(ВИДЕО) Ова е најопасниот нож на светот:Специјалност му се антитерористички операции

Mirotech MCT 1057 Jagdkommando e прогласен за најопасниот нож во светот.Се користи во антитерористички операции а изработен е од нерѓосувачки челик. Оштрицата му е со три рабови и долга 17.8 сантиметри, додека целиот нож е долг 34 сантиметри.

Тежок е околу 700 грама и одлично лежи на рака.Погледнете го.

Магичните броеви на Нострдамус: Замисли прашање, одговорот ќе те одбере тебе!

Мишел де Нотр Дам, познат како 'Нострадамус', бил астролог, лекар и алхемичар, но станал познат во целиотсвет благодарение на неговото претскажување. Неговите предвидувања се оствариле, а се остваруваат и ден-денес, со неверојатна прецизност.

Нострадамус ги пишувал претскажувањата во метафора, но велат дека претскажување на судбина во круг исто така ги смислил тој.

Оваа метода е едноставна е и изненадувачки прецизна.

Затворете ги очите, сконцентрирајте се на прашање кое моментално ве интересира, и ставете го прстот во областа на кругот. Погодениот број е одговор на вашето прашање.

Одговорите погледајте ги во продолжение на текстот:

1. Да. Вие припаѓате на личност која не губи присебност и присуство на дух, дури и во најтешки ситуации. Зато не дигатје раце од решевање на свои проблеми, бидејќи по природа сте издржливи и трпеливи. Ве очекува успех. Имајте доверба во себе и луѓето.

2. Да.Но не денес и не утре. Некои ви стои на патот и се обидува да ве збуни. Не го сфаќајте премногу сериозно. Но, немојте да го потценувате тој отпор. Избегавајте конфликт. Пробајте да најдете позитивно решение за својот проблем.

3. Да. Случувањата во наредните денови ќе ги надминат вашите очекувања. Ако почнете паметно да ја користите својата резерва на енергија, а не да ја трошите за небитни рботи, предноста ќе биде на ваша страна. Во секој случај, имајте трпение и издржливост, како во однос кон себе, така и кон другите.

4. Да. Во овој момент, изгледа ви се насмевнува среќата. Затоа, нема ни една причина за сомнеж во позитивен исход. Среќата ќе ве следи долго. Уживајте во овие среќни недели...

5. Точно. Во овој момент, премногу обрнувате внимание на мислење од другите и зато помалку ја испуштате пријатната ситуација. Немојте да чекате предолго, Дајте им до знаење на другите дека мора да ве почитуваат вас и вашето мислење. Мали тактички игри само доведуваат до заблуда и одат на штета на взаемноа доверба.

6. Се ќе оди малку потешко отколку што очекувавте. Тргајте се на страна од погрешни претпоставки. Другите тоа го гледаат во сосема поинакво светло. Затоа крајно неопходно е да сослушате добар совет од блиска личност и да подлегнувате на лажни надежи.

7. Прашањето за сега е нерешливо. Дајте си себеси време и не ја полнете главата со уште несозреани проблеми. Пробајте да уживате во моментот. Подоцна се ќе се реши. Ако сте многу загрижени, обратете се за помош во магичниот круг за една недела.

8. Внимателно. Пробајте да не верувате се што ќе ви кажат. Држете одредена дистанца за некои работи. Денеска околу вас изгледа се поволно, отколку што навистина е. Бидете внимателни и внимавајте подоцна да не се чуствувате разочарани.

9. Нема сомнеж. Но ќе ви биде потребна помош. Разговарајте со добар пријатели за проблемот кој ве мачи, бидејќи тој е објективен и работите ги согледува трезвено.

10. Да. Но не давајте да ве доведат во заблуда. Покажете повеќе самодоверба и сигурност, тогаш ќе биде се во совршен ред. Во овој момент, можтете потполно да се потпрете на својата интуиција. Подоцна нема да доживеете ни најмало разочарување.

11. Прашањето е поставено прерано. Оставетего за сега на страна, сеуште не е созреано. Бидете попустливи. Ќе ве ценат поради тоа...

12. Многу е можно. Се напредува многу брзо и позитивно, отколку сте замислувале. Важно е да не пробате да се добие впечаток на незинтересирано лице. Обрнете внимание: некој искрено сака да стане ваш пријател.

13. Се ќе се случи не онака како што е планирано. Вие делувате нерешително. Тоа ги доведува до заблуда некои ваши пријатели. Ве сметаат за неправедна личност, што секако не ви оди во корист. Уништете ја оваа слика. Ве сакаат многу повеќе, отколку што мислите.

14. Се ќе биде добро. Но само во случај ако сами покажете активност. Дозволено е се, но не и одложување. Преземете ја иницијативата во свои раце и изненадите ги сите со своја ефикасност и богатство на идеи.

15. Да. Можете да се потпрете на својата среќа. Ве очекува поволен пресврт на судбината. Сега неморате ништо да измислувате, туку само исчекување. Итри планови и дејства ќе ве одведат во погрешен правец и можат да ви наштетат.

16. Сите надежи ќе ви се исполнат. Но, апсолутно поинаку отколку што сте замислувале. Затоа бидете подготвени за било какви промени и не се концентрирајте само на единствена цел. Покажете флексибилност и не отфрлајте ни еден аргумент.

17. Прашањето и понатаму е отворено. Потребно е внимателно да размислете за своите желби, бидејќи вашите чувства не се докрај созреани. Според тоа, премногу очекувате од другата страна. Во наредните денови се останува без промени. Меѓутоа една среќна околност може да внесе јасност на вашиот проблем. Внимателно слушајте го својот внатрешен глас.

18. Кај вас се можни потешкотии. На почеток ќе бидете разочарани, но тоа не значи дека вашите шанси се нула. Сосема спротивно: Разочарувањето ќе ви даде потстрек за позитивен развој. Вашиот круг на пријатели расте, станувате се подобри и стабилни.

19. Недовербата и лутината се уште се далеку од вас.Но, ако набрзо не се ослободите од сопствени сомнежи, ќе расипете се. Ако среќата ве заобиколи, виновник за тоа може да биде вашата скромност и несигурност. Отфрлети ги на страна. Бидете отворени и дружељубиви со други луѓе.

20. Да во овој момент, среќата е на ваша страна. Според тоа нема ни една причина да се сомневате во поволен исход. Уште долго ќе уживате во среќен период.

21. Да. За конечно постигнување на целта останува да вложите сосема мал труд. Бидете смели, ризикувајте и сигурно ќе успеете. Бидете внимателни спрема се што се случува околу вас и имајте на ум – случајности не постојат. На овој свет ништо не е случајно.

Работа од соништата: Преселете се на Исланд со пријателите - добивате плата и 3 месеци патување по светот

Ако размислувате за одмор на море, можеби сепак е подобро да ги одложите плановите. Имено, исландскиот авиопревозник WOW Air покрена натпревар од сонишатата.

Исланд бара „туристички водич“ чија задача ќе биде да патува низ светот и да го документира сето тоа, заедно со совети и искуства, и да го објавува на социјалните мрежи.

Среќниот водич ќе мора да се пресели во Исланд, а со себе имаправо да поведе и еден пријател. Ако сакате и плата, нема проблем, како ви звучи 3600 евра? Секако, и вашиот пријател го чека месечен надоместок за трите месеци додека трае ангажманот.

Прво одберете го пријателотсо кој што сакате да одите, а потоа кликнете на страницата WOW TravelGuide на која морате да исполните пријава и да објавите кратко видео за вашиот град (од 30 секунди до 2 минути) во кое ќе шармирате и ќе се борите за хит работата ова лето. 

Погледнете го целиот процес на видеото:

Што ново се „готви“ во Дистрикт бар и ресторан

Дистрикт бар и ресторан стана популарно место во градот и редовна дестинација со омилените специјалитети од домашни или светски кујни. Моментите за кафе паузата во убавиот и пријатен амбиент, се повеќе се надминуваат и преминуваат во моменти на заеднички ручек, закуска или романтична вечера токму заради извонредните мали и големи задоволства што произлегуваат од кујната на Дистрикт. За создадениот бренд допринесува професионалниот кулинарски тим, а во него се додава името Кирил Ставрев, новиот Executive Chef во Скопје Мериот Хотел, вистинско освежување со глобално искуство. Со доаѓањето на новиот главен готвач, веќе пристигна и значително освежување на ресторанското мени.

Кирил по потекло е од Македонија, меѓутоа веќе 10 години живее и работи во САД како главен готвач во бројни хотелски ланци како Ritz Carlton, St. Regis, Marriott Marquis, реномирани ресторани и дипломатски претставништва. За своите импресивни кулинарски вештини, со знаење се стекнал работејќи со познати кулинарски мајстори, а паралелно се стекнувал и со сертификати и официјални обуки.

Сите оние што го виделе како работи и што ги пробале неговите специјалитети, велат дека готви со силна страст и дека во својата кујна го контролира секој дел од процесот на подготовка на јадењето.

Според досегашното искуство на Ставрев, секое наредно одење во Дистрикт можеме да очекуваме специјалитети од светските кујни со македонски шмек. Кирил ветува многу иновативност и креативност, преку специјалитети подготвени со различни техники и методи од местата кои ги посетил, но со локални, свежи состојки.

Кирил заедно со Дистрикт бар и ресторан и Скопје Мериот нè повикуваат да уживаме во неговите исклучителни кулинарски вештини и да влеземе во извонредниот, бескраен свет на прекрасни вкусови инспирирани од кујните од целиот свет.

Популарно