ВИДЕО: За неа се разведувале, а фирми банкротирале

Она што била за нејзиното време, ретко која пејачка успеала да го постигне некогаш.
Мажите трчале околу неа, а настапите во кафеаните биле почести од фудбалски натпревари.

Софка Николиќ била ѕвезда на предвоената Југославија.

Родена е во 1907 година во Табановиќи, во близина на Шабац. Како млада жена таа почнала да пее и ја освоила публиката низ целата земја за многу кратко време. Пред белградската публика, за првпат настапила со 20 години во кафулето "Бумскелер". Заработувала неверојанти износи за вечер, но тоа не беше нејзиниот единствен успех.

 

Вртоглавата слава започнува кога ги објавува едни од нејзините најголеми хитови "Цојле Манојле" и "Колика е Јахорина планина". Понудите за пеење се нижеле, пеела речиси секоја вечер и снимила неверојатни 55 плочи за една година и половина. Нејзиниот глас се слушнал во многу европски земји - од Будимпешта, преку Виена и Берлин до Париз.

Нејзиниот приватен живот беше интересен за многумина. Новинарите ја следеле насекаде. Фирмите организирано доаѓале на нејзините настапи и пеела дури и 10 пати и повеќе истите песни.

Таа била, исто така, фатална за мажите кои се разведоа поради неа, верувајќи дека ќе бидат со неа.

Се почна да и се урива кога починала нејзината ќерка во 1936 година. Таа самата истакна дека го уништила својот живот. Потоа се пензионирала во Бијељина, каде што живеела со нејзината мајка. На почетокот на шестата деценија од минатиот век се враќа во Белград, каде што настапувала во кафеани, но тоа беше само бледата сенка на една стара ѕвезда. Починала во Дом за страи лица во Бања Ковиљаца во 1982 година, а еден сокак во Бијељина го носи нејзиното име.

Зошто е забрането користење на мобилен во авион?

Употребата на мобилни телефони за време на авионски летови е тема на која често се дебатира. При секој лет стјуардесите предупредуваат патниците да вклучат „flight mode“, но што се случува ако не ги следите нивните насоки и не го направите тоа? За жал, одговорот не е толку јасен.

Најголемата загриженост се состои од тоа што мобилниот телефон на толкава височина испраќа посилен сигнал. Тоа е нешто што може да влијае на мрежата на површина, но не е пријавен случај која мобилен телефон предизвикал уривање на авионот. 

Експертите велат дека вистинскиот проблем лежи во тоа што сигналот на мобилниот телефон се меша со оној на авионот, што предизвикува повеќе работа за пилотите за време на критичните фази од летот. Сепак, со напредокот на технологијата проблемот се намалува и ризикот е не е на високо ниво, но зависи од авио компанијата како ќе се справува со ова прашање. 

Некои авио компании и дозволуваат комуникација преку мобилен телефон за време на летот, иако не е препорачливо. Правилата за забрана за користење мобилни телефони во авионите се присвоени уште пред 20 години, а тогашната причина била превенцијата од мешање во радио сигналите на површината.

ВИДЕО: Еве што се случи кога гром удри во река

Физиката вели дека вакво нешто е речиси невозможно, а  човек со име Харди Томас го сними.

Тој на својот профил објавил видео од екплозија. Во описот на видеото стои дека станува збор за удар од гром во река, кој потоа предизвикал експлозија.

Имало страшно невреме и се случило токму ова чудо на природата кое ќе можете да го погледнете во продолжение!

(ВИДЕО) Скијачи го запалија Маврово

Група скијачи решија да уживаат во ноќно скијање на падините на Бистра во Маврово, но со малку поинаков декор и во навивачка атмосфера.

Со факели во рака се спуштаа по скијачката патека и го „запалија“ Маврово со прекрасна кореографија. Вакво нешто е вообичаено за навивачите на фудбалските стадиони, но мора да се признае дека и Маврово изгледа прилично добро во вакви моменти.

Популарно