Мицкоски до Заев: Македонија се буди и многу скоро ќе каже стоп за овие погубни политики на владата

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку својот Фејсбук профил, упати критики до политиките на владата предводена од СДСМ и Зоран Заев.

- Она што Зоран Заев го нарекува “одлична надворешна политика”, за граѓаните и за нашата држава преставува распродажба на националните и државни интереси. Не е поентата да се биде актуелен во регионот по тоа што се попуштило, или отстапило, туку суштината е да се биде актуелен во сопствената земја застапувајќи ги државните и национални интереси. А во изминатот период владата стана актуелна по попуштањето, но не и по одбраната на интересите, па се изроди закон за јазици кој е неуставен и хаотично однесување без концепт во поглед на спорот со јужниот сосед. Народот вели ако се среди сопствениот двор, тогаш може да се збори и за соседниот. А сликата за Македонија е далеку од розова. И она што премиерот вели дека е “свесен за некои пропусти во домашната политика” за граѓаните е хроничен хаос во секое поле и област што е директна последица на неспособноста да се менаџира со домашната економија, да се креираат реформи и унапредат состојбите, но и неспособност да се реализира ветеното. Ќе потсетам дека оваа влада велеше дека има темелна анализа за состојбите и пред да дојде ветуваше живот, но тој никако да стигне. Имаме африканизација и уназадување на Македонија во однос на сите критериуми, не само во поглед на демократијата и усовршениот политички терор на власта, туку и во здравството, образованието, науката, студентскиот стандард и младите, земјоделието, економијата. Опасното е тоа што принципите на работа на Заев во Струмица стануваат и принципи на работа во цела Македонија, тоа што во државата се случуваат десетици случаи на “Цареви Кули, Глобал, фамилијарни или пријателски тендери, 200.000€ по принципот евро за евро, живи луѓе ќе јадеме и сл..” и тоа не е нешто за фалење. Граѓаните се повеќе сфаќаат колку е сериозна ситуацијата и колку многу се пропушта да се направи. Зборот никако да се преточи во дело. Македонија се буди и многу скоро ќе каже стоп за овие погубни политики на владата.

Апасиев: Да сум јас Зоран Заев, јас би се самоубил!

„Често добивам пораки у инбокс, од типот: „А ШО БИ НАПРАИЛ ТИ АКО СИ…“?

Епа ај да не одговарам поединечно, еве у кратки црти:

1. Ако сум Џоле Иванов – Претседател на Републиката би напраил следно:

а) Повторно ќе ги активирам аболициите за сите 50 криминалци, со што би ја минирал работата на СЈО [бидејќи и така веќе е очигледно дека е пазарено никој да не лежи, па кад је бал нек је маскенбал];

б) Ќе поднесам контрапредлог на владиниот за промена на Уставот на РМ [со цел одолговлекување на процедурата];

б) Ќе се обратам со жесток говор на пленарна седница во Собранието на РМ [за да остене во стенограмите кој на чија страна бил];

в) Ќе поднесам предлог до Уставниот суд на РМ за да го реши судирот на надлежности [при потпишување на т.н. Преспански договор од страна на министерот-узурпатор]

2. Ако сум Христијан Мицкоски – лидер на најголемата парламентарна опозициска партија:

a) Би повикал на радикализација на ситуацијата и парализа на државата со 200.000 демонстранти пред Собрание;

б) Би го одолговлекувал процесот со процедурални финти и амандмански филибастеринг, до недоглед;

в) Би им дал наредба на сите пратеници да прават невидени скандали на седниците на Собранието (процедурални интервенции, тропање по маси, тавчиња, тенџериња и слични иновативни техники).

3. Ако сум овој анонимусов шо е Јавен обвинител на РМ шо не го знам како се вика:

а) Би отворил итна истрага за поткупт на пратеници и евентуалните закани за да гласаат;

б) Би повел постапка за кривично дело Саботажа против 80те пратеници, бидејќи свесно гласаат против Референдумската одлука од 1991 – што е недозволено во правото и подлежи на кривичен прогон.

4. Ако сум Зоран Заев – Премиер на РМ:

a) Би си дал неотповиклива оставка од функцијата;

б) Би се самоубил!“

Што има за Бугарија во договорот од Преспа?

Бугарскиот претседател Румен Радев вели дека „изгледите за развој на нашите билатералните односи и нивното расчистување со идеолошките наслаги од блиското минато се од исклучително значење за зацврстување на поддршката на Република Бугарија за интеграцијата на Република Македонија во Европската унија и НАТО.

Според него, гласањето на промените во македонскиот устав се само почеток на еден пат кој треба да доведе до уште поголема блискост, пренесе БГНЕС.

-Резултатот од спроведеното гласање на 19 октомври 2018 година во парламентот е важен чекор за Република Македонија по еден долг историски пат. Тој треба да доведе до уште поголема блискост меѓу нашите две земји на принципите на пријателството, добрососедството и соработката, изјави денеска претседателот на Бугарија.

Режисерот Јани Бојаџи: Борбата е тешка ама ќе победиме

Режисерот Јани Бојаџи кој е потписник на писмото на 40 македонски и светски интелектуалци против Преспанскиот договор, порачува дека на крајот сепак ќе победи правдата.

Според Бојаџи тоа што во јавноста нема бурни реакции не значи дека граѓаните немаат ништо против одлуката на Собранието за промена на уставот.

“Да не ве лаже тишината! Фашизмот е демонска сила која секогаш се излива на улица, жестоко удара на се што ќе и застане на патот и на крајот се задушува во руините што самиот ги создава. Синоќа ви кажаа дека нема да толерираат непријатни прашања и мислења различни од нивните! Така било од Нирнберг 1934 па се до Скопје 1943 година! И тогаш цела ,,слободна,, Европа ги подржувала и ги советувала Чесите да го прифатат тоа што е оти немало друга алтернатива! Така е и сега!

СУЛТАНА вели во Ругање со Христос: Борбата е тешка, ама ќе победиме. Смрт на фашизмот – Слобода на народот”, порачува Бојаџи кој поради својот филм Ругање на Христос беше шиканиран од владата!

Популарно