Албански професор историчар: Скендербег е Словен и се борел за одбрана на христијанството

Познатиот албански професор, историчар и поранешен шеф на албанската дипломатија,Паскал Миљо тврди дека Скедербег бил Славјанин(Словен) и оти семејството било српско.

Гостувајќи во телевизиска емисија посветена на 550-годишнината од смртта на Скендербег, Миљо додаде дека мајката на Скендербег е Славјанка и оти тој се родил како православен.

– Мајката на Скендербег била Славјанка.Зошто тоа треба да не иритира? Вистина е дека тој се родил како православен. Нашите поранешни претци, Скендербег, Арбр, немале исторски расправии,како што имало во подоцнежните векови,ги женеле своите деца едни со други, изјави Миљо.

Посочи дека имињата на децата на Ѓон Кастриот биле словенски.

– Сакале или не треба да прифатиме дека не е случајно имињата да се словенски. Нашата јавност треба да знае дека Скендербег самиот рекол дека е воин за заштита на христијанството.Ова не го велиме ние туку тоа го кажале исторчари пред многу векови, додава Миљо.

Професор доктор Миљо порачува до „Католиците и неуките националисти" дека не треба да се мачат од овие факти.

– Нивниот херој многу повеќе и припаѓа на другите, зашто не војувал за Албанија и за Косово,туку за крстот и словенските провинции, констатира тој.

Еве ја и лозата на Кастриоти

ФОТО: Од екскурзија го вратиле во ковчег

Голема трагедија го потресе регионот кога синоќа во 22 часот во Јагодина се удавило момче, кое било на екскурзија од своето училиште.

Имено, се работи за 14-годишниот Х.Р. од Тузла кој се удавил во базенот на хотелот.

Како што пишува сроскиот Блиц, трагедијата се случила во хотелот Алфа во Јагодина.

Се очекуваат детали за трагичниот настан.

ФОТО: Хрватската претседателка го возеше автобусот со фудбалерите

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ овие денови е вистинска планетарна ѕвезда, а сето тоа се должи на хрватската репрезентација која постигна голем успех на СП во Русија.

Светото ја запозна и засака Колинда само за неколку часа засенувајќи ги и најмоќните политичари на трибините како Владимир Путин, Емануел Макрон, Димитри Медведев, како и претседателот на ФИФА Џани Инфантини.

Колинда е апсолутен хит во секој поглед на социјалните мрежи и овие денови светските медиуми пишувале повеќе вести за неа, отколку за Лука Модриќ.

Колинда стана апсолутен хит и во Нигерија каде што овие денови поради лажните вести или (не стручноста) на новинарите целата јавност е убедена дека Колинда го возела автобусот на новинарите на дочекот во Хрватска.

Познатата нигерска блогерка Нкру Хоманн сподели фотографии од дочекот, а целата нација мислела дека Колинда го управувала автобусот.

-Видете како хрватската претседателка ги возела фудбалерите. Што да се каже, сакам да ви кажам нешто за оваа прекрасна претседателка, пишува во нејзиниот ФБ статус Хоманн.

Нејзината објава на Фејсбук е споделена преку 17 илјади пати.

Преспанскиот договор е зготвен во Пентагон и Берлин

Во интервју за „Нова Македонија“, професорот по меѓународни односи на универзитетот на источен Лондон, Василис Фоускас, вели дека договорот меѓу Грција и Македонија е зготвен во Пентагон и во Берлин, па, оттука, тој им служи првенствено на интересите на САД и на Германија

Преспанскиот договор е предмет на меѓународни фалби до степен на заслуга за Нобелова награда за мир. Јавноста во двете земји како да не се согласува со ваквите оцени. Според вас, дали овој договор е знак на нова зрелост на политичките елити и на кадарноста на двете земји да надминат долгогодишен спор на цивилизиран и европски начин?

– Договорот беше зготвен во Пентагон и во Берлин, па, оттука, тој им служи првенствено на интересите на САД и на Германија. И во двете земји, Грција и Македонија, јас стојам со оној дел на јавноста што ја препознава оваа реалност, односно геополитичките и културните пориви на НАТО и на Европа, предводена од Германија, со цел Русија да се исклучи од Балканот. Не постои нешто такво како „цивилизиран и европски начин“, како да сите преостанати – словенски, црни, кинески и слични – се варварски и завојувачки. Токму „цивилизираниот Запад“ е оној што ја носи примарната одговорност за распадот на Југославија, а не нејзините народи.

Како ги толкувате мотивацијата и подготвеноста на Ципрас и на СИРИЗА да го прифатат договорот, кој ги става во незавидна политичка позиција?

– Договорот беше произведен во западните центри на моќ, но коинцидираше со желбата на грчкото министерство за надворешни работи да предизвика расцеп во главната десничарска Неа демократија и, секако, да го сврти вниманието на јавноста од вистинскиот проблем, а тоа е суровата политика на штедење. Оттука, зад договорот стои грчкото МНР, а не СИРИЗА како партија.

Дали СИРИЗА располага со доволен политички капитал и парламентарна поддршка за ратификација на договорот?

– СИРИЗА ќе профитира од договорот на евентуални избори, бидејќи тој го фаворизира грчкиот национален интерес, кој пак е идентичен со НАТО-интересите. Оние грчки хиперпатриоти што викаат по улиците не ни знаат зошто викаат. Дали националистичката партија што го поддржува Ципрас во парламентот ќе гласа за договорот? Да, ќе гласа. Се сеќавате на Макс Вебер? Она што ги обединува коалициите, велеше големиот германски социолог, не се идеологиите, туку материјалните бирократски интереси, односно она што јас би го нарекол – класни интереси. Г. Каменос нема да ја напушти својата министерска плата за нова авантура во полза на својата „националистичка“ или „патриотска“ идеологија.

Целото интервју прочитајте го ТУКА

Популарно