Зошто љубовта секогаш доаѓа кога најмалку очекуваме?

Сите сме поминале низ тешки периоди кога ни недостасувала љубов и сме се чувствувале осамени. И после сите тие фази секогаш следи период во кој се чувствуваме дека се е можно во нашиот љубовен живот.

Дали сте забележале како одеднаш сѐ се менува и добиваме покани за излегување секогаш кога изгледа дека сме среќни со нашиот самечки живот? Зошто секогаш запознаваме некого баш во моментот кога се откажуваме од барање?

Независноста е привлечна

Независноста не значи да сакаш нешто што не можеш да го имаш. Независноста значи да ти биде удобно во своја кожа.

Очајот не е привлечен

Кога премногу се трудиме и постојано не успеваме – тоа нѐ исцрпува. Се чувствуваме одбиено и несакано. И тоа ќе се одрази на нашиот изглед. На нашето лице, на нашето тело и на говорот на нашето тело. Тешко е луѓето да го видат најдоброто во нас, кога ова е единствената страна која ја гледаат. А луѓето можат да намирисаат очај од голема далечина. Затоа, не се трудете толку многу.

Премогу размислуваме

Понекогаш, кога мислиме на нашите проблеми, можеме да ги поправиме. Но, кога станува збор за љубовта, ова може да е контра-продуктивно. Ја бараме секоја можна маана, затоа што не сакаме да си го губиме времето. И на крај ги преувеличуваме и најмалите проблеми, а тоа нѐ спречува подобро да ја запознаеме другата страна.

Кога престануваме толку силно да бараме некој друг, се запознаваме подобро себеси

Запознавањето на работите кои ги сакаме нѐ прави среќни. Ние ги следиме нашите сопствени интереси и активности, затоа што ги сакаме. И тоа нѐ прави задоволсни. И среќата која тоа ја носи со себе е заразна, го брише очајот и прави да престанете толку многу да анализирате.

Кога се фокусираме на нашите страсти, запознаваме луѓе кои ни се слични и така се зголемуваат шансите да запознаеме некого

Многу често се поврзуваме со некого токму затоа што имаме заеднички работи. Па затоа, кога правиме нешто што сакаме, ние сме на правото место за запознавање на прави луѓе. Секако дека не ги правиме тие работи за да запознаеме некого, но сепак поголеми се шансите да се случи тоа без да го бараме тоа.

Кога престануваме да се замараме толку, делуваме поопуштени и полесни за комуникација

Тоа е затоа што сме такви. И не, животот не си подигрува со нас, туку едноставно треба повеќе да се фокусираме на нашите животи и интереси. И секогаш се случува тоа кога ќе престанаме да бараме.

Како подолго да се издржи во креветот?

На жените им треба повеќе време за да го постигнат врвот во сексот, па затоа мажот ќе треба малку да се потруди за и таа да биде задоволна. Еве неколку совети како:

1. Предигра

Предложете му пред самиот секс да ве гледа како се самозадоволувате. Нему тоа ќе му биде неверојатно возбудливо, а вие доволно ќе го возбудите за побрзо да постигнете оргазам кога самиот чин ќе започне.

2. Прстен за пенис

Не е срамота да почнете са ги користите. Најчесто се става на коренот на пенисот, а понекогаш и околу тестисите. Го успорува протокот на крв па така го одложува оргазмот. Освен тоа, таквите играче баш се секси.

3. Технички притискања

Пред оргазмот, нека го извади пенисот од вашата вагина и главичката притиснете ја. Нека го направи тоа силно, но да не почувствува болка. Така оргазмот ќе се одложи, па подолго ќе уживате во сексот.

4. Променете ја позата

Во некои пози момците брзо постигнуваат оргазам, па ако е блиску до врвот, предложете му да ја промените позата која не го возбудува толку силно.

5. Земете пауза

Не сте на трки, слободно малку забавете, бакнувајте се, милувајте… Освен што ќе уживате во блискоста, ќе го продлжите траењето на сексуалниот однос.

6. Вежби за мускулите

Како што жените ги прават Кегеловите вежби и момците имаат вежби за засилувње на мускулите таму доле. Потребно е само да го стиснете подрачјето помеѓу задницата и гениталиите, како што тоа го прават жените. Објаснете му како

7.Продолжете со сексот

Ако и тој заврши, не значи дека вие сте готови. Сексот не треба да заврши со оргазам. Продолжете да се мазите, брзо повторн ќе постигне ерекција и можете да продолжите таму кадешто сте застанале.

Упатство за правилно мерење на големината на пенисот

И покрај тоа што научниците се согласуваат дека големината на машкиот  полов орган не е пресудна во сексуалниот однос и дека мажите со просечен пенис можат да задоволат поголем број на жени на планетава, не може да се оспори дека големината е важна за мажите, особено во пубертетот и адолесценцијата, но и за многу жени исто така.

За да добиете научно прифатливо, односно релативно најточен резултат, најдобро е мерењето да го спроведете со линиар и тоа исклучиво во стоечка положба. На резултатите кои ќе ги добиете ако седите ќе влијае аголот на наслонот на столицата, вашата анатомска способност, евентуалниот вишок килограми и слично. Може да се користи и трака за мерење, но линиарот е најдобро решение бидејќи оневозможува било каква отстапка од непрецизност.

Линиарот треба да го поставите бочно од страната на пенисот до коренот. Задолжително притиснете го линиарот до срамната коска, бидејќи масните наслаги во карличниот дел можат лесно да ве доведат до неточен и истовремено помалку задоволувачки резултати, а тоа никому не му е во интерес.

Потоа прецизно измерете ја должината на пенисот до самиот врв. Совршено прави пениси се многу ретка појава, но не постои научно утврден метод за компензирање на закривеноста во резултатите. Научниците препорачуваат, ако сметате дека закривеноста сериозно влијае на добиената цифра, тогаш да посетите лекар.

Обемот се мери на сличен начин, со тоа што секако, неопходно е да се има некоја трака за мерење. Обвиткајте ја траката околу пенисот некаде на средината, не преблиску до коренот, но ни преблиску до врвот, бидејќи со тоа ќе се добијат нестандардни резултати и немојте премногу да стегнете.

Толкување на резултатите

Иако некои научници посочуваат на теорија според која просечната големина на пенисот се разликува во завосност од расата и местото на раѓањето, научната заедница во целина овие тврдења ги отфрлуваат како сензационалистички.

За просечна големина и понатаму се смета 12-15 сантиметри во ерекција, односно околу 9 сантиметри во опуштена состојба, без разлика од која вера, раса или националност сте или од кој дел на планетата потекнувате. Ако се пронајдете во овие цифри, немојте да се разочарате бидејќи спаѓате во огромниот дел на мажите од планетата, што значи дека еволутивно сте надарени за сексуални односи со огромен број жени.

Што ќе ви се случи ако претерате со мастурбирање

Сѐ што е претерано е лошо, па така и со сексуалното самозадоволување. Ова се четири знаци дека сте претерале со мастурбирање и дека работите излегле од контрола:

Болка

Уролозите велат дека неои мажи толлку мастурбираат што успеваат да се самоповредат. Некои повреди се површински, како иритација на кожата, а други може да бидат посериозни и да предизвикаат пореметување на ерекцијата. Ако почувствувате болка за време на мастурбирањето, прекинете и посоветувајте се со лекар.

Сексуални проблеми

Повеќето мажи при мастурбирање често користат исти потези со раката или гледаат одредени видови порно за стимулација. Мозокот го памти тоа и ако мастурбирате премногу често може да се јават проблеми со постигнување задоволство и оргазам кога имате секс со партнерка бидејќи нема да ви бидат „поклопени сите точки“. Може да ви се случи да имате проблеми со постигнување и одржување ерекција.

Ви пречи во секојдневниот живот

Ако сте почнале да „заглавувате во веце“ на работа, доцните на состаноци или одбегнувате друштво бидејќи сте се „заборавиле од мастурбирање“, тоа е веќе сериозен проблем. Кога мастурбирањето ќе почне да влијае на вашиот социјален и работен живот, наместо да ви биде здрава разонода, стиснете „пауза“.

Постојано мислите на тоа

Ако фантазирањето за омилената сцена од порно филм или планирањето на следната сесија мастурбирање ви го одвлекува вниманието од останатите работи во животот, најверојатно сте развиле зависност од мастурбирање и треба да побарате професионална помош.

Популарно