(ВИДЕО) Земјата голташе автомобили во Ерзурум

Поплавите предизвикани од обилните дождови во турскиот град Ерзурум предизвикаа одрони на земјиштето и рушење на локалните патишта.

На снимките кои што ги објавија турските медиуми, може да се види како еден автомобил е проголтан од огромна дупка на патот која што се отворила како последица на големите поплави.

Обилните дождови исто така предизвикале и голема поплава во турскиот главен град Анкара каде што исто така е причинета прилично голема материјална штета.

Посебно погодено беше предградието Мамак во Анкара на почетокот на мај. Тогаш неверојатните сцени го обиколија светот, а посебно снимката на која што се гледа како човек буквално „сурфа“ на својот автомобил кој го носи водата.

ПЕКОЛ: Сакал да најде совршено место за да ја запроси, а потоа доживеале вистински пекол и завршиле во болница

Момче и девојка од Флорида биле на патување од соништата во Мексико, каде сакале да се венчат, но доживеале хорор.

Френк и Џенифер Масабки барале идеално место каде ќе се венчаат, но наместо романтика, биле нападнати, ограбени под закана со оружје и серионо претепани. Џенифер за малку ќе била силувана и заработила скршен нос, поради што понеколку дена завршила на операција. Откако успеале да побегбнат, отишле целите крвави во полициска станица во Мексико Сити.

Нападот почнал во такси , кога се качиле да се повозат низ градот за да најдат место за венчавка. По извесно време, во возилото влегле двајца вооружени, ги ограбиле и ги натерале да им дадат контакт во САД, за да се јават и да добијат откуп за нив.

Неколку часа ги држеле во заложништво и ги тепале. Кога се нафрлиле врз Џенифер за да ја силуваат, Френк успеал да се одврзе, избегал, а криминалците тргнале да го бркаат. Прво ја врзале Џенифер, но и таа некако се одврзала. Се качила на дрво, таму се скрила  и чекала да дојде Френк со полицајците.

Откако дале изјави во полицијата, веднаш се вратиле на Флорида и биле сместени во болница.

Велат дека најмногу им помогнало тоа што биле во одлична физичка кондиција и што разбирале шпански , па знаеле кои се намерите на напаѓачите.

(ВИДЕО) Бебе се дави во базен

Седумесечно момче се наоѓа на интезивна нега кога за малку ќе се удавело во базен во кое минало 46 секунди под вода. Персоналот на почетокот не го забележал, но сепак во последен момент успеале да го спасат.

Овој ужасен инцидент се случил во североисточната кинеска провинција на 17 мај, пренесува Дејли Мејл. На снимката се гледаат две бебиња како пливаат во малиот базен со помош на гуми.

Во еден момент гумата на едно од момчињата се превртела наопаку, а бебето завршило со главата во водата и со нозете нагоре. 

Седумесечното момче на крајот успеало да се извлече од гумата, но тогаш целото тело му се нашло под вода. На снимката се гледа како момчето цело време се бори, а персоналот од базенот бил несвесен за тоа каква драма се одвивала околу него.

Кинеските медиуми пренеле дека бебето било под вода дури 46 секунди пред надлежните да забележат што се случило и го извадиле од базенот.

Популарно