Скопјанка која замина на работа во Германија – првиот шок го доживеала уште во супермаркет

Ирена е од Скопје. Во потрага за подобар живот, таа се решила да замине во Германија.Иако претходно никогаш немала отидено таму, ниту пак знаела што ја чека, цврсто била решена да замине, а го знаеле само германскиот јазик.

-Само сакав да заминам на некое време, да побегнам од негативностите кои ги има во мојата татковина и самата да си дадам шанса да видам дека постои нешто подобро од тука каде што се наоѓам, ја почнува својата приказна Ирена.

-Додека се возев кон Германија гледав во тврдата хартија, на која пишуваше магистер по политикологија. Хартија за која изгубив цели 5 години од својот живот и многу пари. Сертификат за сметководител беше следниот. После него имаше и уште многу сертификати. Додека ги гледав сфатив дека се обични листови хартија, кои претставуваат само доказ дека знам нешто да работам, а чија цена се уште не е исплатена, ниту пак некогаш се искористени. Кога ги разлистував документите, наидов и на си-ви, на кое имаше искуство од работа во туризам, угостителство, медиуми и ИТ индустрија, вели Ирена.

Кога стигнала во Германија, најпрвин се шетала како турист, и како што вели, многу често по улиците, кафулињата и маркетите може да се слушне македонскиот јазик.

-Отидов до супермаркет за да купам овошје. Цените на прехрамбените производи не се многу различни од кај нас, а може да се најде и нешто поевтино. На излегување забележав луѓе средени во одела и елегантни чевли кои од скапи и големи автомобили извлеуваат ќеси со празни шишиња кои ги носат, за да за истите добијат одредена сума на пари. Ги видов и истите тие луѓе кои во обичен маркет купуваат обични памучни маици, јакни или чевли. Таму сето тоа е економично и рационално. Тие не го прават тоа бидејќи немаат пари, туку затоа што станува збор за совест и рационално трошење на парите. Зошто да ги фрлате празните шишиња, кога можете за нив да земете некој денар. Зошто мајцата која ќе ја носите под облеката да ја плаќате три пати поскапа затоа што има брендирана етикета. Не се плашат да не ги види соседот дека носат празни шишиња па да помислат дека немате пари за основни средства за живеење и дека не им оди добро во животот.

-Откако завршив во маркетот седнав да пијам кафе во едно кафуле. Почувствував еден несекојдневен мир. Околу мене никој не зборуваше за политика. Никој не зборуваше за муслиманите ниту пак за православните. Никој не спомнуваше дека му доцни платата, или пак дека нема работа, или дека прекувремените часови не му се платени. Таму немаше муабети ниту за Заев, ниту за Груевски. А верувајте ништи од тоа и не сакам да го слушам. Не сакам да бидам дел од таква дискусија.Сакам нова сосема различна иднина.

Наместо да ја трошам енергијата на бесконечни расправии, докажувања и филозофирања за различни фракции, јас сакам само да работам и да се доусовршувам. Наместо да им се покорувам на авторитетните, само поради нивната положба, јас сакам да учам од нив, и јас во иднината да бидам таа. Секако, и тука не е се мед и млеко, но е поразлично од Македонија. Надвор сум граѓанин од втор ред. Потребно е да се прилагодиш, да го научиш јазикот. Да запознаваш нови луѓе, да научиш како функционира системот. Сето тоа бара пот и време. И тука многу се работи. Но, секогаш си платен толку колку што заслужуваш. 

Новогодишната желба на малиот Радован ќе ве растажи

Шестгодишниот Радован Кривокапиќ од Никшиќ сонува за подароца кои Дедо Мраз ќе му ги донесе за Нова Година, но на 26. декември му е исто така роденден.

-За роденден најмногу би сакал да добијам торта со Ноди или Штрумфови. А, може и Нинџа желки. И некоја играчка. А за Нова Година би сакала телевизор. Сакам да гледам цртани, но не можам, се расипа телевизорот - вели Радован и додава дека најмногу го сака својот татко и сака кога ќе порасне да стане доктор.

И неговиот татко Ненад Кривокапиќ се надева дека Радован ќе биде лекар, ќе има подобра судбина, дека нема да мора да зависи од помошта на луѓето.

-Мајката на Радован го остави летово и јас морав да ја напуштам работата која ја имав во Тиват за да го чувам, бидејќи не можев да го оставам сам. Сега работам за дневница и додека не почне училиштето е полесно затоа што тој доаѓа со мене. Сега е поголем проблемот. Кога е убав денот останува кај соседот, не доаѓа со мене - вели Ненад кој со синот живее во изнајмена куќа која ја плаќа 40 евра месечно.

И додека Радован седи на бетон и си игра со единствената играчка која ја има, неговиот татко објаснува дека се наоѓаат како знаат и умеат и дека не им треба ни храна, ни облека, ни работа, иако кога ќе види како другите живеат сфаќа дека на нив двајца многу им недостига.

Како на филм: Забележал грешка со банкоматот, па извлекол милиони!

Ден Саундерс живеел на висока нога откако со трик успеал да извади од банката 1.6 милиони долари.

Звучи како филмско сценарио: работел во бар и заминал до локалниот банкомат да подигне пари по крајот на неговата смена.

Подигнал 200 долари, а кратко потоа добил известување дека трансакцијата е откажана, но парите продолжиле да излегуваат од банкоматот.

-Се ми е како во сон. Тоа прво ми паѓа на памет. Ме интересираше само забава, пиење вино, запознавање нови луѓе. Само уживање.

Првата недела потрошил околу 20.000 долари, но неговиот сон на милионер кратко траел, бидејќи од банката си ги побарале парите назад.

ФОТО: Приказната на Наталија - девојката која продаваше на пазарче, а денеска е милијардерка

Наталија Водијанова била продавачка во Русија, на која животот и се претворил во бајка.

Таа живеела во многу сиромашен крај со сиромашно семејство, својата мајка, две сестри од кои едната болна, а таткото ги напуштил како деца.

На 15. години додека продавала на пазарче, ја забележал моден агент.

Таа веќе до 17 години чекорела на светската сцена и заработувала вртоглава сума пари.

Таа се омажи за милијардер со кој има три деца.

Популарно