Што треба да знаете пред првиот секс?

Постојат неколку неверојатни искуства во животот на една млада жена. Пред првиот месечен циклус, тешко е да замислиме како би се чувствувале или како би изгледало ткивото да паѓа од телото со денови. Пред првиот бакнеж необично е да замислиме како би изгледало да го притиснеме нашето лице кон нечие друго и да го движиме јазикот наоколу. Губење на невиноста? Дури има цели филмови посветени на тоа.

Без разлика на годините и искуството, губењето на невиноста е навистина важен момент во животот на една млада жена. Може и треба да се подготвиме за тоа колку што е можно повеќе, но никогаш нема да знаеме точно какво е чувството сѐ додека не го направиме тоа.

1. Не крварат сите

Според филмовите и книгите, губењето на невиноста е пропратено со масивни количини крв, но реалноста и не е баш таква. Некои девојки воопшто не крварат и тоа е сосема океј. Многу полесно е да се релаксирате и да уживате откако ја дознавте оваа информација, зар не?

2. Нема да ве промени

Пред да го имате првиот секс, мислите дека тоа ќе биде магично искуство кое ќе ве поврзе со партнерот на едно многу подлабоко ниво, но ова ретко се случува. Иако губењето на невиноста треба да биде посебно, сепак не треба да очекувате дека ќе бидете магично променети потоа. Истата личност сте, само немате химен.

3. И девиците можат да фатат сексуално-преносливи болести

Ако момчето со кое сакате да ја изгубите невиноста, веќе спиело со други, тој треба да се тестира пред да направи што било со вас. Иако може да нема ништо, сепак можно е, иако сте девица, да ви пренесе некоја болест.

4. Не очекувајте премногу од сексот

Факт е дека и девојките многу често размислуваат за секс и за тоа каков е или каков ќе биде, а бидејќи сме многу имагинативни суштества, пред да го имаме првиот секс ние си поставуваме многу високи критериуми. Не очекувајте премногу од сексот. Тој е посебен, но не до тој степен. Сигурно не сакате да помислите: „Ова? Ова е сексот?! Само олку?!“

5. Бидете трезни

Губењето на невиноста се случува само еднаш во животот и тоа искуство треба да го паметите што е можно повеќе. Ако ви е потребен алкохол за да се опуштите и да уживате во него, веројатноста е дека не сте подготвени, а можеби и тој не е вистинскиот.

6. Потребно е да помине време пред да стане убаво

Првиот секс можеби и нема да ви биде најубавиот секс во животот, а таков можеби нема да биде ни вториот ни третиот. Но, некогаш во вашиот живот, ќе ја почувствувате неговата магија, само треба да бидете трпеливи.

7. Не треба да се грижите колку години имате

Ако тој ве засмејува и чувствувате некоја навистина длабока поврзаност со него, тогаш знаете дека тој е вистинскиот. Сексот не го определуваат годините, туку го определува чувството, а нема ништо поубаво од тоа да ја изгубите невиноста со некој во којшто навистина сте искрено длабоко заљубени. Вреди да го чекате вистинскиот за ова чувство.

8. И тој паничи

Иако можеби не му е прв пат, нему сепак му е прв пат со вас. Тој се плаши дали ќе ги достигне вашите очекувања, а и тој подеднакво стравува да не останете бремени. За сексот се потребни двајца и двајцата подеднакво вложувате. Не грижете се, најверојатно и тој паничи за истите нешта како и вие.

9. Треба да им кажете само на најблиските

Иако сакате целиот свет да дознае, најдобро е да знаат само вашите и неговите најблиски. А сосема во ред е и само вие и партнерот да знаете

10. Во сексот учествувате двајцата

Сексот треба да претставува задоволство за двата партнери. Ако цело време размислувате за тоа како ќе ви биде скинат хименот и дека никогаш повеќе нема да го имате, ем нема да можете да се опуштите и да уживате во односот, ем нема да имате иницијатива да му пружите задоволство на партнерот. Од друга страна пак, доколку чувствувате дека нешто не ви е по мерак, едноставно не го правете.

11. Можно е и ништо да не почувствувате

Да, сексот може да биде магичен или да предизвика болки, но може и да не почувствувате апсолутно ништо. Може да ви делува како некој да ве допира за нога.

12. Не морате да му кажувате на партнерот дека сте девица

Ако само сакате да завршите со тоа и да ви се тргне од главата, а неколку пати сте пробале да им кажете на некои партнери дека сте девица и тие едноставно престанале да комуницираат со вас, тогаш можеби најдобро е и да не кажувате. Така, нема да направите голема работа од тоа и можеби повеќе ќе уживате.

13. Никој нема да препознае

Сите муабети дека после првиот секс имате некој посебен сјај и дека едноставно сите ќе знаат? Глупости. Никој нема да може да познае освен ако не ве види таму долу. Затоа едноставно уживајте. Тоа искуство е наменето исклучиво за вас и за партнерот.

Кога жената е „полудена“ во креветот: Се за женската ејакулација и „сквиртингот“

Едно ново истражување се обидува конечно да го разјасни овој феномен и истакнува еден заклучок: многумина ја дефинираат женската ејакулација неточно. Во суштина ние користиме еден термин за да објасниме два сосема различни процеси кои се случуваат за време на секс.

Овие два процеси се познати како „женска ејакулација“ и „сквиртинг“ (squirt - прска, избива во мраз, шприца), се објаснува во истражувањето објавено од страна на Семјуел Салама од Одделот за гинекологија и акушерство од болницата Приве во Франција. Салама и многу други истражувачи велат дека женската ејакулација и свиртингот вклучуваат различни течности кои потекнуваат од различни делови од телото кои се испуштаат за време на екстремна возбуда. 

Женската ејакулација се опишува како течност која се испушта во мали количества од жлезда која се нарекува женската простата. Да, некои жени имаат простата и се наоѓа во близина на долниот крај на уретрата. Овој флуид создава додатна лубрикација за време на секс, но тоа не е доволно течност за да ги намокри чаршавите.

Свиртингот од друга страна подразбира поголемо количество на течност која се испушта од бешиката. Токму така тоа е воденкаста урина. „На француски велиме ‘femme fontaine’ или „жена фонтана“, вели Салама, бидејќи течноста блика како фонтана“. Тоа е тоа што го гледаме во порно филмовите.

Во истражувањето Салама и неговите колеги користеле ултразвук за да докажат дека за време на сексуална стимулација бешиката на испитаниците се полнела со течност а потоа се празнела за време на сквиртингот. Салама ја тестирал течноста и открил дека има ист состав како урината. 

Па, колку жени искусуват женска ејакулација и/или сквиртинг? Никој не знае точно, но екпертите претпоставуваат дека некаде од 10 до 54 проценти од жените се способни да направат барем едно од двете нешта. Се работи за анатомија, исто како што некои луѓе можат да мрдаат со ушите или да кренат една веѓа така некои жени можат ејакулираат. На некои жени им доаѓа природно, некои треба да вежбаат за да успеат, а некои никогаш нема да можат да го постигнат тоа. 

Ако ви се случи да ејакулирате или да сквиртате за време на секс уживајте во тоа. Ако не, не грижете се. Не постои наратив кој може да одреди што треба да се случува за време на сексот.

Чудна професија: Место за секс мажите и плаќаат за...

Таа тврди дека мажите сакаат да ги понижува и за тоа ѝ плаќаат пари. Ава од Австралија е “финансиска домино дама”, која живее раскошен живот, кој мажите, нејзините клиенти со задоволство го финансираат и не очекуваат интимност за возврат.

Вели дека на тие мажи им е доволно да ја гледаат и да бидат понижени, односно дека тоа им е подобро од секс каде ќе ги деградира како богата љубовница.

Ава од Сиднеј за состанок лице в лице ја наплаќаат 300 австралиски долари, за разговор од 15 до 20 минути по пат на Интернет 50 долари и 100 долари за термин на Скајп.

-Поголемиот дел од моите клиенти не сакаат секс со мене, бидејќи се чувствуваат недостојни, па не би било во ред. На овој начин им е повеќе возбудливо и благодарни ми се за тоа, кога ќе ги удрам на лице или плукнам, вели Ава за Дејли Меил.

Таа повеќе од 10 години работела малопродажба и угостителство, но поради недостаток на пари започнала да ги продава чорапите и долната облека на Интернет. Набрзо сфатила дека сè повеќе мажи ѝ нудат пари без посебна причина.

-Возрасните мажи започнаа да доаѓаат во мојата куќа со стотина долари за да платат да седат со мене, пијат вино и да слушаат како вербално ги напаѓам, вели таа.

Додава дека некои од мажите сакаат со неа да се сретнат пред банкомат за да ѝ дадат пари, повторно без некои поголеми очекувања, освен да бидат понижени, па одлучила да ја напушти работата. Сосема се посветила на новата “професија”, па сега живее од парите или подарок картичките од таквите мажи.

Некои клиенти уживаат во тоа да ѝ купуваат подароци, а оние кои сакаат лично да ја запознаат поминуваат низ строга процедура. Ако ѝ се допаднат таа ќе одвои време за нив.

Ава истакнува дека за неколку недели заработила илјади долари, но признава дека се случува и тоа да нема никаква заработка.

Далил смеете да ги чувате кондомите во паричник?

Иако уште одамна се верува дека се знае се за кондомите, многу луѓе и понатаму веруваат во митовите за презервативите.

1. Ако ставите лубрикант на кондомите, ќе го спречите неговото пукање

Лубрикантите на база на масло и петролеј всушност можат да го оштетат кондомот.

2. Кондомот штити од сите полово преносливи болести

Кондомите не штитат целосно од гениталниот херпес, ХПВ, сифилис и срамните вошки. Презервативот не е доволна заштита ни за гениталниот херпес и оралниот херпес, за кој неодамна се откри дека може да се пренесе и по полов пат. Ако имате ХПВ или херпес може да поминат години без да се појават никакви симптоми и да не знаете дека сте болни, а притоа  да му ја пренесете болеста на партнерот.

3. Ако сте алергични на латекс, не можете да користите кондоми

Можете да користите кондоми направени од полиуретан и полиизопрен.

4. Можете да ги чувате кондомите во паричник

Ако чувате пакетче кондоми во паричник подолго време, може да се оштети материјалот од кој е направен презервативот и да се создадат ситни дупчиња на него.

5. Ако користете два кондома одеднаш, ќе ја зголемите заштитата

Користењето два кондома одеднаш, всушност ја намалува заштита, бидејќи се создава поголемо триење и поголема шанса презервативот да пукне.

Популарно