(ВИДЕО) Автобусот го фрли 13 метри во воздух: На судењето на возачот, жртвата направи нешто невидено

Британецот кого автобус го фрли во воздух 20 метри, на судењето на обвинетиот возач, направи нешто невидено. Чик Сенгор го возел градскиот автобус во Оксфордшир, кога наместо на кочницата притиснал на гас. Тогаш автобусот со својата сила удрил во Сајмон Смит кого го отфрлил во воздух 13 метри, а секунда подоцна ја демолирал постојката на градскиот автобус. Вистинско чудо е што Смит кој паднал на земја, смирено станал и влегол во блискиот паб. Сенгор на суд изјави дека е среќен што на плочникот немало многу луѓе. Тој веќе доби условна казна од 8 месеци.

Сепак, најмногу зачуди изјавата на самиот Смит кој рече дека му е драго што возачот не отишол во затвор, зошто не го удрил намерно. Автобусот на линија 17 е тешко оштетен во несреќата што се случи на 24 јуни 2017 година. Смит помина со само неколку модрици.

Албанската мафија е една од најопасните на светот

Пред неколку дена беше актуелна веста дека албанските банди стануваат многу силни на улиците во Велика Британија. Со нив се поврзува и порасот на насилството, но и кокаинот, кој, наводно, на домашна адреса стигнува побрзо и од нарачана пиза, за 15 минути.

Албанската мафија, која ја има репутацијата дека и италијанските мафијаши не сакаат да соработуваат со неа, е активна по целиот свет, благодареќи на комбинацијата од семејни и политички врски, но и поради специфичниот, племенски морал.

Се верува дека нарко бизнисот во Албанија го контролираат 15 семејства. Секое од нив управува со определен дел од земјата и секое семејство има силни врски во политиката.

Скадар го „држи“ моќниот клан Шакја, кланот Алјуши „оперира“ во Кучај, а на списокот на познати имиња се семејствата Османи и Кељменди, чиј водач Насер Кељмени е осуден на шест години затвор во Приштина годинава.

Во суштина на албанската мафија е семејството. Дисциплината е на многу високо ниво. Втората причина е „бесата“ односно дадениот збор.

ВИДЕО: Ова е убиецот кој денес уби 10 луѓе во средно училиште во Тексас

Убиецот од Санта Феа, кој денеска во пукање на училиште убил 10 лица и повеќе од нив ги ранил е идентификуван као 17-годишниот Димитрос Пагорци, соопштија надлежните од Тексас.

Шефото на одделението училишни полицајци Волтер Браун потврдил дека во околината на училиштето буле пронајдени повеќе експлозивни направи од домашно производство како што се молотови коктели, „пеколни машини3 и „рачни бомби“.

Гувернерот на Тексас, Грег Абот потврдил дека во нападот се користени два вида оружје, сачмар и револвер калибар 38, кои Димитрос нелегално ги поседувал. Тој додал дека Димитрос имал намера да се самоубие, но во текот на нападот се предомислил.

На неговите профили на друштвените мрежи се гледа дека е опседнат со оружје, бидејќи објавувал фотографии од различно огнено оружје. Исто така на една од фотографиите носи маица на која пишува „Роден да убива“.

Пагурцис играл за училишниот фудбаклски тим, а бил челн и на фолклорната група при локалната грчка православна црква. 

Си-Би-Ес, повикувајќи се на изјави на очевидци, претходно јави дека нападот го извршил тинејџер облечен во црно, вооружен со сачмарка со скратена цевка.

Неколумина ученици за локалните медиуми изјавија дека пукотниците започнале откако во училиштето се вклучил алармот за пожар, но засега не е познато кој го активирал. 

- Некој влезе со сачмарка и почна да пука, изјави една ученичка која во време на нападот била на час по уметност. Таа додаде дека видела една убиена девојка, која била погодена во ногата. 

Инциднетот се случил набрзо по почетокот на наставата во училиштето. 

Гонзалес информира и дека околу училиштето биле пронајдени сомнителни направи, за кои се претпоставува дека се експлозиавни. Во тек е операција на специјалните полициски тимови за нивно отстранување. 

Нема информации колку направи се пронајдени, а полицијата апелираше до граѓаните да пријават доколку забележат сомнителни предмети. 

Мотивите за нападот засега не се познати.

Коментирајќи го нападот, американскиот претседател Доналд Трамп оцени дека тој е „апсолутно ужасен“.

- Мојата Администрација е решена да стори се што е во нејзина моќ за да ги заштитиме нашите ученици, да ги обезбедиме нашите училишта и да го држиме оружјето подалеку од рацете на оние кои претставуваат закана за себе и за другите, нагласи Трамп.

Ова е втор најсмртоносен напад во училиште во САД годинава, по оној во февруари во сојузната држава Флорида, кога загинаа 17 лица. 

Никогаш не знаат кога им е последниот ден од животот: Во оваа европска земја има смртна казна која се спроведува под велот на тајна

Во текот на 10 месеци кои ги поминал чекајќи ја смртната казна Генадиј Јаковитски можел само да нагаѓа дали е ден или ноќ поради слабата светлина која допирала низ заштитниот капак на прозорецот од келијата.

Било лесно да се изгуби чувството за време. Бил изолиран, му било забрането било какво шетање на отворено. Посетите му биле строго контролирани, а освен адвокат, на еден близок роднина не му било дозволено да го види еднаш месечно.

Кога стражарите доаѓале акј него тој секогаш размислувал дека конечно е крај, а стражарите му говореле: „Ти остана уште малку време“.

Кога стражарите ќе дојдат, овие затвореници не знаат дали е тоа за последен пат.

Додека затворениците во Белорусија, единствената европска земја со смртна казна чекаат извршување на најтешката казна, тие никогаш не знаат кога ќе се случи тоа.

А кога ќе се изврши смртната казна, се чува како државна тајна.

Смртната казна над него е извршена во ноември 2016 година, кога имал 49 години, но неговото семејство дознало дури месец дена подоцна кога стигнало само писмо од затворот и ништо повеќе.

Белорусија е единствена земја во Европа која и натаму користи смртна казна, а тој процес се одвива под велот на тајна. Точниот број на досега извршени смртни казни не е познат, се верува дека над 300 егзекуции се извршени од 1991 година наваму, откако Белорусија стана независна држава.

Популарно