Умрел, па оживеал - тврди дека видел се што се случувало околу него

Човек по име Ендру вели дека неговиот дух бил издигнат од телото пред да тргне низ патот од светлосниот тунел.

Инцидентот, како што вели Ендру, се случил во 1998 година кога паднал од скали. Откако паднал тој нормално станал, но можел само да издиши.

На ФОндацијата за истражувања искуства блиски до смртта ( Near Death Experience Research Foundation) - интернет страница која собира случаеви на личности кои привремено умреле па оживеале - Ендру напишал: Знаев дека умирам. Бев потполно смирен и го прифатив тоа, знаејќи дека  не беше нешто што можев да направам да го променам фактот дека умирам. На секунда помислив колку ми е чудно што сум волку смирен бидејќи  секогаш мислев дека ќе паничам во стиуација која е опасна по живот.“

Откако го видела неговата жена повикала Брза помош, но пред Ендру технички да почине. 

Тој напишал: „ Се онесвестив на секунда или две и потоа се најдов во лебдечка положба надвор од своето тело.  Тој бил со лицето на подот во лежачка позиција. Не мислев за фактот дека бев надвор од своето тело. За мене тоа беше како нечие тело да лежи на подот. На некој начин знаев дека е мое, но не ме вознемири тоа бидејчи се чуствував целосно во ред. Целокупната атмосфера околу мене беше како темно виолетова светлост. Беше како да лебдев во темно виолетов облак, но можев да видам се во куќата како и обично, но само низ облак. 

Потоа почнав да одам накај темниот тунел кој како да се отвори само за мене. Се што видов беше стотина луѓе од двете страни на тунелот. Тие се звереа во мене со шокирачки изглед. Потоа поедини од нив викаа да се вратам. После тоа некои други почнаа да викаат како не е мое време, и дека морам да се вратам. Не препознав никого кого видов таму.“

Ендру вели дека во следниот момент бил свесен дека е во своето тело во болница, и дека „болката се вратила назад во мојата свест“. 

Поедини истражувачи велат дека ова е нормален феномен и дека не е нужен знак од небесата. 

Др.Сем Парниа го објаснил овој феномен. 

- Луѓето ја опишуваат глетката, силна светлина. Тие опишуваат чусвството на присуствотот на починатиот роднина, речиси како дошле да ги пречакат. Тие често велат дека не сакале да се вратат бидејќи е толку удобно  и налик на магнет кои ги влече. Многумина го опишуваат чувството одвојување од себе и набљудувањето на лекароти и сестрата како се обидуваат да ги оживеаат. 

Докторот вели дека постои и научно објаснување на овие реакции, и гледањето на луѓето не е доказ дека постои задгробен живот туку повеќе техника од преживеаното кое мозокот го скенира во себе. 

Тие велат благодарение на модерната технологија и научниците смртта не мора да биде ограничена на филозофијата и религијата, туку да може да биде истражувана по пат на науката. 

- Тие можат да слушнат работи и да ги запомнат разговорите кои се случуваат околу нив. 

Можат ли кучињата да го заразат човекот со грип и обратно?

Оваа сезона како и секоја претходна, грипот заде замав, а луѓето се во паника бидејќи се забележани случаеви и зарази на животни со истиот вирус. Кучињата исто така многу лесно можат да се разболат. Во помалку од еден месец, во САД се пријавени повеќе од 100 лица заразени од куче.

Иако досега никогаш не се случило вирусот да премина од куче на човек и обратно, тоа не значи дека не е возможно. Кучешкиот грип е сличен на некои видови на вирус кој го инфицираат човекот и имаат идентични симптоми, вклучувајќи течење на носот, кашлица, замор и губење на апетит.

Сериозноста на кучешкиот грип може да се движи од оној без симптоми до сериозна болест која резултира воспаление на белите дробови, а понекогаш и смрт. Меѓутоа, поголемиот дел од кучињата се опоравуваат за две до три недели. Кучешкиот грип лесно се шири помеѓу другите кучиња во парковите и одгледувалиштата по пат на кашлање, кивање или допирање на контаминиран материјал. Според податоците од Универзитетот Корнел, 72 кучиња се заразени со вирус на грип во Калифорнија, 22 во Кентаки, 14 во Охајо и 1 во Мичиген.

Постојат два различни видови на кучешки грип: еден е вирусот H3N8, а другиот H3N2 – и двата се разликуваат од човечкиот вирус. Два видови се одговорни за епидемијата на кучешки грип која го зафати 1000 кучиња во Чикаго во 2015 година.

Меѓутоа, сопствениците на кучиња не треба да се грижат бидејќи за разлика од историјатот, оваа сезона не носи полоши последици, вели Ејми Глејсер, директор на Лабораторијата за молекуларна дијагностика при Универзитетот Корнел.

Степенот на смртност од кучешки грип е низок, со помалку од 10% заразени кучиња со фатален исход, според Американското здружение на ветеринари. Кучињата заразени со грип можат да заразат други кучиња во рок од 3 до 4 недели – тврдат научниците од Универзитетот во Флорида. Со цел да се спречи пренесувањето на вирусот, секое куче со дишни болести треба да се изолира од други кучиња.

“Не постои начин да се утврди дали болката што ја доживува кучето е предизвикана од грип, бидејќи респираторните заболувања кај кучињата се последица од многу причини”, објаснува Глејсер.

Исто така нема докази дека луѓето можат да се заразат од своите домашни миленичиња, но тоа не значи дека ризикот не постои. Според центрите за контрола и превенција од полести, вирусот на грип постојано се менува, а можно е кучешкиот грип да се промени со што би го заразил човекот и лесно да се шири помеѓу луѓето. Меѓутоа, Глејсер смета дека тоа најверојатно нема да се случи бидејќи кучињата имаат поинакво генетско покритие. Всушност, поголема е веројатноста дека човекот ќе пренсе грип на својот миленик отколку обратно.

“Треба да бидеме свесни дека кучињата и мачките понекогаш можат да бидат заразени од човечки грип”, вели Глејсер. Сепак, други експерти велат дека ваквите случаи се навистина ретки. Сопствениците на кучиња можат да го заштитат нивното домашно милениче од други кучиња, со тоа што ги вакцинираат против двата видови на вирусот.

Го натерала сопругот да се ожени со најдобрата пријателка, бидејќи и дијагностицирале рак, но....

35 годишната мајка на две деца, Махтаб, добила дијагноза дека е болна од рак, па му кажала на сопругот да се ожени со нејзната најдобра пријателка пред да умре.

Новата сопруга набрзо останала бремена, а веднаш потоа се утврдило дека на првата сопруга и била згрешена дијагнозата.

Таа веднаш побарала од семејниот суд, да го присили нејзиниот сопруг Мухамед, да се разведе од неговата нова сопруга, но тој не сакал.

Таа тврди дека го сакала најдоброто за своето семејство, а сега според неа време е втората сопруга да си замине.

Со ваков па и сличен случај иранските адвокати се немале сретнато.

Мухамед кажал дека не сакал да се ожени со нејзината другарка, но инсистирајќи на Махтаб тој прифатил, а сега вели дека не сака бремена жена да остави на улица.

Тој се согласува да живее и со двете жени, а тоа според исламскиот ирански семеен закон е можно, но неговата прва сопруга не го сака тоа.

Судијата Бехрис Мохадшери кој го води случајот вели дека поради специфичноста на случајот ќе им треба време за да донесат одлука околу целата ситуација.

ВИДЕО: Кога шминкерот завршил, солзите сами потекле

Анар Агакишјев има веќе 18 години во шминкање на познатите личности.

Меѓутоа, овој пат, модел била девојка која никогаш во животот не се нашминкаа. На само 11 години, таа доживеала тешка несреќа поради која ги загубила првобитни контури на нејзиното лице.

Погледнете ја нејзината емотивна реакција кога за прв пат го видела своето лице нашминкано:

Популарно