ФОТО: Мистериозна жена се обидува да влезе во становите низ Центар, Кисела вода и Бутел

На социјалните мрежи се пренесува фотографијата од оваа мистериозна жена кој во изминативе денови се обидела да влезе во станови во Центар, Кисела вода, но забележана е и во Бутел.

-Оваа жена вчера проба да влезе во сите станови од нашава зграда. Вчера буквално во сите станови ја отвораше вратата, а можеби и по другите згради во Кисле вода, напиша една жителка од оваа населба на Фејсбук.

Некои сметаат дека е под дејство на алкохол, а снимките од камерата покажуваат дека навистина делува замаено, но очевидците тврдат дека се преправа и се обидува да ја отвори вратата на секој стан. Само во еден стан од зградата влезната врата била отворена, но станарите биле внатре и ја избркале.

Во Центар се обидувала со приказната дека барала каде се пали светлото во ходникот и бара некои луѓе на погорните катови. На социјалните мрежи се споделуваат најразлични искуства со женава. Во една зграда ги вознемирила сите станари влегувајќи им буквално среде стан, а откако ќе изреагирале истрчувала низ вратата велејќи дека згрешила. Сите кои имале можност да се сретнат со неа ја препознаваат на фотографиите.

Влегува по домови, но има посочен и пример дека била и во работни простории и барала пари за лекови. Во Бутел 1 била пријавена во полиција од страна на жителите кои се вознемириле откако влегла во сите куќи без да тропне или да ѕвони, но набргу била пуштена од полицијата.

ФОТО: Невреме во Скопје - ветерот корнеше се пред себе

Силно невреме проследено со обилни врнежи, грмежи и ветер вчера го погоди главниот град.

На социјалните мрежи, луѓето почнаа да споделуваат видеа и фотографии од штетите кои ги предизвика невремето.

Во Кадино, силниот ветер успеал го откроне заштитнот лим од автобуската постојка.

ВИДЕО од вчерашната поплава во Скопје

Силно невреме проследено со поројни дождови, грмежи и ветер вчера го погоди Скопје.

На Фејсбук стрната „Ѕид на сообраќајниот срам“ беше објавено видео од  Пинтија, каде се гледа реки вода по улиците, при што возењето на автомобилите е отежнато.

Видеото погледнете го ТУКА

Шилегов прозборе за комарците во Скопје

Шилегов смета дека Град Скопје соодветно реагирал со тоа што беше зголемен интензитетот односно наместо два дена како што е пракса овој пат се прскаше 4 дена.

„Годинава имавме климатски услови кои придонесоа интензивно да се појават комарците. На 1 јули температурата беше 18 степени и врнеше, имавме долг врнежлив период. Наглото затоплување и сушењето претставува основ за расплодување на комарците. Заради таквата масовна појава на комарци иако претходно два пати прскавме, дадовме поголем интензитет за да го заштитиме здравјето на граѓаните. Средството кое го користиме не влијае на здравјето на луѓето, направена е анализа. Ние не можеме да ги предвидиме природните појави ниту временските услови, но можеме соодветно да реагираме. Интензивното прскање 4 дена придонесе таа експанзија на комарци да исчезне“, рече Шилегов.

Градоначалникот Шилегов денеска ја најави акцијата за чистење на градот. Во наредниот период по една недела ќе се чисти општина по општина. Ангажирани се вработените и механизацијата на сите јавни претпријатија, лицата за чистење кои се ангажирани од Општините, како и 110 вонредно ангажирани лица.

„Ние го слушаме гласот на граѓаните дека градот треба да биде почист и наша должност е да го чистиме, но обврска и право на секој граѓанин е да придонесе тоа да остане чист. Нашиот императив е да ја пречекаме зимата со чисти улици, со помалку прашина затоа што ни престои зима каде се очекува загаден воздух“, рече Шилегов.

Популарно