Червар со неблагодарна споредба: Ја видовте Македонија, на што личеше тоа…

Лино Червар не може да смета на Домагој Дувњак уште по првиот натпревар на Хрватска на Европското првенство, а обидувајќи се да опише колку другите играчи одлично го заменуваат неговиот придонес на теренот, искусниот хрватски стручњак направи една неблагодарна споредба со македонската ракометна репрезентација.

Поранешниот селектор на Македонија го зема за пример последниот натпревар на нашата репрезентација, односно укажа на тоа колку лоши биле „црвено-жолтите“ во ситуација кога го немаат на располагање најдобриот ракометар, Кире Лазаров.

Червар со ова се обиде направи една компарација за тоа колку всушност му недостига Дувњак, но исто така и да ја „крене до облаци“ работата на другите играчи кои истапија и со тимска работа направија да го намалат неговото отсуство.

– Горд сум на тоа како нашиот тим одигра против Норвешка. Видовте каква беше Македонија против Шпанија без Лазров. На што личеше тоа…, порача Червар на последната прес-конференција, алудирајќи на тоа дека Хрватска игра без најдобриот играч на ова Европско првенство.

– Како би изгледала Франција без Карабатиќ? Норвешка без Сагосен? Горд сум на моите момци, тие отвораат едно ново поглавје во нашиот ракомет. Убаво е да се биде репрезентативец на Хрватска во овој момент, но сега не треба да се се фрлат копјата. Тимот треба да даде се од себе против Франција. Сите би сакале да игра Дувњак, но ние играме со тоа што го имаме и се надевам дека момците ќе дадат се од себе, завршува тој.

Пандев: Најдоцна до 2020 ја завршувам кариерата

- Се надевам дека ќе одиграм уште една или две сезони. Сепак, се зависи од моето здравје. Планирам кариерата да ја завршам во Џенова, во најстариот италијански клуб и навистина ќе ми биде чест таму да завршам со активно играње фудбал, изјави Пандев.

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев во интервју за МИА најавува дека може да ја заврши богата фудбалска кариера идната или најдоцна во 2020 година.

– Се надевам дека ќе одиграм уште една или две сезони. Сепак, се зависи од моето здравје. Планирам кариерата да ја завршам во Џенова, во најстариот италијански клуб и навистина ќе ми биде чест таму да завршам со активно играње фудбал, изјави Пандев.

Сергеј Милинковиќ Савиќ ја покажа својата девојка!

Сергеј Милинковиќ Савиќ во своите редови го посакуваат Јувентус, Реал Мадрид, Пари Сен Жермен…меѓутоа последниот збор ќе го има Лацио, клубот од Рим има договор со Савиќ до 2022 година.

Колку на репрезентативецот на Србија му оди добро на теренот, толку му оди и во приватниот живот. Додека медиумите се занимаваат неговиот потенцијален трансфер, Сергеј се опушта на островот, Пармалора, а друштво му прави неговата девојка Наталија Илиќ.

Фотографијата од Островот Савиќ ја објави на својот Инстаграм профил. Во фокусот секако е неговата девојка која на скапоцената јахта го покажа своето жешко тело.

„Не вреди само Сергеј повеќе од 100 милиони евра“, гласи само еден од големиот број коментари.

Агрон Руфати ја одби Албанија за да игра за Македонија

Како што објави албанскиот портал „Вип Спорт“, Руфати имал понуда да заигра за Албанија, откако имаше извонредни настапи во новата суперталентирана генерација на Македонија до 19 години, чиј првотимец е во генерацијата со Елиф Елмас, Димитар Митровски, Јани Атанасов, Дарко Чурлинов... Руфати по настапите за селекцијата до 19 години, сега ќе биде дел од младинската селекција до 21 година и тој си избрал да игра за Македонија.

Руфати е роден во Загреб, моментно е член на хрватска Истра, претходно беше дел од младинскиот погон на Динамо Загреб, играше и за загрепска Локомотива, а од летово е член на Истра.

„Швајцарија беше земја поради која албанските фудбалери ги одбиваа „црвено-црните“, ама сега има и такви кои ги одбиваат за да играат за Македонија. Таков пример е Агрон Руфати, 19-годишниот фудбалер со потекло од Гостивар, кој не успеа да биде дел од две албански селекции, а сега одби да игра за Албанија за да игра за Македонија. Всушност, таткото на фудбалерот инсистирал неговиот син да продолжи да игра за Македонија“, пишува „Вип Спорт“.

Пред неколку дена поранешниот фудбалер на Вардар, Демири објави дека прифатил да игра за Албанија и дека во процес е да му извадат пасош кај западниот сосед. Демири беше дел од македонската младинска селекција, чиј стартер беше во целиот квалификациски циклус преку кој Македонија напиша историја со пласманот и настапот на Евро 2017 во Полска. Два месеци по настапот на ЕП, Демири со Вардар напиша клупска историја со пласманот во групната фаза во Лига Европа.

Популарно