Ова е Александар Миновски, дечкото што загина на Кајмакчалан, во 2016-та го освои Мон Блан

Групата била составена од 50 планинари кога тргнале кон искачување на врвот Кајмакчалан. Александар Миновски е момчето кое вчера заедно со Калина Велевска беше пронајден мртов на планината Кајмакчалан Групата планинари откако ја преминале грчката граница, забележале дека парот не е со нив и пријавиле во полиција. Наредниот ден беа пронајдени нивните безживотни тела. Александар Миновски од Скопје е долгогодишен планинар, кој има искачено многу врвови, не само во Македонија туку и низ Европа. Планините беа негова животна страст. На 6.7.2016 година, во утринските часови, мешана планинарска екипа, водена од ПК „Македон“, успешно се искачи на највисокиот врв на Алпите, Мон Блан, 4.810 н.м.в. Меѓу нив беше и Александар, кој за порталот „Точка“ напиша патопис во кој го опишува искачувањето на врвот. – Пред самото поаѓање ги местиме дерезите, цепинот и челната ламба.

Времето е генерално мирно, покрај слабиот ветер. Имаме среќа да бидеме единствените што тоа утро поаѓаат од Гонела кон врвот и со тоа да бидеме сами со планината. По неколку часа одење, температурата се симнува до -15 Целзиусови степени и заморот се интензивира. Околу 6 часот сонцето почнува да зрачи. Преостануваат уште околу 500 м висинско растојание до врвот Мон Блан. Конечно!

Слика на тимот од врвот Мон Блан. Пауза од 15 минути и полека го почнуваме спуштањето кон Шамони. Спуштањето оди за нијанса побрзо од качувањето, но бара и поголема претпазливост и концентрација – е дел од патописот на Александар даден за „Точка“, каде ја раскажува експедицијата за Мон Блан.

Глумците од Македонски народни приказни се организират за помош на Момо Николоски

Неделава глумците  од Македонски народни приказни  одржуват претстави во Домот на културата во општина Ѓорче Петров, а собраните средства од продажбата на билетите ќе ги донираат за лекување на фолк-пејачот Момо Николоски. На пејачот неодамна му беше дијагностициран рак на желудникот заради што мора да оди на лекување во странство. 

Општината, преку основните училишта ги организираше ученците да ја посетат театарската претстава. Цената на билетите е симболична, велат тие, а парите ќе помогнат во лекувањето на Николоски.„Ги повикуваме сите хумани граѓани кои се во можност да донираат на следната донаторска сметка: 200003411779440“, додаваат оттаму

СОПРУГАТА НА МИЛЕ ЈАНАКИЕСКИ: „ГО ПРОВОЦИРАЛЕ ПА ГО НАПАДНАЛЕ ЛИЦА ОД „ДИВО НАСЕЉЕ„

 Миле Јанакиески и Спире Ристовски, денеска биле физички нападнатии во затворот.

Според информациите, тие биле нападднати од притвореник од случајот Диво Насеље, кој во исто време се нашол во дворот на установата.

Инцидентот се случил надвор, за време на редовната прошетка од 1 час што ја имаат притворените лица

По повод ова, со изјава за ТВ Сител се јави сопругата на Миле, Сања Јанакиески која открива она што и го пренел адвокатот на нејзиниот сопург.

„Потресена сум, ми се јави адвокатот и ми пренесе дека Миле го провоцирале па го нападнале лица од „Диво Насеље. На помош за да го одбрани му пришол и Спиро Ристески но и тој е нападнат.

Моментално се наоѓа во „ГОБ 8септември“ и според информациите има повреди на главата. Не знам зошто ова се случува, кога ги почитувавме сите мерки на домашен притвор“, изјави Сања.

Претходно, медиумите на албански јазик објавија дека денес во затворот Шутка се случил инцидент во кој член на Кумановската група со иницијали Е.К. ги претепал поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски.

На Тоше Илиевски од Скопје му е потребна наша помош и донации

Почитувани, моето име е Тоше Илиевски, имам 30 години и боледувам од Non- Hodgkin’s lymphoma, или карцином на лимфни жлезди.

Подари високите финансиски трошоци и покрај многуте прегледи и лечења кои ги плаќам лично, би Ви би бил благодарен на сите хумани луѓе да дадете доброволен прилог за да можам да ги платам и останатите лечења, а имам и можност за лечење во странство.

Во прилог ви ја прикажувам мојата трансакциска сметка.

БРОЈ НА СМЕТКА:200003247541853

СТОПАНСКА БАНКА АД СКОПЈЕ

ТОШЕ ИЛИЕВСКИ

Популарно