(ФОТО) На полицајци им било чудно зошто само дел од кровот е под снег: Кога влегле имало што да видат и останале во шок

Прво забележале соседите. Им било многу чудно што само еден дел од кровот не е под снег. Кога полицијата влегла внатре открила плантажа со марихуана, сите биле шокирани.

Иако конзумирањето на марихуана во оваа земја е легализирано, одгледувањето подлежи на строги правила и закони.

Едно лице не смее да одгледува повеќе од 5 стебла. Во овој случај полицијата пронашла цел хангар кој бил засаден со оваа опојна билка.

Тоа било и причината поради која овој дел од кровот не бил под снег.

За одгледување на канабис, температурата мора да биде прилично висока. Всушност, идеалната е околу 30 степени целзиусови. Просторот бил толку топол, па снегот се топел на кровот.

Полицијата после откривањето на хангарот и апсењето на престапниците, ги замолила граѓаните да го пријават секој ваков кров.

Конечно сончев ден

Денеска е среда, 20 јуни 2018 година, 171-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 194 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 4 часот и 58 минути, а ќе зајде во 20 часот и 12 минути.

Денов трае 15 часа и 14 минути.

Месечината, која е во фаза на прва четвртина, ќе изгрее во 12 часот и 27 минути, а ќе зајде 40 минути по полноќ.

Временска прогноза

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно во југозападните делови ќе има локална појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 20, а  дневната од 23 до 32 степена.

УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе се искачи до 31 степен.

Во петок ќе започне да дува умерен до засилен северозападен ветер и кон крајот на денот се очекува поизразена нестабилност со поројни врнежи и грмежи. За време на викендот ќе биде значително посвежо со повремен локален дожд.

(ВИДЕО) Мерцедесот украсен со дијаманти и крзнени седишта е еден од најскапите во светот

Мерцедес украсен со дијаманти е еден од најскапите автомобили во светот.

Овој автомобил наводно вреди повеќе од милион долари.

„Mercedes benz SL 600“ е украсен и со 300.000 Сваровск кристали.

Лицето кое може да си приушти вакво возило ќе ужива во необично блескав луксуз, а за целосен комфор ќе се погрижат и крзнени седишта.

4 работи кои покажуваат дека сте имале претходен живот!

Дали некогаш ви се случило некого да погледнете во очи по прв пат, а да имате чувство дека всушност се познавате многу долго? Интересни одговори за минатиот живот дава доктор Брајан Вајс, автор на книгата “Чудата се случуваат”.

Модерната наука ги има теориите за овие феномени, но д-р Брајан Вајс, познат американски психијатар и експерт за регресија кој неодамна беше претставен во шоуто на Опра Винфри, има поинакво толкување на следните случаи кои често нè збунуваат …

1. Имате нерационален страв или чувство дека нешто ви е неверојатно познато, но не можете да објасните зошто

“На пример, еден од моите пациенти почна да чувствува тешкотии за време на меден месец во Грција без очигледна причина. Кога пациентката и нејзиниот сопруг се преселиле во Рим, таа сосема се смирила.

Кога дојде кај мене, работевме на нејзиниот минат живот и дознавме дека всушност е убиена во еден од нејзините последни денови кога живеела во Грција. Таа сега немаше поим што се случува со неа, но мачнината и тежината ја чувствуваше од некое минато време”, вели д-р Вајс.

Во текот на регресија или сеќавајќи се на минатото животот може да се излечи и да се врати умот, духот и телото, како и зајакнување на сегашноста. Најчестите знаци на минатиот живот се чини дека се нелогичен голем страв од нешто или дежа ву (чувството што го чувствувате, како веќе да сте виделе некого или нешто порано).

Модерната наука дежа ву се смета за психолошки феномен кој се појавува кај здрави луѓе понекогаш спонтано или во состојба на исцрпеност или во случај на труење (особено невротоксини како алкохол или халуциногени лекови) или како резултат на невроза, психоза или органско нарушување на мозокот, особено темпоралниот лобус.

Искуството е исклучително тешко да се предизвика, и да се испита во лабораториски услови. Тековното истражување се фокусира првенствено на студии за мемориски абнормалности, а феноменот на “веќе видено” се смета дека е резултат на преклопувачки невролошки системи за краткотрајна и долготрајна меморија. Но, д-р Вајс мисли дека тие се блесоци од минатите животни спомени.

2. Сонувате соништа кои се многу реални и детални

“Дали имате соништа кои се толку јасни и одат до најдобрите детали или соништа што често ги сонувате, постојано исти од овој живот на непознати пејзажи?

Исто така, може да биде сеќавање на минатиот живот. Како што напишав во мојата книга, сеќавањата за минатиот живот не се често спомени, но исто така може да има и некои симболи, нешто што треба да се толкува така што сега можеме да го разбереме како јасна порака. “Треба да се земат предвид и астралните проекции и луцидно сонување.

3. Некои луѓе или култури ве привлекуваат на посебен начин

“Таленти, капацитети, работи што ви се допаѓаат, нешта што не ви се допаѓаат, атракција или одвратност … сето тоа може да биде траги од последниот живот. Ако некои луѓе или култури се привлечени кон вас на посебен начин а не ви се познати вас, тоа се е знак.

Ако сте способни за нешто и знаете многу помалку од другите околу вас, размислете за тоа, бидејќи можеби сте биле таму или едноставно го кажавте тој чуден јазик. “Големите таленти во некое поле на дејствување, феноменот на чудо на дете итн. се само логични продолжувањето на изразот на талент “освоен” од многу минати животи. Но, тоа не нè спречува да започнеме нешто ново во овој живот!

4. Дали чувствувате дека некој е вашата “сродна душа”

“Честопати се случува да патуваме низ многу различни животи со иста група на души, но во различни односи. Јас ги нарекувам група на слични души. Можеби врските се менуваат од живот до живот, но душите се исти, на пример: душата од телото на вашата прабаба подоцна може да го добие телото на вашата внука или внук. Гледајќи ги работите на овој начин, ние не ги губиме оние кои ни се драги, туку ги сретнуваме порано или подоцна, но во другото тело (додека сме во самсара – круг на реинкарнација).

Во неодамнешен случај на пациент чија мајка починала кога била млада, дознавме дека тие двајца биле заедно од средниот век.

Со блиските, стари души околу нас не мора да бидеме во хармонични односи. Често се вели дека тесната линија меѓу љубовта и омразата секогаш треба да го земе предвид враќањето на карма долговите. А кој може да нѐ усреќи или да нѐ повреди (“школа на тешки удари”) – освен некоја блиска личност?

Популарно