(ФОТО) Каков возен парк поседуваат скопските градоначалници

Град Скопје: Градоначалникот Шилегов се вози со сопственото возило

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, не користи службен автомобил, туку за таа намена го користи сопственото возило.

„Град Скопје во наредниот период нема да набавува луксузни возила, но доколку се набавуваат возила за потребите на администрацијата, ќе се купуваат електромобили или екоавтомобили“, истакнале од Градот.

Кисела Вода: Темелковски оди пеш на работа, а по потреба се вози со „опел инсигнија“

За потребите на градоначалникот Филип Темелковски, Општина Кисела Вода располага со возило од „опел инсигнија“ купено и произведено во 2011 година. Тоа е со кубикажа на моторот од 1.956 и со 96 коњски сили. Бојата на возилото е металик црна. Градоначалникот Темелковски на своето работно место доаѓа пеш, односно возилото го користи само за службени потреби.

Чаир: Градоначалникот Ганиу наследи „нисан леаф“, чини 34.500 евра

Градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, како службено возило користи патнички автомобил на електричен погон, модел „нисан леаф“. Возилото е купено по спроведување на законската постапка за јавна набавка во 2016 година во износ од 7.199.000,00 денари без ДДВ или 8.494.820,00 денари со ДДВ, во бела боја со моќност на мотор од 80 kW и моќност на батерија од 24 kW. Исто така, освен возилото на градоначалникот, набавени се и 3 други автомобили од ист модел за потребите на секторите во Општина Чаир. Градоначалникот на општина Чаир не планира да го смени актуелното службено возило бидејќи овој вид возила се целосно еколошки и не емитуваат CO2. Градоначалникот на општина Чаир има свој службен возач. Вредноста од 7.199.000,00 денари без ДДВ или 8.494.820,00 денари со ДДВ е вкупната вредност за сите 4 набавени автомобили на електричен погон по спроведената постапка за јавна набавка. Цената на едно возило изнесува 1.799.750 денари без ДДВ или 2.123.705 денари со вклучен ДДВ.

Бутел: Смилевски сам се вози во позајмен „ситроен 3“

Градоначалникот на општина Бутел нема свое службено возило. Во моментот се вози во „ситроен 3“ од 2000 година, кое е во сопственост на Град Скопје.

Градоначалникот Велимир Смилевски сам се вози. Општина Бутел имаше свое службено возило, но поради дефект во инсталацијата – изгоре.

Ѓорче Петров: Градоначалникот Наумоски се вози во „ауди А4“, чини 32.000 евра

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски, се вози во возило „ауди А4“, кое е затекнато од претходниот градоначалник. Возилото е купено во 2005 година по цена од 32.000 евра. Кубикажата на автомобилот е 1.781. Наумоски има свој возач и засега во план е да го користи истото возило, односно „аудито“.

Аеродром: Златко Марин се вози со „бмв 320 Д“, подарок од претходната влада

Моделот на службеното возило со кое се вози градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, е „бмв 320 Д“. Возилото е донација од Владата на Република Македонија со одлука број 51-1131/1, објавена во „Службен весник“ 36/11, за кое е склучен договор за давање на трајно користење на движна ствар со Министерството за локална самоуправа и Општина Аеродром на 20.4.2011 година. Година на производство на возилото е 2001 година, со работна зафатнина 1.951 цм3.

Општина Аеродром не планира нова набавка на возило за службени потреби.

Центар: Богдановиќ нема службено возило, а по потреба се вози со „шевролет спарк“

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, нема службено возило. За службени потреби користи едно од возилата на возниот парк на Општината, и тоа „шевролет спарк“ и „форд фокус“. „Форд фокус“, во сива боја, од 2005 година, со 1.388 кубикажа.

„Шевролет спарк“, во црвена боја, од 2011, 995 кубикажа. Градоначалникот не планира да купи возило само за свои потреби.

Карпош: Богоев го продава џипот, а се вози со „шевролет круз“

Градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев, на работа доаѓа со сопствено возило. За службени потреби се вози со „шевролет круз“ и има сопствен возач. Оваа Општина, како што веќе спомнавме, го продава службеното возило „ауди Љ7“ со кое се возеше претходниот градоначалник.

Општините Гази Баба, Сарај и Шуто Оризари, иако неколкупати им се јавивме, решија да не даваат информации какви службени возила на располагање имаат градоначалниците од овие општини. Фотографиите на автомобилите на општините Чаир, Ѓорче Петров и Бутел се автентични на оние што се користат, а другите се модели преземени од интернет.

Во Скопје дојдов за да студирам, се иселив од студентскиот дом и се вселив во нов стан, луксузно наместен…

Многу девојки ја делат истата животна приказна. Се решаваат за да студираат и да се надоградуваат во главниот град. Но, еве што понекогаш се случува...

Во Скопје дојдов за да студирам. Далеку од моето мало градче каде секој со секого се знае. Тука беше поразлично. Се запишав на еден од државните факултети и се ми тргна како што треба, се сместив во студентски дом, запознав нови пријатели, одев редовно на предавања...

Еден ден решив да излезам со моите нови другарки. Убаво е да се далеку од дома. Никој не те познава. Можеш да се опуштиш до максимум. Не мора да внимаваш дали ќе налеташ на некој познат.

После триестеминутно лудување во еден од ноќните клубови, ми пријде келнерот. Ме праша што ќе се напијам. Си порачав. По 10-тина минути дојде повторно. Ме праша дали сакам да се поздравам со господинот кој ми ја прати пијачката. Се сложив отидов кај него, од една станаа 10 пијачки.

Изгледаше пристојно за неговите 50-тина години. Вистински кавалер. Нешто што нема во мојот град или бар јас не сум сретнала.

Се понуди да ме врати до дома, се сложив. Во автомобилот разменивме неколку бакнежи, на крај му предложив да имаме секс. Беше изненаден од мојата храброст, но ме одби.

Следниот ден ми се јави, се гледавме на чудни интимни места, далеку од сите. По неколку дена ме покани на викенд, отидов и од тој момент тој беше до мене постојано. Не морав да работам повеќе, да пари од моите, едноставно тој беше тука за мене, ми даваше се што ќе ми притреба.

Еден месец подоцна се иселив од студентскиот дом и се вселив во нов стан, луксузно наместен. На другарките им реков дека тоа е стан на пријател на татко ми, а додека пак на моите родители дека е на другарка која не го користи. На лагите им немаше крај. Секој ден нова лага се надоврзуваше.

Неколку месеци подоцна една од другарките ми рече дека треба нешто сериозно да разговараме. Дојде кај мене и ми кажа дека не видела. Ја излажав дека тоа е чичко ми, на татко ми братучед и дека бил дојден во Скопје да ми донесе некои работи. Не знам дали ми поверува, но знам дека бев убедлива.

По неколку месеци, ја прекинавме врската, неговата жена дозна за нас. Преживеав непријатни сцени и со неговата ќерка која ми беше врсничка.

Сега сум навикната на овој начин на живот, не се враќам во бедата од која дојдов, и воопшто не ми е гајле што излегувам со постари мажи кои ми подаруваат се што ќе посакам. Може еден ден ќе се покаам, но засега ми е добро!

ДА ПОМОГНЕМЕ: Делчевчанец го продава бубрегот за да го спаси 4 годишниот син!

Приказната за малиот Матеј Стоилов од Делчево (4,5 години) чијшто татко сака да го продаде бубрегот за да го лекува својот син повторно се актуелизира, бидејќи на детето му треба помош.

Матеј боледува од повеќе болести како умерен ментален хендикеп, аутизам, мизијална темпорална склероза.

Лековите кои ги прима се од Германија и Италија и се доста скапи што семејството ги чини 250 евра и плус плаќање на логопед, дефектолог, правење на снимки и слично.

Таткото на Матеј, Кирчо вели дека го продава својот бубрег, бидејќи се сиромашно семејство и немаат пари за лекување.

Во апелот за помош на Фејсбук, тие велат дека Матеј треба да се лекува во Словенија и поради тоа им се потребни пари.

Со снимките кои ги направиле во Аџибадем Систина ја утврдиле ретката болест на Матеј, а со лекарствата од странство се обидуваат да го спречат нејзиното ширење. Но лекувањето треба да продолжи во Словенија.

Трансакциска сметка за донации е:

240 1671025375 13, Уни Банка, за Матеј Стоилов.

Од странство може да се донира на девизната сметка за донации:

IBAN>MK 07240167102537513

SWIFT: UIBMMK 22

За каква било помош обратете се на телефонскиот број 078 249 702.

Купуваш едно, добиваш две: Ни продаваат бубачки во леб, слатки со мувла и полжави во сирење

Скопјанка неодамна пронашла неколку бубачки во салата со марула што ја купила од една позната сендвичарница.

Полжав во сирење, бубашваби и молци во леб, догорче од цигара во ќесичка сончоглед, црв во леб… Чести се ваквите слики на потрошувачите кои  ги објавуваат своите фотографии од храна со „изненадување” во групи на Фејсбук и на Твитер. Има и граѓани што случаите ги пријавуваат и во Организацијата на потрошувачите на Македонија (OПM).

Од  Агенцијата за храна и ветеринарство која се грижи за безбедноста на храната на македонскиот пазар велат дека годинава стасале 190 претставки со кои купувачите се пожалиле дека купиле небезбедна храна, а потоа инспекторите за храна правеле контроли. Од оваа институција апелираат потрошувачите да пријавуваат за сомнителните производи кои ги купуваат.

КАДЕ МОЖЕ ДА ПРИЈАВИТЕ?

Секоја недоследност во поглед на безбедноста на храната, здравствената заштита и благосостојбата на граѓаните, потрошувачите можат да ја поднесат до Агенцијата за храна и ветеринарство и до одделението за заштита на потрошувачите во централата на агенцијата или во подрачните единици, усно, писмено  и електронски на [email protected]. Претставки може да се поднесуваат и на бесплатната телефонска линија за потрошувачите 0800 3 22 22. Претставката може да се поднесе и анонимно, информираат во АХВ.

По завршувањето на целата постапка, предметите се доставуваат до Одделението за заштита на потрошувачите во Агенцијата кое врши евалуација на поднесените претставки врз основа на воспоставената база на податоци, која ја покажува перцепцијата на  потрошувачите за опасностите и ризиците од храната.

Оваа година во претставките на граѓаните испратени до Агенцијата најмногу поплаки имало за изменети својства на храната т.е. на изменети и сомнителни вкус, мирис, боја кај месо, риба, овошје и зеленчук, леб. Имало поплаки и за присуство на контаминенти во храната како биолошки како инсекти, црви, мушички, но и механички како стакло, пластика, метал. Воедно во претставки напоменети се и производите со поминат рок на употреба како месни и млечни производи, чоколади, сомнежи за труење со храна. 

Популарно