Зоран Божиновски: Боки13 е ИЗМАМНИК!

Новинарот Зоран Божиновски во својот текс на kontrastav.press пишува за тоа кој бил Бојан Јовановски пред да стане претседател на „Меѓународен сојуз Скопје“ и дека сеуште должи пари, кои судот не може да му ги наплати. 

„Малкумина денеска се сеќаваат дека Бојан Јовановски во улога на БОКИ 13 направи (не)успешен обид да измами своја пријателка која му верувала, но не се стеснувала да го даде на суд. Пролетта 2007 година БОКИ 13 на крилјата на привидната слава, ја убедил својата пријателка, скопјанката Санда Перковска, дека е силно профитабилно во тандем да инвестираат по 50.000 евра, за организација на концерт на градски стадион Скопје, под наслов ,,13-ка за најуспешните,,. На себе преземал обврска да потпише договор со Оливер Драгојевиќ, Лепа Брена и Слатки Грех, Северина и Бијело Дугме. За да биде сигурна дека овие ѕвезди сигурно ќе дојдат на овој концерт, Санда Перковска на БОКИ 13 му исплатила според договореното 50.000 евра. Тој од негова страна никогаш не се ни јавил на Оливер, Брена, Северина и Бреговиќ за да проба да ги договори за настап, туку едноставно парите од Перковска си ги присвоил. Се подразбира дека тој иако со Перковска се договорил, не вложил ништо. Оливер, Брена, Севрина и Бреговиќ немале ни поим дека треба да пеат кај Боки и Санда во Скопје.

Откако сфатила дека е измамена, Санда Перковска го тужела Бојан Јовановски екс БОКИ 13. На суд го добила, пресудата од поодамна е правосилна, уште од 2009 година. Даден е на извршител кој од тогаш до денес не може да му наплати ниту евро. Банкарските сметки му се бликирани, а функционира ,,на црнко,, со кеш. Со правосилна пресуда Јовановски е обврзан на Перковска да и врати 50.000 евра, со домицилна камата сметана од 12. Април 2007 година, плус да ги плати тогаш досудените трошоци за постапка од 133.160 денари. Трошоците требал да ги надополни 15 дена после правосилноста. Се разбира дека ништо од ова не платил.“

Целиот текст на Зоран Божиновски можете да го прочитате со клик ТУКА

Елен Диџенерис: "Кога признав дека сум лезбејка поставија бомба во моето студио, но не жалам за ништо"

Елен Диџенерис денес е една од најпознатата комичарка и телевизиска водителка, но помина низ тежок период. Таа е една од првите телевизиски личности во 1997 година, која призна дека е лезбејка, прво во својот ситком, а потоа во магазинот Time во големото интервју.

Денес, вели тоа време било тешко за неа, бидејќи примала секојдневни смртни закани и се соочувала со неверојатна омраза. 

"Ми се закануваа со бомба која беше во нашето студио. За среќа, не го дознаа точното време на снимањето на емисијата и се помина во најдобар ред, никој не беше повреден", рекла Елен. Исто така, нејзината серија беше откажана, бидејќи спонзорите не сакале повеќе да соработуваат со неа, но ништо од тоа не ја натера да се пожали поради својата одлука да излезе од зад завесите на тој начин и во тоа време.

"Тоа е најтешката работа која ја направив во својот живот, но сето тоа ме доведе до местото на кое сум денес", заклучува.

Денес таа е во среќен брак со глумицата Порша Де Роси, со која во 2008 година се венчала, а претходно беа во врска 4 години. Тие се венчале веднаш откако на сила стапи законот за хомосексуални бракови во Калифорнија.

Британците веќе се обложуваат за името на детето на принцот Хари и Меган Маркл

На официјалниот профил на британското кралско семејство, објавена е среќната вест: „принцот Хари и Меган Маркл ќе станат родители“.

Оваа вест со брзина на светлината го обиколи светот, а Британците веќе вложиле пари во обложувалниците на некои од имињата кои бебето би можело да ги добие...

Некои од потенцијалните имиња се: Алиса, Артур, Филип, Викторија и Дајана, пренесува „Cosmopolitan“.

Војвотката од Сасекс би требало да се породи напролет, а на денот на објавувањето на среќните вести, била во 12-тата недела од бременоста. Обложувањето за името на детето е стара англиска традиција, па Британците веќе вложиле доста пари на некои од можните имиња.

Детето на Меган и Хари, веројатно нема да ја носи титулата на принц или принцеза, поради правилата од 1917-та година.

Имено, според правилото на принцот Џорџ Четврти, бројот на членовите од семејството кои можат да ја носат титулата на принц или принцеза е ограничен. Детето на принцот Хари е предалеку во семејното дрво, за да добие ваква титула, меѓутоа, кралицата Елизабета би можела тоа да го промени, но сè уште ништо не е сигурно. 

Луи Си Кеј: "За еден час изгубив 35 милиони долари"

Еден од најпознатите комичари на денешницата Луи Си Кеј е обвинет од страна на пет жени за сексуално насилство. Сите пет жени тврдат дека Луи мастурбирал или се обидел да мастурбира пред нив. Сега славниот комичар одлучи да се пошегува за тоа.

Во станд ап шоуто во West Side Comedy Club, Луи рекол дека откако бил обвинет изгубил 35 милиони долари во само еден час.  

"Рече дека бил во пеколот и назад", се потсети лицето кое беше во публиката.

"Беше искрен и се рефлектираше на чудната година која ја имал", додала водителката Амари Кастило.

"Се обиде да се пошегува со некој нов и мрачен материјал".

51 годишниот комичар и глумец признал дека се самозадоволувал пред неколку жени без нивна согласност. Минатата недела изведе неколку стенд ап настапи во Comedy Cellar и West Side Comedy Club.

"Добро е да се биде овде иако некои од вас можеби не ме сакаат", рекол отворено пред шоуто.

"Изгледа дека се обидува да сфати што точно направил", рекла Кастило.

Во еден момент за време на сетот, Луи се пошегувал дека бил во пеколот со Адолф Хитлер.

"Беше со многу поголема самодоверба", вели извор.

Популарно