Ова е Александар Миновски, дечкото што загина на Кајмакчалан, во 2016-та го освои Мон Блан

Групата била составена од 50 планинари кога тргнале кон искачување на врвот Кајмакчалан. Александар Миновски е момчето кое вчера заедно со Калина Велевска беше пронајден мртов на планината Кајмакчалан Групата планинари откако ја преминале грчката граница, забележале дека парот не е со нив и пријавиле во полиција. Наредниот ден беа пронајдени нивните безживотни тела. Александар Миновски од Скопје е долгогодишен планинар, кој има искачено многу врвови, не само во Македонија туку и низ Европа. Планините беа негова животна страст. На 6.7.2016 година, во утринските часови, мешана планинарска екипа, водена од ПК „Македон“, успешно се искачи на највисокиот врв на Алпите, Мон Блан, 4.810 н.м.в. Меѓу нив беше и Александар, кој за порталот „Точка“ напиша патопис во кој го опишува искачувањето на врвот. – Пред самото поаѓање ги местиме дерезите, цепинот и челната ламба.

Времето е генерално мирно, покрај слабиот ветер. Имаме среќа да бидеме единствените што тоа утро поаѓаат од Гонела кон врвот и со тоа да бидеме сами со планината. По неколку часа одење, температурата се симнува до -15 Целзиусови степени и заморот се интензивира. Околу 6 часот сонцето почнува да зрачи. Преостануваат уште околу 500 м висинско растојание до врвот Мон Блан. Конечно!

Слика на тимот од врвот Мон Блан. Пауза од 15 минути и полека го почнуваме спуштањето кон Шамони. Спуштањето оди за нијанса побрзо од качувањето, но бара и поголема претпазливост и концентрација – е дел од патописот на Александар даден за „Точка“, каде ја раскажува експедицијата за Мон Блан.

Бали Бег е сериозно болен

Бурак Озџивит , познат по улогата на Бали бег во серијата ,,Сулејман Величествениот” поминува низ многу тежок период во животот. Актерот во последно време страда од тежок облик на депресија . Според турските медиуми , по загубата на татко му , кој му бил пример во животот , сега е болен и неговиот таст. Озџивит повлекувањето од сцената го најави на социјалните мрежи .

 

A post shared by Burak Özçivit (@burakozcivit) on

,, Се чуствувам депресивно . Ми треба одмор и секако наскоро нема да ме видите да работам .” , порача популарниот Бали бег. Медиумите во Турција пишуваат дека Озџивит во последно време е непрепознатлив , а како причина се спомнува ,,синдромот на согорување”.

На неговата лоша состојба придонесоа и деловните неуспеси , како и семејните драми. Затоа , Бурак решил да се повлече од јавноста и да оздрави во друштво на својата сопруга , актерката Фахрије Евџен.

Починал Балзак, Пападополус се прогласил за претседател на Грција

1662.- Починал Блез Паскал, француски математичар, физичар, писател и филозоф. Конструирал математичка машина (аритмометар) која ги вршел четирите математички операции. Математички прв го третирал проблемот на веројатноста во хазардните игри и ги поставил основите на законот на веројатноста, ја измислил хидрауличната преса и утврдил дека притисокот на воздухот опаѓа со висината, така што со помош на барометар може да се утврди висината на планините. Најпознато негово дело е „Мисли“. Роден бил на 19 јуни 1623 година.

1692.- Еден свештеник и пет жени обвинети дека се занимавале со магии се запалени во Салем, Масачусетс, во САД. Овој настан му послужил како историска основа на познатиот американски драмкси писател Артур Милер, така што два ипол века подоцна тој ја напишал драмата „Вештерките од Салем“, која говори за прогоните на напредните сили во Америка од злогласниот „Макартиев комитет за истражување на антиамериканската дејност“.

1741.- Рускиот морепловец од данско потекло Витус Јонас Беринг ја открил Алјаска.

1847.- Роден е полскиот писател Александер Гловацки, познат како Болеслав Прус, најзначаен полски реалист. Дела: роматите „Кукла“, „Мртва стража“, „Еманципирана жена“, „Фарион“, збирките раскази „Потстанар во поткровје“, „Јакубовиот сон“, „Балски фустан“, „Проклета среќа“.

1849.- Роден е францускиот историчар Ернест Дени, основач на Словенскиот институт во Париз. Бил професор на универзитетот „Сорбона“ во Париз, а ја проучувал и со историја на културата на Словените. Ги покренал списанијата „Чешка нација“ и „Светот на Словените“. Дела: „Голема Србија“, „Од Вардар до Соча“, „За почетоците на федуализмот кај Чесите“, „Крај на чешката независност“.

1850.- Во Париз умрел Оноре де Балзак, француски писател, еден од најистакнатите во доменот на реалистичкиот роман. Во стотина дела насликал повеќе од две илјади ликови од сите слоеви на општеството. Од делата најпознати му се „Евгенија Гранде“, „Чичко Горио“, „Гопсек“, „Загубени илузии“, „Селани“, „Роднината Бета“, „Скокотливи приказни“ и други. Роден бил во Тур, на 20 мај 1799 година.

1871.- Роден е Орвил Рајт, американски инженер, пионер на авијацијата. Тој заедно со својот брат Вилбур (1867-1912), исто така, инженер, експериментирал со едрилици, а потоа конструирале моторен авион. Орвил, во Кити Хок, Северна Каролина, на 17 декември 1903 година го извршил првиот лет со моторен авион што траел само 59 секунди и прелетал 285 метри. Веќе на 5 декември 1905 година двајцата прелетале 39 километри за 38 минути и 3 секунди. Орвил Рајт умрел во 1948 година.

1901.- Роден е италијанскиот писател Славаторе Квазимодо, добитник на Нобеловата награда за литература во 1959 година. Дела: збирките песни „Мирис на евкалиптисот“, „Животот не е сон“, есејот „Писател и политичар“.

1936.- Франкистите од Шпанија го застрелале Федерико Гарсија Лорка, шпански писател од Гренада, народен драматург, сликар, музичар и еден од најголемите лиричари воопшто. Извршил значително влијание врз развојот на поновата европска поезија. Најпознати негови збирки песни се „Песни“, „Цигански романсиер“, „Поетот во Њујорк“, драмите „Домот на Бернарда“, „Крвави свадби“ и други. Роден бил во Фуенте Вакерос, на 15 јуни 1899 година.

1961.- На крајот на „студената војна“ меѓу Исток и Запад, на границата помеѓу источен и западен Берлин, источногерманските власти почнале да подигаат ѕид во должина од 40 километри. Уривањето на Берлинскиот ѕид во 1989 година го означил почетокот на новите демократски промени во Европа.

1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената хунта која извршила пуч на 21 април 1967 година, се прогласил за претседател на Република Грција. Претходно на референдум, во режија на пучистите, била укината  монархијата.

1975.- Американскиот вселенски брод „Викинг I“ бил лансиран кон Марс, каде стасал во јули 1976 година.

1980.- Италијанскиот алпинист од германско потекло Рајнхолд Меснер прв успеал сам да се искачи на највисокиот врв во светот Монт Еверест.

1982.- Во Скопје умрел Адем Гајтани, македонски писател од албанската етничка заедница во Македонија и новинар во весникот „Флака е влазеримит“ во Скопје. Роден бил во селото Подуево, на Косово, на 21 јули 1935 година.

1991.- Собранието на советската балтичка република Естонија објавило целосна независност од Москва.

1995.- Умрел Хуго Прат, прославен италијански илустратор. Дела: „Пустински шкорпии“, „Наредникот Кирк“, „Ана од џунглата“, „Сент Егзипери“, „Макумба“.

2017.- Познатиот американски актер, комичар и режисер Џери Луис почина на 91 година. Луис ја започна својата кариера со хумористични скечеви, изведувајќи ги во клубови, радио и на телевизија. Стана популарен во 40-тите години од минатиот век, благодарение на „дуетот“ со Дин Мартин, со кого се раздели во 1956 година, по десет години заедничка работа. Учествуваше во филмовите „Аризона дрим“, 1993 на Емир Кустурица и во „Кралот на комедијата” (The King of Comedy, 1982) на Мартин Скорсезе. Во 1960 година го направи своето режисерско деби со „The Bellboy“. Три години подоцна стана ѕвезда со најпопуларниот филм (на кој е исто така режисер и сценарист) – „Налудничавиот професор“ (The Nutty Professor). Има освоено бројни награди, меѓу кои и Оскар. Има две ѕвезди на Холивудската патека на славните.

Еден поинаков вид на сладолед?

1. Сладолед од мајонез

Компанијата Hellmann’s уште од 1920-та,  произведува мајонез и е горда на својот рецепт. Оваа година компанијата го пушти во продажба нивниот сладолед од мајонез. Навистина е тешко да се замисли вкусот, но според описот станува збор за кремаст вкус на јајце. Компанијата исто така објави и рецепт за чоколадна торта со мајонез.

ОК, сакам сладолед, го сакам мајонезот, но ова е уште еден случај како пица од ананас беше - еден од коментарите.

- Зошто се осмелувате? Кој го направи ова? Ова е дело од најголемото чудовиште во историјата на човештвото! - беа дел од коментарите.

Но,имаше и такви кои не беа толку скептични и беа подготвени да ја пробаат оваа иновација која многумина не им се допаѓаат.

- Можеби не е толку ужасен вкусот? Имам рецепт за чоколадна торта во која се става  мајонез, па затоа е супер сочнаи се чувствува подобро вкусот на чоколада, и никој никогаш не сфаќа што е внатре! Рече еден корисник на Tviter.

Популарно