Обвинителство може кривично да гони за навредите на Фејсбук за загинатите планинари

Несреќата со двајцата планинари кои загинаа искачувајќи го Кајмакчалан, покрај изразите на сочувство и неверување на социјалните мрежи, зема и друга димензија. Се појавија згрозувачки и навредливи коментари, исполнети со говор на омраза, постирани од профили со име и презиме, но и од такви, сокриени зад слогани и пароли, како што е случај со прифлот „ИМЕТО НЕ ГО ДАВАМЕ“.

Дали надлежните можат да го запрат ваквиот говор на социјалните мрежи, дали некој ќе одговара треба да покаже увидот на Обвинителството.

– Објавите се следат, истите ќе се анализираат. Ако Обвинителството утврди дека постојат елементи на кривично дело за кое се гони по службена должност, ќе реагира – велат од Јавното обвинителство.

Како дошло до несреќата во која младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски ги загубија животите, пак, одговорот треба да го дадат грчките служби. Тоа во моментов не е во надлежност на македонските органи, но кога ќе пристигнат информациите од Грција, тие ќе ги разгледаат и ќе се одлучи дали и што ќе се преземе.

Што има за Бугарија во договорот од Преспа?

Бугарскиот претседател Румен Радев вели дека „изгледите за развој на нашите билатералните односи и нивното расчистување со идеолошките наслаги од блиското минато се од исклучително значење за зацврстување на поддршката на Република Бугарија за интеграцијата на Република Македонија во Европската унија и НАТО.

Според него, гласањето на промените во македонскиот устав се само почеток на еден пат кој треба да доведе до уште поголема блискост, пренесе БГНЕС.

-Резултатот од спроведеното гласање на 19 октомври 2018 година во парламентот е важен чекор за Република Македонија по еден долг историски пат. Тој треба да доведе до уште поголема блискост меѓу нашите две земји на принципите на пријателството, добрососедството и соработката, изјави денеска претседателот на Бугарија.

Режисерот Јани Бојаџи: Борбата е тешка ама ќе победиме

Режисерот Јани Бојаџи кој е потписник на писмото на 40 македонски и светски интелектуалци против Преспанскиот договор, порачува дека на крајот сепак ќе победи правдата.

Според Бојаџи тоа што во јавноста нема бурни реакции не значи дека граѓаните немаат ништо против одлуката на Собранието за промена на уставот.

“Да не ве лаже тишината! Фашизмот е демонска сила која секогаш се излива на улица, жестоко удара на се што ќе и застане на патот и на крајот се задушува во руините што самиот ги создава. Синоќа ви кажаа дека нема да толерираат непријатни прашања и мислења различни од нивните! Така било од Нирнберг 1934 па се до Скопје 1943 година! И тогаш цела ,,слободна,, Европа ги подржувала и ги советувала Чесите да го прифатат тоа што е оти немало друга алтернатива! Така е и сега!

СУЛТАНА вели во Ругање со Христос: Борбата е тешка, ама ќе победиме. Смрт на фашизмот – Слобода на народот”, порачува Бојаџи кој поради својот филм Ругање на Христос беше шиканиран од владата!

Пратеничката на ВМРО ДПМНЕ, Емилија Александрова која гласаше ЗА: Тешко ми е што ме исклучија од ВМРО-ДПМНЕ, но не се лутам

Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Берово, синоќа ја исклучи пратеничката Емилија Александрова од партијата, затоа што на  седница на Собранието, таа беше еден од 8-те пратеници на опозицијата кои гласаа за отпочнување на уставни измени.

Затоа што исклучувањето беше очекувано, по најавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, порталот Лидер стапи во контакт со пратеничката која ја прашале зошто одлучила да гласа „За“:

-Најпрвин сакам да потенцирам дека синоќа во Собранието на Република Македонија се донесе одлука за отпочнување на постапка за амандманска расправа за измени на Уставот. А за тоа како ќе биде крајното двотретинско гласање, сепак ќе зависи од власта, односно колку е таа спремна за прифаќање на условите кои се наведени во синоќешното соопштение до јавноста.

Одлуката беше тешка навистина, свесни за сериозноста на ситуацијата како во државата така и во политиката и какви се бранувањата таа ќе направи посебно во мојата партија. Но јас и моите колеги цврсто веруваме дека тоа што дадовме шанса е правиот пат по кој треба да се движиме, нормално уште еднаш да напоменам со прифаќање на нашите услови.

Што се однесува на одлуката на партијата да не исклучи, лично ја доживеав многу тешко. Да се биде ВМРО-ДПМНЕ е вистинска чест и мене никогаш тоа чувство на припадност неможат да ми го одземат. Искрено жалам за нивната одлука кон нас, но не им се лутам. Верувам дека разумот на крај ќе преовладува кај сите, затоа што на крајот сите имаме заедничка цел. – изјави за Лидер, пратеничката која e исклучена од ВМРО-ДПМНЕ.

За потсетување, говорот на пратеничката од 10ти октомври

Популарно