Дали за Велигденските пости „смееме“ да имаме секс?

Велигденските пости и сексот од секогаш биле исполнети со заблуди и предрасуди, пишува српски „Телеграф“.

За верниците од православвероисповест вечерва започнува велигденскиот пост и ќе трае се’ до 8-ти април кога се прославува празникот Воскрение Христово. За време на постот, покрај воздржувањето од тешка храна, според правилата, неопходно е и воздржување од секс.

Според Светото писмо, сексуалните односи во постот не се забранети, но не се ни пожелни, но ако сопружниците не можат да се воздржат, подобро е „да се подадат еден на друг отколку само на тоа да мислат.“

Сепак, кога е во прашање водењето љубов за време на големи постови различни свештеници имаат различни ставови.

„Ако строго се држиме до правилата, тогаш во пост сексот е забранет, дури и во брак. Сепак, некој верничка може да се обрати до својот свештеник во парохијата и да побара да ја разреши од тој дел од постот, а тој може да го направи тоа, ако да речеме, постои можност дека сопругот ќе ја остави поради тоа“, вели верскиот аналитичар Живица Туциќ.

Од друга страна, во Црквата постои една фракција која смета дека кога двајца се сакаат, тоа само може да го слави Бога. Љубовта тогаш се слави низ боженствена трпеза Агапа и не претставува грев телесно да се остварува љубов, особено кога овие двојки кои се посветени еден на друг низ брак благословен од Црквата.

Но, и тие се согласуваат дека сексот без љубов, прељубата, разни перверзии како и мастурбација не се богоугодни работи, особено не во период на големите одрекувања.

Сепак, сите се сложуваат во едно. Во вечерта пред причесната, би требало да се воздржуваат од секакво јадење и пиење, но и сите други телесни задоволства и времето да го посветат на медитација и молитва. Сѐ на сѐ, на Велики петок и Велика сабота, па сѐ до причесната на литургија, водењето љубов никако не се препорачува.

Како вагиналната пенетрација влијае на женскиот мозок?

Жените кои имаат повеќе секс, се радуваат на подобра меморија во споредба со оние кои имаат тешкотии со половиот однос. Феноменот го опишаа научници од Макгилскиот универзитет во Монтреал и нивните истражувања ги објавија во специјализираниот журнал “Архива на сексуалното однесување”.

Акцентот во студијата на канадските научници е ставен на тоа како вагиналната пенетрација влијае на женскиот мозок. Проверена беше можноста сексот всушност да помага на понежниот пол да запаметат повеќе сложени зборови.

За време на истражувањето, тимот на истражувачи напипа врска помеѓу сексот и растот на нервното ткиво во хипокампусот – дел од мозокот задолжен за емоциите и меморијата.

За да стигнат до ова откритие, тие спроведоа анкета меѓу мала група на дами, чија старост била под 30 години. 78 жени прво биле запрашан за интимниот живот и зачестеноста на сексуалните акти во секојдневниот им, а во подоцнежна фаза меморијата им била подложена на забавен тест. Хетеросексуалците дами требало да запомнат апстрактни зборови и човечки лица.

Резултатите покажуваат дека жените кои почесто имаат секс во кревет со најблиските, се справиле подобро со тоа да запомнат сложени зборови. Сексот сепак не им помогнал да запомнат физиономија на учесниците во истражувањето.

Канадските научници веруваат дека редовната сексуална активност има директна врска со меморијата и растот на нервни ткива во хипокампусот. Се претпоставува дека врската доаѓа од фактот дека половиот однос ја опушта свеста и го отстранува стресот.

“Супстанциите кои му сигнализираат на мозокот за случајот кој се работи во организмот – се хормоните и невротрансмитери, кои се поврзуваат и со процесот на зачувување, така и со сексуалната активност”, пишува психологот проф. Џенс Пруснер, која учествувала во истражувањето.

Од друга страна научниците не знаат како оргазмот влијае на меморијата. Во оваа област допрва ќе се закажува истражување.

Како да откриете која девојка сака анален секс?

Во последното истражување за тоа кои девојки преферираат анален секс, има доста интересни резултати.

Според извештајот, девојки кои не викаат НЕ на аналниот секс се најчесто во своите 20ти, не се преоптеретени со религија, се прилично образовани и имаат повисоки примања.

Секако не смее да се заборави податокот дека поголемиот број на девојките од истражувањето (вкупно 10400, од кои 36% пробале анал секс) кои преферираат анален секс биле во брак или во подолги врски.

Значи целете на долги врски и на млади, образовани и богати девојки.

Виски со вкус на порно актерки!

Порно ѕвездите Тори Блек и Џој Велсен со своите секси тела придонеле во правењето на новото виски "Х". Тоа значи дека луѓето кои имаат повеќе пари од памет, ќе можат да уживаат во овој пијалак со вкус на порно актерки.

На веб страницата на алкохолот пишува дека ова виски е блендувано на уникатен начин

Нашето виски го блендуваше најубавата жена во светот. Не само што квалитетот на овој пијалок ќе го забрза работењето на вашето срце, туку и самата помисла дека вискито кое го пиете го допирало телото на жените од вашите соништа ќе ве остави без текст".

Иако од компанијата не е објаснето како порно ѕвездите точно го блендувале, странските медиуми пишуваат дека тие всушност се капеле во самото виски, пред да биде ставено во шишињата.

Покрај тоа, вискито е "филтрирано низ дијаманти и злато", што најверојатно би требало да ја оправда цената од 125 евра за шише.

Популарно