После низа обиди конечно забременила: А потоа лекарот им кажал дека направил ужасна грешка

Каролин и Шон од САД, Охајо, имале двајца синови, но очајно сакале и ќерка, па се одлучиле да направат вештачко оплодување, после неколку неуспешни обиди и спонтани абортуси.

Така лекарот со неколку замрзнати сперматозоиди ја оплодил Каролин, па си заминале дома за да ги почекаат резултатите.

- Бев во канцеларија , кога ми се јави лекарот и ме праша дали може да разговараме, но бев уверен дека се работи за тоа дека Керол е бремена- рекол Шон, но кога стигнале таму лекарот им кажал дека Керолин е бремена, но по грешка на лекарите во неа е ставен ембрион од друг пар, во суштина таа носела туѓо дете.

После првиот шок, двајцата повторно се состанале до докторот, кој им предложил абортус како најдобро решение и му кашале дека одлучиле да го роди бебето.

- Веднаш знаев дека не доаѓа во предвид да абортирам, иако како што ни појасни докторот, детето после раѓање мораше да биде предадено на биолошкото семејство, се решив да го родам зошто тоа беше логично решение- рекла Керол.

- Се трудевме тие девет месеци да не мислиме на болката и збогувањето со бебето. Кога се роди, 4 недели порано со царски рез, го подрѓавме само неколку минути и веднаш требаше да се потпишат документите за да се предаде бебето на биолошките родители- се присетуваат Керол и Шон.

-Беше многу тажно и болно, но барем имам мирна совест. Важно е дека Логан е е добро и кога малку ќе порасне ќе му објасанм дека тој за мене не беше никаков терет, туку дар од Бог, за нас и за неговите родители- заклучила таа.

Оваа приказна го обиколи светот, а за Шон и Керол сепак има среќен крај. Во 2011 таа зачнала со близнаци кои се родени живи и здрави.

Диета со гумени бомбони: Јадете повеќе и губете килограми!

Адријан Џенсон автор на книгата “Исхрана со гумени мечки – губење на тежината со љубовта на мечињата” тврди дека конзумирањето на гумените мечиња пред секој оброк му помогнало да изгуби осум килограми за 3 месеци.

Се започнало кога Адријан се чувствувал гладен пред ручекот и решил да изеде неколку гумени бонбони, а тие во стомакот дејствуваат како сунѓер. Па затоа доколку во организмот внесете и многу вода заедно со бонбоните ќе го зголемите нивниот волумен двојно.

Со самото тоа желудникот ќе Ви биде полн и потребата за храна ќе се намали. Покрај тоа, гумените мечиња содржат и амино киселини кои на телото му се потребни за да изгради мускули, а со поттикнување на овие процеси, телото троши одредена количина калории.

Но не е се така едноставно.

Сепак, Адријан предупредува дека бескрајната конзумација на гумените мечиња и слабеењето нема да функционира. Тој препорачува конзумирање на гумени бонбони според Вашата тежина. Пример кој има тежина од 60 кг смее да изеде максимум 60 грама гумени бонбони пред оброк.

Според оние кои што веќе ја пробале диетава, точно е дека има резултати, но мора да конзумирате гумени бонбони кои што во себе содржат многу малку шеќер.

Македонка со писмо иселениците од Македонија: Престанете да љубоморите, мојата плата е …

Секој со својата мака, рекол народот. Има многу вистина во оваа стара мудрост, затоа што ретко кој мое да ја разбере болката на другиот. Таков е јазот и меѓу Македонците иселении и оние кои решиле да останат во татковината. Ова писмо од Македонка која живее во Македонија, најдобро го илустрира јазот.

„Доаѓам од средина од која повеќето луѓе ја „запалија преку граница“ во потрага за подобар и сигурен живот. Моите родители, сестра ми и јас ја имавме таа (не)среќа да останеме во Македонија.

Од една страна им завидувам на гастербајтерите кои не мораат да се грижат за тоа дали ќе им стигне платата да го преживеат месецот, а од друга страна, мило ми е што не станав како нив – арогантна и самобендисана.

Мислам дека имам право да зборувам за оваа тема, бидејќи сум опкружена со такви луѓе. Повеќето од моите роднини живеат во Франција или Швајцарија, и секоја година морам го слушам нивното кукање, жалење и да го трпам нивниот потсмев.

Кога доаѓаат во јули и август, моето место се полни со луѓе кои со децении живеат преку граниица. Улиците ги завземаат бесни коли, а ние „домашните“ сме во втор план и често низ населбата се слуша како се зборува странски јазик.

Тоа од секогаш ме нервираше кај нив.

Како дете многу сакав да се дружам со нив, да играм кошарка или одбојка со нив во школскиот двор или да возиме велосипеди низ населбата, али секогаш се чувствував како странец и гледав како „теле во шарена врата“ додека тие меѓусебно разговараа на за мене непознат јазик. Понекогаш мислев и дека ме оговараат. Реално, се гледавме еднаш годишно и немав многу заеднички теми за разговор.

Секоја година доаѓаа со различни автомобили, на себе носеа брендирана гардероба, најнови патики и мобилни телефони. На километар можеше да се забележи дека се гастербајтери.

Како што кажав, повеќето мои роднини живеат во некоја западноевропска земја. Признавам, секогаш се јавуваат кога ќе дојдат во Македонија на одмор, после некој одмор на некоја егзотична дестинација.

Да, тие секогаш имаат пари за летување, зимување, бесни коли, брендирана гардероба иако таму „многу тешко се живее“, „тешко се најдува работа“, „и тие ни завидуваат на нас во Македонија, кои уживаме, можиме да излегуваме, да пиеме кафе кога ќе посакаме“. Ма немојте!

Зошто тогаш сте останале таму каде што сте ? Зошто не се вратите во Македонија ? Вистината е дека не излегуваме толку често како што мислите вие, не висиме по кафичи и дискотеки и не пиеме кафе по цел ден…бидејќи едноставно немаме пари!

Секако дека нема да се откажете од сигурниот живот, платата на крајот од месецот, патувањата и сето она што во Македонија го немаме. Одиме и ние на море, ама ги бираме термините вон сезона, најефтините аранжмани и смешен смештај. Ама не можеме да се опуштиме ни на море, бидејќи знаеме дека нема да имаме пари да истераме до крајот на месецот кога ќе се вратиме во „реалноста“.

Ако мислите дека уживаме што завршивме факултет, а немаме работа, тоа што прифаќаме било каква работа бидејќи ни требаат пари за да ги платиме сметките, да му купиме на децата јакни и чевли, тоа што работиме за 15 – 20 000 денари, тогаш добро, ние најмногу уживаме!

Ова е правата слика на животот на преживување во Македонија, затоа престанете да кукате дека вас ви е лошо, ако беше така одамна ќе се вратевте.

Мислите дека ние не сакаме егзотични дестинации, скапи работи и добри автомобили? Ама за нив можеме само да сонуваме. Или да ве гледаме вас како уживате во нив и ги трошите „тешко заработените пари на западот“.

Затоа ве замолувам, престанете да КУКАТЕ и да ни „ЗАВИДУВАТЕ“, од тоа ни е само полошо. Писмо од анонимна читателка на mk-in.de

Му глумев љубовница на мажот: Мислев дека одлично ми оди, а тогаш го кажа ова

Дадов се од себе, а неговата реакција на крајот беше како тивка језа.

Новинарка и авторка на бестселерот "Како да се биде во брак", Џо Сквер, патувала во 20 земји на пет континенти во потрага по тајните на совршен брак. Најдобрата, вели таа, била пронајдена во Франција, а потоа таа ја применила за себе. Еве ги резултатите.

- Жените отсекогаш ме фасцинираа од Франција. Во мојата глава тие се барем една класа над нас, другите смртници. Значи, кога ја започнав мојата мисија да барам совети за брак од жени низ целиот свет, со нетрпение го чекав она што ќе го чујам во Франција. Следниот пат кога ќе се најдете таму, обрнете внимание на тоа како мажите ги гледаат своите жени. Дури и по години на брак, деца, невработеност, дебелеење, подеми и падови, мажите и понатаму ги гледаат жените со неверојатен микс на страст и интерес.

Затоа, разговарав со едно петнаесет жени Французинки во надеж дека ќе ја откријам нивната тајна. И ја открив. Сите тие се согласија во една реченица: "Однесувај се како да си негова љубовница".

- Не разбирам - погледнав бледо. Следеше објаснување.

- Се е во самодовербата. Колку повеќе се сакаш, толку повеќе ќе те сака твојот сопруг. Треба да  биде свесен дека сте задоволни со себе, и тогаш тој ќе биде задоволен. Никогаш не заборавајте да не го заморувате колку сте дебели, дека имате мозолчиња или брчки. Тој ќе ве види како ќе се претставите. Кажи му дека си убава, млада и хармонично градена. Кажи му дека си секси, и така ќе те гледа - што ми кажаа...., јас во главата свртев безброј прилики кога мојот сопруг му досаѓав стенкаше дека дека сум дебела, бубуљичава и збрчкана.

- Што друго? - прашав, подготвена да апсорбирам сè.

- Стоп за одење во тоалет со отворена врата. Престанете да чупате веѓи пред него. Чувајте малку мистерија. Изберете да бидете интересни. Разговарајте со него за интересни работи, оставете ги бубуљиците за колешките и пријателките. Не се расправајте за малите нешта. Пред сè, никогаш немојте да сте досадни. Не му се досаѓајте за валканите алишта или на валканиот под. Што би направил еден човек во таков разговор со љубовница? Прошетајте се низ куќата голи или во секси наметка, и никогаш не ми дозволувајте да ве види во тренерки - ми рекоа, а "тренерката" ја истакнаа како нешто особено непријатно.

Кога се вратив во Америка, бев цврсто решена да се придржувам до советот. Ги отстранив сите тренерки, престанав да го глушам за секоја глупост и бев самоуверена до крај. Излеговме на вечера и таман да кажам: "Излеговме и јадевме, кој знае колку ќе се дебелам", и оп, застанав.

- Треба да јадеме вака секоја вечер. Ова беше одлично ", реков.

"И треба", ми рече сопругот, се наведна кон мене и ме бакна. Тоа беше мала работа, но малата работа е сосема невообичаена за него. Наместо да викам, ја изразив радоста и тој одговори на ист начин.

Јас се воздржав од кукање за многу работи и сфатив колку ние сопружниците ги користиме како боксерски вреќи кога сме фрустрирани работа, колегите или пријателите. Понекогаш ги третираме како најлоши непријатели.

Убаво е да ги одбираш темите, па решив да се обидам да прошетам низ дома целосно гола. Никогаш не го правев тоа, бидејќи не се чуствував секси така, само засрамено.

И така, гола, чекајќи го мојот сопруг секој момент да заврши со работа и да дојде дома. За да се релаксирам, пуштив музика и почнав да танцувам, што беше знак за нашето големо куче да ми се придружи и да ме изгребе со канџите, кои веќе долго време требаше да се скратат, но ме мрзеше мене и сопругот и така... Не сакав да дебатирам за таква мала работа.

Сè на сè, таква ме најде - изгребана и голa, додека му викав на кучето.

Што се однесува до затворањето на вратата од тоалетот, тоа беше невозможна мисија за мене. Всушност, дури тогаш сфатив дека не можев да одам во бањата без да разговарам со него.

Сè на сè, една недела, поминав глумејќи по советите од Франција. Потоа гордо му кажав дека се однесував така намерно и го прашав кои се неговите впечатоци.

- Искрено? Не го забележав тоа ", ми рече тој.

Популарно