Доколку спиете помалку од 6 часа, ќе пати вашето здравје, но и вашиот новчаник!

Секој човек има различна потреба од одмор во вид на спиење. Сепак, кај повеќето луѓе, 6 часа сон секоја вечер се минимум за нормално функционирање. Според научниците, доколку спиете помалку од 6 часа, последицие ќе бидат непријатни.

И додека вашите когнитивни способности се бавни, вашите бесни реакции можe брзо да испливаат на површина. Без разлика на тоа кои се причините за вашиот недостаток на сон, ова се последиците од тоа.

1. Бавни реакции

Мислете брзо! Единствениот проблем е што не можете, а научниците откриле дека луѓето кои спијат во просек 6 часа на ден имаат слични когнитивни способности како луѓето кои остануваат будни 48 часа. Со други зборови, тие имаат доста бавни когнитивни способности. Недостатокот на сон не влијае само на вашето краткотрајно помнење, туку и на вашата способност да се фокусирате, што пак и наједноставните активности ги прави доста потешки.

2. Лутење и бес

И додека вашите мисли се бавни, вашиот бес брзо излегува на површина. Недостатокот на сон ги прави емоционалните центри на вашиот мозок и до 60% реактивни. Со други зборови, тоа може да ве попречи во одредувањето на сопствените чувства, односно да не реагирате на соодветниот начин, како возрасна личност.

3. Прејадување

Ах, тие мали закуски по полноќ. Кога не одите да спиете на време, хормонот грелин, кој ви кажува кога сте гладни се зголемува, додека се намалува лептинот, хормонот кој сигнализира кога сте сити.

4. Трошење пари

Се сеќавате кога ја потрошивте пола плата во еден ден? За тоа можете да ја обвините ненаспаноста. Работата на префронталниот кортекс, подрачјето во мозокот кое е одговорно за контролата на импулсите, сериозно се нарушува кога не спиеме доволно. Со други зборови, поздравете ја лошата процена и делувањето без размислување за можните последици.

5. Брзо стареење

Бјути сонот е многу важна работа. Како прво, така ќе го ублажите/спречите создавањето на темни кругови околу очите, појавата на нечистотија на лицето, но и ќе го спречите пребрзото стареење на кожата. Кога не спиеме доволно, нашето тело испушта кортизол, хормон за стрес. Во големи количини, кортизолот го разградува колагенот, протеин кој ја прави нашата кожа мазна и затегната.

6. Настинка

Едно истражување откри дека луѓето кои спијат помалку од 6 часа дневно, имаат дури до 4 пати поголема веројатност дека ќе настинат, за разлика од оние кои спијат од 7 до 9 часа.

Имате тахикардија и срцето ви прескокнува? – Еве како да го успорите за 1 минута без лекови

– Чувството е многу непријатно и сите сакаме што побрзо да го запреме

Често ви се случува да добиете напад на силно, забрзано „чукање“ на срцето поради стрес или без никаква причина?

Тоа е честа појава која подеднакво им се случува и на мажите и на жените, на сите возрасти.

Чувството е многу непријатно и сите сакаме што побрзо да го запреме.

Ви прелагаме три едноставни начини кои можете да ги изведете за помалку од една минута, а со чија помош брзо ќе делувате врз вашиот пулс за да го успорите.

1.МЕТОД СО СТУДЕНА ВОДА

Потребна ви е многу студена вода, колку постудена-подобро, па затоа садот со вода надополнете го со повеќе коцки мраз.

Се’ што треба на направите кога пулсот ви е забрзан, е да вдишете длабоко и да го нурнете лицето во студена вода и да останете така колку можете подолго.

Оваа постапка го стимулира вашиот вагус нерв кој делува врз успорувањето на срцевиот ритам. Кога лицето го држите во студена вода телото испраќа сигнал за успорување на метаболизмот познат како рефлекс на нуркачите, кој предизвикува брзо намалување на бројот на срцеви отчукувања. Тоа е истиот рефлекс кој им помага на некои луѓе да преживеат подолг период во студена вода така што им се упорува телесниот метаболизам.

2.МНОГУ ДЛАБОКО ДИШЕЊЕ

Вдишете многу длабоко, до точка во која повеќе не сте во состојба да внесете ни најмалку воздух. После тоа брзо издишете го воздухот од белите дробови. Повторувајте ја постапката додека е потребно. Не е доволно само длабокото вдишување. Самото длабоко дишење нема да го успори срцето, и затоа е потребно да вдишувате до крајните граници на белите дробови, значително повеќе од едноставно длабоко дишење. Само на тој начин ќе ја успорите работата на срцето.

3.ВАЛСАЛВА МАНЕВАР

Вдишете со средна јачина. Затворете го носот и дувајте силно во себе без да го испуштите воздухот (исто како кога се напрегате во WC). Задржете го овој притисок колку што можете повеќе. После тоа издишете и опуштете се.

Можете да почувствувате лесна вртоглавица , но тоа е нормално. Исто како кога ги одзатнувате ушите за да го урамнотежите притисокот.

Обидете се со секој од овие методи по неколку пати пред да преминете на следната. После некое време самите ќе заклучите која најмногу ви одговара, ви помага и колку брзо и ефикасно го смирувате пулсот.

Сепак доколу често имате вакви епизоди на забрзани отчукувања на срцето, кои траат 20 или повеќе минути, чувствувате несвестица, болки или други тегоби, побарајте медицинска помош.

Испијте го ова пред да си легнете: Ќе го испразните дебелото црево и се што сте изеле

Овој напиток е многу корисен и ќе ви помогне да заздравите и да го детоксифицирате својот организам.

Ќе ви го подобри метаболизмот и ќе ги излечи проблемите со дебелото црево. Освен тоа ќе ви помогне и во губењето килограми.

Главна состојка кај овој напиток е магдоносот, кој има многу лековити својства.

Потребно ви е:

1 лимон

рака магдонос

1 лажица цимет

1 лажица јаболков оцет

500 милилитри вода

Измешајте ги состојките во блендер додека не добиете сок кој ќе го пиете пред спиење. Секако, за позитивни резултати треба и здрава исхрана,но и физичка активност.

Сода бикарбона и мед лек кој ја уништува и најопасната болест

Доволно е да јадете три порции на ден во текот на месец дека и ќе ви биде подобро.

Идејата за мешавина на сода бикарбона со јаворов сируп или мед се чини бизарна затоа што клетките на рак ги храните со шеќер.

Но овде шеќерот делува поинаку.

Клетките на ракот не успеваат да го искористат шеќерот за раст затоа што содата ги убива. Јаворовиот сируп оди кон клетките на рак кои трошат 15 пати повеќе гликоза од здравите клетки а а со помош на сирупот содата влегува во клетките на ракот.

Подготовка

Помешајте го делот на содата со три дела на јаворов сируп и загрејте а потоа мешајте на многу тивок оган околу 10тина минути. Земајте по три лажички на ден месец или пак два. За време на оваа терапија избегнувајте месо шеќер и бело брашно.

Популарно