Колку париќе ви исплати град Скопје, ако ве касне улично куче?

Во случај да ве касне улично куче, може да барате оштета од Град Скопје и „Комунална хигиена". На адреса на градските власти за последниве две години по основ надомест на штета поради каснување од куче има поднесено 68 тужби. Висината на оштетата се движи меѓу 60.000 и 180.000 денари, во зависност од возраста, степенот на повредите, последиците од нанесените повреди, пишува „Независен весник".

Тужбите се засновани врз основа на член 10 од Законот за Град Скопје и член 28 од Законот за заштита и благосостојба на животните.

-Досега се отворени 68 постапки , некои се веќе завршени, а некои се во тек и многу тешко е да се дефинира точно колку се исплатени оштети по овој основ, информираат од Град Скопје.

Инаку, се почесто се регистрирани случаи на нападнати и каснати минувачи од страна на бездомните кучиња по скопските улици. Само изминатиот викенд петмина скопјани пријавиле дека биле нападнати и каснати. Двајца мажи биле напaднати во општина Центар, а три жени на улицата „Лука Геров" во скопската населба Даме Груев.

76-годишен скопјанец со ловечка шушка пукал во кучето на соседот

Вчера во 16:00 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје 33-годишниот А.Б. пријавил дека истиот ден околу 15:30 во село Трубарево неговиот 76-годишен сосед Б.С. со ловечка пушка пукал во неговото куче. 

На местото на настанотизлегле полициски службеници, одземена е пушката“Застава М-70“ и два патрона и се работи на целосно расчистување на случајот.

Од недела се воспоставува ново сообраќајно решение со кое ќе се намали гужвата пред Сити мол

Од недела (09.12.2018), започнува да функционира новото сообраќајно решение за потегот околу Карпош 4, со кое ќе се овозможи намалување на сообраќајниот метеж и ќе се воспостави поголема безбедност. Станува збор за новопоставената хоризонтална и вертикална сигнализација.

-Токму оттука, од Карпош 4 од овој викенд започнува нов режим на сообраќај, со цел побезбедно движење на граѓаните и превентивно да ги заштитиме граѓаните, првенствено младите, од сообраќајниот метеж околу Сити Мол и во овој дел на Карпош 4, изјави градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев.

Според новиот режим на сообраќај, возилата кои се движат од ул. „Московска„“ и бул. „Партизански одреди“ во правец на „Љубљанска“, а сакаат да завртат лево за „Волгоградска“, сега ќе продолжуваат право и ќе можат да завртат лево на „Разловечко востание“.

Новиот сообраќаен режим овозможува побрз проток на сообраќајот пред ТЦ Скопје Сити мол, а значително ќе ја зголеми безбедноста на движење на возила и пешаци и внатрешно, во населбата (долж сервисните улици).

Сообраќајното решение е подготвено и одобрено од страна на повеќе надлежни институции и стручни субјекти: Општина Карпош, Градот Скопје, Министерството за внатрешни работи преку СВР Скопје и стручни лица – сообраќајни инжинери.

За побрза и полесна имплементација на новото сообраќајно решение, градоначалникот Богоев најави дека ќе има присутни лица од СВР Скопје и од Општина Карпош, кои ќе ги упатуваат возачите и граѓаните како треба да се движат.

-Ние како Општина остануваме на нашата заложба за побезбеден сообраќај и се надевам на уште поуспешна соработка во таа насока со СВР Скопје и со Министерството за внатрешни работи, а апелирам сите граѓани да ја почитуваат новата сообраќајна сигнализација, изјави Богоев.

Каде може да се најде најевтин леб во Скопје?

Лебот е најкористената работа во светот и основна хранлива состојка за секое семејство бидејќи ја конзумираме речиси со се. Тој може да биде подлога за различни сендвичи, дополнување на многу специјалитети, а незаменлив е за време на доручекот. Кога се пресметува потрошувачката кошничка на едно семејство во било која држава од светот секогаш задолжително најпрво се става вредноста на лебот.

Цената на лебот може да варира зависно од периодот, но дури и во еден ист временски период цената може да варира од еден маркет до друг. Во денешно време имаме голем избор на лебови. Најпртво го имаме оној основниот бел пченичен леб, но бидејќи често се дебатира за тоа колку навистина е здрав овој леб, големите компании пронајдоа начин како тоа да го променат па направија многу различни, поздрави или повкусни варијанти на леб. Така најконзумирани денеска се тост лебовите, за попрактична намена, и интегралните и ржани лебови како поздрава варијанта на обичниот бел леб.

Со цел да ви откриеме во кои од нашите најголеми маркети има најевтин леб, направивме мала анализа на цените и дојдовме до следниве резултати:

Во Кам маркет цената на обичен бел леб варира од 20 до 27 денари денари, додека тост лебот со маслинка е 33 денари. Во Тинекс маркетите леб за тост чини 22 денари за разлика од Веро каде истиот е по цена од 27 денари. Во Жито маркетите пченичниот леб е 27 денари, додека ржаниот тост леб е 28 денари. Во Рептил маркетите цените се движат од 30 до 33 денари, односно 30 денари за бел и интегрален тост леб и 33 денари за пченкарен. И за крај во Рамстор маркетите цените се движат од 35 денари за обичен тост леб и тост леб со малинка, додека интегралниот леб е 36 денари.

Секакако разлика во цената прави и тоа во зависност од која фирма го произведува истиот и дали е домашно производство од самиот маркет или во него само се продава. Честопати сведоци сме и на многубројни акции, во кои целите се намалуваат за некој денар, но доколку би можеле да направиме споредба со тоа колку порано во минатото чинеше лебот и цените кои што денеска ги имаме во маркетите можеме да заклучиме дека цената со текот на времето расте.

Популарно