ФОТО: Нема лажици за дечињата на Детска клиника

Ова се некои од оброците што ги добиваат децата кои се хоспитализирани на Детската клиника. Топлиот оброк е секогаш тазе приготвен, но се служи без прибор за јадење. Па, ако малечките никогаш досега немале можност да научат како се пие супа или грав од пластичен сад, овде, на сета мака, имаат совршена можност тоа да го научат. Во оваа здравствена установа, мајките престојот и храната го плаќаат приватно и ги чини 800 денари од ден.

Колку за потсетување, комплет пластична лажичка и вилушка, на големо чини еден или два денари.

Појадок јајца на око и сирење

Ручек: супа и грав

Супа и леќа со пилешко месо

Авторот на фотографиите и е познат на редакција

Донација од Германија за „Добровoлното противпожарно друштво“ Свети Николе

Фотографии од денешната посета и средба со заменик амбасадорот на Сојузна Република Германија, Марко Акватичи. Опремата која беше донирана на Доброволното противпожарно друштво Свети Николе од страна на амбасадата на Сојузна Република Германија  е од огромно значење за друштвото.

Испратил: Никола

ФОТО: Тешка сообраќајна несреќа на булеварот 8 септември покрај хотелот Александар Палас

Тешка сообраќајна несреќа на булеварот 8 септември покрај хотелот Александар Палас. Засега нема информации за повредени во сообраќајката.

Испратено од Мартин

ВИДЕО: Експериментот тргна на ЛОШО - Битолчанец ќе се запалеше на балкон!

Бобан Бошевски е јутубер кој снима на македонски јазик повеќе од година и пол, но на ова видео среќата не беше на негова страна, па за малку не дојде до посериозни последици.

- Секое ново видео гледам да биде што подобро изработено од претходното. Гледам и секое ново видео да му е што позабавно на гледачите, вели Бобан.

- Имам 14 години и покрај јутуб свирам клавир веќе 7 години. Доста е тешто повеќе работи да се работат одеднаш но се трудам се повеќе да се посветам на истите. Живеам во Битола и можам да кажам дека јутубот станува се повеќе популарен меѓу луѓето. Се трудам се повеќе да ги реализирам видеата што публиката ги сака како на пример: трик прашања, видеа со предизвици како што беше видеото 7 second challenge и многу други. Понатаму доаѓаат и нови видеа кој што ми се испланирани и можам да кажам дека не се малце.

Доколку сакате да ги погледнете сите видеа на Бобан, кликнете ТУКА

Популарно