„Таа жена е баксуз“: Се венчале, заминале на меден месец и веднаш одлучил да се разведе, причината ќе ве зачуди

Тие се венчале и отишле на меден месец на Црвеното море и веќе првата вечер се случил „инцидент“.

Еден маж толку се преплашил што одлучил веднаш да се разведе од сопругата со која штотуку се венчале.

Мажот од Саудиска Арабија се развел после само 2 дена од својата жена и тоа после серија инциденти кои го увериле дека неговата сопруга и целиот брак се „баксуз“.

Тие се венчале и отишле на меден месец на Црвеното море и веќе првата вечер се случил „инцидент“. Излегле на вечера во локален ресторан, а келнерот кој ги служел паднал веднаш штом таа го погледнала.

Кога се вратиле во својот апартман, таа отишла до огледалото, зела шишенце парфем и рекла дека е прекрасен. Само што го кажала тоа, парфемот паднал на под и се скршил.

Бидејќи овие два инциденти биле само последни во низата слични, мажот одлучил да ја врати невестата кај нејзините родители.

– Не сакал ниту да ја разлути невестата, верувал дека може да го повреди само со поглед, пишуваат весниците.

Не оди на пазарување без милијарда долари вo џеб: Мухамед Бин Салман објасни како изгледа неговиот просечен шопинг

Во емисијата „60 минути неделно“, која се прикажува на каналот GBS, саудискиот престолонаследник Мухамед бин Саламан одговори на низа прашања за Исламот, женските права, затварањето на десетина саудиски принцеви и за своето богатство. 

Рекол дека е свесен дека во Саудиска Арабија е доминантна ултраконзервативна интерпретација на ислaмот која се држеше на растојание од немуслиманското постоење, одземајќи ги на жените основните човечки права, ограничувајќи им го друштвениот живот и забранување на кино, театар, како и слушање музика. 

- Бевме жртви, поготово мојата генерација која поради тоа најмногу страдаше, рекол по повод силниот бран на конзервативизам кој ја зафати земјата во 1979 година. Во јуни минатата година тој прв пат им допушти на жените да возат автомобил и силно се заложуваше за проширување на содржините од забавниот живот. 

На прашањето дали жените се рамноправни со мажите, принцот Мухамед одговори: Апсолутно. Сите сме човечки суштества и тука нема никаква разлика. 

Со неговото доаѓање на власт престана да важи строгиот правилник а и ги внел во многу други содржини, исто така изјавил дека владата ќе работи на регулирањето на платите на мажите и жените. Сепак, жените во Саудиска Арабија го поткренале т.н.законот за старателство кој машките членови од семејството даваат право да ги контролитаат сите аспекти од нивниот живот, како што е давање дозволна да патуваат во странство или да сакаат да направат некој хирушки зафат. 


Принцот Мухамед исто така ја брани својата одлука за затварањето на повеќе од  380 саудиски принцеви, бизнисмени и поранешни министри во владата кои ги држеше во куќен притвор во еден хотел.

- Тоа што го работиме во Саудиска Арабија е екстремно важно и потребно.  Се што сме направиле било во склад со важечките закони, рекол тој.

Роднините и пријателите на затворениците тврдат дека се принцови, поранешни членови на владата и бизнисмени кои биле психички и физички злоставување за да се согласат на владините барања. Еден од нив починал, а на телото имало видливи траги од злоставување, што владата на Саудиска Арабија го демантирала. 

Критичарите му замеруваат дека енормно троши од државните пари додека истовремено проповеда фискална одговорност, и на граѓаните им наметна и нови даноци. Во последните неколку години, принцот Мухамед купил суперјахта од 500.000.000 долари, француски дворец за повеќе од  300.000.000 долари и уметнички слики од 450.000.000 долари. 

- Кога станува збор за моите приватни трошоци - јас сум богат. Не сум сиромашен. Не сум ни Махатма Ганди, ни Нелсон Мендела.

Мухамед е наследник на кралската круна и ќе стане крал кога ќе почине неговиот татко, кралот Салман. теоретски Мухамед би можел да владее со Саудиска Арабија за 50 години. 

- Ако се оди по нормален ток, тоа и се очекува, рекол принцот, а пренесува Њујорк Тајмс.

Скопјанка заврши на гинеколог со сериозни воспаленија од влошки

Скопјанка два пати заврши со сериозни воспаленија на репродуктивните органи на гинеколог, заради користење на овие влошки за месечен циклус.

Имено, на почетокот на минатата година, таа по 2-3 часа користење на Евридеј сензитив во циклус, добила црвенило.

Веднаш се измила и ја сменила влошката, состојбата не се подобрила, туку се влошила. Црвенилото преминало во чешање и болка.

Успеала некако да ја смири иритацијата откако се одмивала со камилица и кантарион. Следниот ден на проверка кај гинеколог и кажал дека има инфекција од хемиски средства во влошката и и дал лекарства.

Таа во следните месеци воопшто не користела влошки, туку обичен памук при месечниот циклус, се до еден ден, кога циклусот дошол предвреме.

– Побарав влошка од колешките и ми дадоа, за беља, не видов е истата од Евридеј. Осетив дека се развива воспалување и веднаш ја издавив и се измив убаво, но џабе. Црвенилото и чешањето преминаа во отоци и страшни болки, раскажува девојката.

Гинекологот препознал дека повторно се работи за иритација од памукот во влошката, во кој има хемиски супстанци за да мириса на свежо и чисто, а тоа го потврдиле и лабараториските анализи на секретот.

– Многу девојки добиваат реакција од користење влошки, особено оние кои се со ознака “fresh” и имаат мириси – тие се главни причинители на сериозни воспалувања кои потоа прераснуваат во инфекции на репродуктивните органи, ја советувал гинекологот девојката.

Гинеколошкиот преглед покажал: отекување на надворешниот дел од вагината, отекување на внатрешните ѕидови на вагината, иритација на матката и јајцеводите, црвенило и чешање на надворешниот и внатрешниот дел на вагината.

Интимната зона е една од најчувствителните на женското тело. Неопходно е да бидете добро информирани за да не патите од инфекции и други здравствени проблеми.

За жал, свесно или несвесно, овие 5 грешки жените ги прават многу често, па затоа имаат проблеми со интимното здравје.

Од денес внимавајте:

1. Мириси и парфеми

Повеќето гелови за интимна нега нудат парфимиран мирис, но она што всушност треба да барате е pH неутрална вредност, а не мирис на цвеќе или ванила. Кога користите гелови и други козметички производи со агресивни мириси, ја уништувате природната рамнотежа.

2. Директен млаз вода

Ова е важно правило – никако не ја насочувајте водата директно кон интимните делови. На тој начин ги измивате добрите бактерии кои ве штитат од инфекции.

3. Храна

Солената и претерано слатката храна прават нерамнотежа на киселоста на телото, па лесно можат да ја нарушат pH вредноста и на интимните делови. За да се спасите, секојдневно консумирајте јогурт, јаболков оцет, незасладен сок од брусница, производи од соја и лук.

4. Тесна долна облека

Танга гаќичките исто како и оние од тантела се прекрасни, но може да ви направат поголема штета отколку корист. Тие не и дозволуваат на кожата да дише, па станува влажно место подложно за ширење бактерии. Потпрете се на памучната и комотна долна облека.

5. Менување на хигиенските влошки

За време на менструалниот циклус, важно е да внимавате на хигиенските влошки и тампоните, односно временскиот интервал на кој ги менувате. Поточно, треба да ги менувате на секои 2 часа, или по секое одење во тоалет. Заборавете на штедење во овој случај.

Со векови се мислело дека Исус бил слаб и има долга коса, но

Долга руса коса, сини очи и долги и вретенести екстремитети и „негуван“ – тана веќе со векови се змаислува и прикажува Исус Христос. Тоа е една европоцентрична визија за човекот кој најверојатно не изгледал така. Токму како што не изгледал и како што многумина актери го имаат овековечено на големото филмско платно.

Историчарката Џоан Тејлор од Универзитетот во Лондон напишала книга за мистеријата на изгледот на Исус, а заклучокот е дека наликувал на поголемиот дел од своите современици – бил релативно низок, со маслинест тен, кафеави очи, мускулест и веројатно со кратка коса.

Со оглед дека Исус бил столар, Тејлор заклучува дека тој со оглед на својата професија и начинот на живеење во тоа време, веројатно бил и физички дисфигуриран, имал лузни, стари несаниарни скршеници или кожни болести кои тогаш владееле.

Поради физичката работа и слабата исхрана во комбинација со археолошките и анторполошки докази заклучокот е дека Исус, најверојатно бил мускулест и со „набиена“ градба.

Интересно е што Стариот Завет најчесто не бега од физички описи на протагонисти, па така кралевите Давид и Саломон и патријарсите Абрахам и Мојсеј ги опишува, како што денес би се рекло „атрактивни“. Изгледот на Исус се третира на сосема поинаков начин.

Недостатокот на опис на неговит лик, тврди Тејлор, исто така е порака која зборува дека Исус изгледал како и „просечен граѓанин на Јудеја“. На некои места се опишува како често Исус „исчезнувал во масата“.

Во Стариот Завет пророкот Изаија најавува раѓање на човек кој нема да привлекува внимание со својот кралски изглед, туку дека луѓето ќе го следат поради зборовите кои ќе ги кажува. Почесто се опишува неговата облека, од неговите физички карактеристики.

Тејлор не е прва која ја отфрла визијата за висок и русокорс, „ариевски“ Исус, но прва ги доведува во однос условите во кои Исус живеел и работел со неговиот физички изглед.

Првите прикази на неговито изглед датираат два века по неговата смрт. христијанскиот теолог Иринеј зборува како христијаните тврдат дека имаат портрет на Христос кој го направил Понтие Пилат, но за тоа нема никакви докази.

– Исус јадел нередовно и малку. Многу одел, се занимавал со работа за која била потребна физичка издржливост, бил слаб, но мускулесто слаб, а не виток и вретенест. Недостатокот на описи и епитети укажува на тоа дека бил со просечен изглед, т.е. не се истакнувал со убавината, заклучува Тејлор и уште еднаш повторува дека поголемиот дел од приказите на Исус Христос се израз на европските културни вредност, а не реалноста.

Популарно