифеа, помала е сумата за авионски карти и за хотелско сместување. Заев потрошил и помалку од 3 илјади евра за подароци за странски делегации.

За ресторани, министрите на ДУИ кои најмногу имаат потрошено се следниве: министерот за економија Крешник Бектеши има потрошено во ресторани вкупно 14.000 евра, министерот за правда кој даде оставка, Биљал Салими- 12. ооо евра за ресторани, министерот за животна средина Садула Дураку- 8.300 евра за ресторани.

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи кој пријавил 27 илјади евра трошоци, 11 илјади евра потрошил во ресторани.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров потрошил околу 26 илјади евра – за авионски карти биле платени 16 илјади евра, а за хотелско сместување 3 илјади евра. За ресторани и мензи во институциите- скоро 2. 400 евра. Угостителски услуги во странство- 1.500 евра, а за услуги во надворешни угостителски објекти- 1.300 евра.

Се јави Владата на Р. Македонија: Дали вечерва ќе се отстранува „Воинот на коњ“?

По бранот информации на социјалните мрежи  дека вечерва ќе се отстранува споменикот Воин на коњ, се огласија од Владата на Р. македонија и  Министерството за Култура.

– Почитувани сограѓани, немојте да потпаѓате под влијание на лажни вести дека се случува отстранување на споменици од Плоштадот Македонија во Скопје, велат од Министерството за Култура и Владата.

Од таму додаваат дека на Плоштадот во Скопје не се планирани ниту се преземаат какви било физички зафати.

Секоја друга поинаква информација е лажна вест, велат од Министерството.

Популарно