Јавното обвинителство отвори постапка за „Дрисла“

Дали Дрисла сторила кривично дело - загадување на животната средина и природата ќе истражува јавното обвинителство. Од обвинителството денеска информираат дека по допрен глас отвориле постапка за загадување на животната средина и побарале од ресорното министерство податоци од сите досегашни извршени контроли врз депонијата.

„Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни податоци во врска со досегашна извршена контрола над работењето на депонијата ДРИСЛА – СКОПЈЕ ДОО, како и доколку е извршена контрола дали е констатирано почитување на протоколите за согорување на медицински отпад од страна на депонијата и други информации“ , велат од Основно Јавно Обвинителство – Скопје

Отворањето на истрагата доаѓа откако Дрисла со месеци е во фокусот на јавноста, а инспекторите за животна средина минатиот месец ја казнија со парична казна поради тоа што емитувала штетни емисии во воздухот над дозволените граници.

Депонијата уште пред шест години требало да набави нова печка. Тогашната градска администрација за набавката издала и меница од 700 000 евра, но зошто печката не била набавена не се знае. Ова денеска на прес конференција го изјави градоначалникот Петре Шилегов.

„Индикативно е зошто тоа до сега не е направено имајќи во предвид дека градот се јавил како гарант за набавка  на печа во 2012 година  со меница во висина од 700.000 евра. Зошто тоа од 2012  до 2018 не е направено ќе видиме во други постапки најверојатно“, вели Петре Шилегов – Градночаланик на Град Скопје 

ТВ24 стапи во контакт со претходниот градоначалник Коце Трајановски, но тој не сакаше да коментира , само накусо одговори дека секогаш кога имало постапка за таа печка имало и одлука на советот на Град Скопје, и не упати прашањата да ги адресираме до директорот на Дрисла.

Од Дрисла пак денеска не добивме одговор дали во 2012-та добиле 700 000 евра за набавка на нова печка и доколку добиле зошто печката не е набавена и после шест години.

Печката за согорување на медицински отпад Македонија ја доби  како донација од британската влада пред 16 години и се уште се користи и покрај тоа што не ги исполнува безбедносните стандарди. По извршените инспекциски контроли, депонијата ќе набави нова печка која ќе треба да почне да функционира најдоцна до јули, а во меѓувреме е должна да постави нови филтри за намалување на емитувањето на отровни емисии кои го загадуваат воздухот.

Законот за јазици во понеделник на ново гласање во собранието

Во понеделник, на 29-ти овој месец, Законот за јазици се враќа по вторпат пред пратениците . Претседателот на Собранието Талат Џафери  го ставил како прва точка на 32. седница. Тоа деловнички се вика всушност „трето читање на законот“.

На 17 јануари Претседателот Ѓорге Иванов соопшти дека нема да го потпише Законот за употреба на јазиците, што пратениците го изгласаа со 69 гласа „за“. Иванов рече дека Законот е во спротивност со Уставот и го загрозува унитарниот карактер на државата.

По усвојувањето, Владата ќе го испрати законот до Венециската комисија. Во досегашната собраниска процедура, предлогот немаше ниту една промена. На денот на гласањето во Парламентот не присуствуваше опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО – ДПМНЕ вчера побара повлекување на Законот за јазици. Смета дека е неуставен и практично неприменлив. Од ова партија велат дека очекуваат разумен одговор од Владата и однесување кое е во согласност со интересите на државата и на сите нејзини граѓани. Сметаат дека е потребен е дијалог за сите отворени прашања, но пратениците не се враќаат во Собранието.

Од Владата реагираа дека Законот е во согласност со Уставот, дека е изгласан во демократска, парламентарна процедура и е во интерес на сите граѓани. Ја повикаа пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ да учествува во процедурата за повторното гласање на Законот, кое ќе се случи в понеделник ако има кворум и ако нема поднесено амандмани.

Засега, од парламентарното мнозинство на СДСМ и ДУИ, не најавуваат амандмани. Тие не поднесоа амандмани ни при првото гласање (т.е. на „второто  читење“). Законски и деловнички на вратениот закон може да му се поднесуваат амандмани само во врска со забелешките на претседателот на Македонија, кој првиот пат одбил да го потпише указот за законот. Не се знае дали можноста за тоа ќе ја искористат пратениците – сопартијци на Иванов.

Ако пратениците повторно  со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници го усвојат  Законот за употреба на јазиците, шефот на државата е должен да го потпише указот, стои во членот 75 од Уставот.

СВЕДОШТВО НА ПРИТВОРЕНАТА ПРАТЕНИЧКА: 16 часа ме држеа со лисици на рацете, децата ми одат на психолози- немам сторено кривично дело!

-Не можам да повторам дело кое не сум го ни извршила. Не мислам да бегам и да влијаам врз сведоци. Ги понудив и двата пасоша, ако има потреба. Немам ниту еден ден отсуство во Собранието. Мајка сум на три малолетни деца. Живеам со стари свекор и свекрва, за кои се грижам. Загрозена ми е здравствената состојба, како и на моите деца, кои се под третман на психолози, рече таа.

На јавна седница во Апелациониот суд во Скопје пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска, денеска побара да ѝ биде укинат куќниот притвор, мерка која и е определена поради нејзиното учество во настаните од 27-ми април.

-Не сум сторила тероризам, не сум ја загрозила безбедноста на македонскиот народ. Повреден е законот и Уставот со моето апсење. За полицијата не важеше мојот пратенички имунитет. Бев држена 16 часа со лисици на рацете, рече Пешевска

-Не можам да повторам дело кое не сум го ни извршила. Не мислам да бегам и да влијаам врз сведоци. Ги понудив и двата пасоша, ако има потреба. Немам ниту еден ден отсуство во Собранието. Мајка сум на три малолетни деца. Живеам со стари свекор и свекрва, за кои се грижам. Загрозена ми е здравствената состојба, како и на моите деца, кои се под третман на психолози, рече таа.

Обвинителите, пак, побараа да остане мерката куќен притвор и ги отфрлија аргументите на одбраната.

До сега Апелација ги одби жалбите на претходните обвинети, кои се жалеа за продолжување на мерката притвор и ги потврди одлуките на Кривичниот суд.

-Сакам да му честитам на доблеста на народниот правобранител Иџет Мемети, кој констатира дека пратеничката била незаконски уапсена, рече нејзиниот адвокат Боро Тасевски.

Со кршењето на нејзините права се кршат човековите права на илјадници граѓани кои гласале за неа да биде пратеник, додаде адвокатот.

ФОТО: Претеник на СДСМ со навреди и потсмев кон Кире Лазаров

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, на својот ФБ профил излезе со скандалозен статус против капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров.

Лазаров се здоби со повреда на стартот на натпреварот против Шпанија и поради тоа го пропушти натпреварот против „фуријата“ до самиот финиш.

Најдобриот македонски ракометар на стартот се здоби со удар и се пожали на повреда на задната ложа. Раул Гонзалез реши да не ризикува и веднаш го повлече од игра, по што не се појави на паркетот до крајот на мечот.

По оваа повреда на Лазаров, пратеникот на СДСМ Мухамед Зекири како едвај да чекаше, па на социјалните мрежи се јави со статус во кој го оспорува искуството на Кире и го обвинува нашиот капитен дека лажно е повреден.

-Кире Лазаров покажува на дело колку е искусен… Откако виде дека не ни оди против шпанците се “повреди” и нормално нема да игра до крајот на натпреварот…  #СамоВелам, напиша пратеникот на СДСМ. 

Неколку часа подоцна, пратеникот на СДСМ реши да го избрише својот статус, но принт скриновите останаа...

Популарно