Зошто девојка ми мастурбира по секс?

Анонимен маж се обратил за помош на британскиот Guardian за занимлив проблем. Како што тврди во врска е со девојкта девет месеци, сексот е одличен, но таа после секој однос мастурбира. Него тоа го загрижува и мисли дека е незаситна и не знае што да прави.

Терапевката од Гуардиан накратко му рекла да не прави ништо.

„Многу жени се желни за оргазам, посебно ако многу се возбудат за време на сексот“ одговори Памела.

Да, таков одговор никој не очекуваше, а тоа го докажаа коментарите под објавата.

„Зошто моја девојка мастурбира после сексот? Бидејќи не доживува оргазам со тебе, па го решава без тебе.“

Важно е да се напомeнe дека голем голем број жени не доживуваат оргазам само од пенетрација, а едно истражување покажа дека дури 82% од жените не можат да доживеат оргазам на тој начин.

Исповед на проститука: „Се заљубив во клиент, во врска сме 9 години“

Баблс, 53-годишна проститутка која во секс-индустријата работи веќе 20 години, вели дека е горда на својата работа, која и овозможила да го запознае денешното момче кое има 60 години.

-Тешко ми е да објаснам како станавме пар, тоа едноставно се случи. Имав многу среќа што го запознав. Со него никогаш немав проблем заради работата која ја работа, изјавила Баблс за Дејли Меил.

Нејзиното сегашно момче и било клиент, а се запознале пред девет години. По 18 години поминати во с**с индустријата, Баблс заработила многу, а нејзиното момче нема замерки за тоа дека жената продолжува со својата работа. Таа вели дека тој целосно ја разбира дека ја сака својата работа и ја поддржува.

Сепак двајцата се договориле на некои граници, се со цел нејзината работа да се одвои од нивниот љубовен живот.

-Разговаравме околу тоа како нашата врска може да функционира. Некои работи, како на пример бакнувањето се забранети со клиентите бидејќи е важно тој дел од интимата да остане само наш. Додека се држиме до правилата, немаме никакви проблеми, имаме голема слобода да уживаме во животот, вели Баблс.

Парот често оди на заеднички патувања кои најчесто се финансираат од нејзината заработка.

Мажите треба да се самозадоволуваат, а жените не!?

Постојат две работи кои со сигурност ги знаеме за самозадоволувањето: сите го прават тоа и никој не сака да зборува за тоа. Но, постојат голем број на работи во кои веруваме, а всушност не се вистина.  

Самозадоволувањето предизвикува неплодност

Ова дефинитивно не е вистина и воопшто не влијае на шансите за бременост. Но, постои мала ризична работа поврзана со овој мит, која може да влијае на плодноста. Тоа се секс играчките кои партнерите си ги делат меѓу себе, кои може да пренесат сексуално преносливи болести, доколку парнерите не се грижат играчките да бидат постојано чисти. Овие инфекции можат да влијаат на плодноста. Затоа е важно да се почитуваат упатствата за нивно одржување или да се користи заштита.

Жените стануваат зависни од вибратор

Ова исто така не е вистина, иако употребата на вибратор за самозадоволување или за време на секс може да стане забавна навика во сексуалниот живот. Повеќето жени се загрижени дека употребата на вибратор може да го расипе сексот со парнерот, но сепак треба да се запомни дека не може да се стане зависен од вибратор.

Ја намалува желбата за секс

Самозадоволувањето влијае спротивно! На овој начин учиме повеќе за работите кои ги сакаме или пак не сакаме и ни помага за да го подобриме сексот со партнерот. Затоа, не грижете се дека самозадоволувањето ќе влијае врш сексот со партнерот или дека ќе ви биде потешко да доживеете оргазам.

Луѓето во врска не практикуваат самозадоволување

Повеќето мислат дека самозадоволувањето е само за луѓето кои не се во врска, но постојат многу парови кои се уште мастурбираат. Тоа не значи дека тие не се задоволни од сексот со партнерот и како што веќе споменавме тоа воопшто не влијае на сексот.

Самозадоволувањето не е здраво за време на циклусот

Ова е најголем мит од сите! Самозадоволувањето е добро и здраво додека имате менструација, бидејќи на природен начин се релаксираат мускулите. Некои жени практикуваат самозадоволување за време на циклусот, бидејќи на тој начин се намалуваат менструалните болки.

Бројот на оргазми е ограничен

Повеќето жени мислат дека со староста, можноста за доживување оргазми природно се намалува, но тоа не е вистина. Годините немаат никакво влијание врз оргазмот. Покрај тоа, жената може да доживее неограничен број на оргазми.

Лошо е по здравјето

Уште еден мит во кој луѓето верувале од многу одамна. Самозадоволувањето е една форма на сигурен секс. Единствени ризици од самозадоволувањето се иритација на кожата, алергиска реакција од предметите кои се користат или инфекција од нечистите играчки. Затоа, многу е важно убаво да си измијат и исчистат пред употреба. Самозадоволувањето може да влијае само на психичкото здравје, бидејќи повеќето луѓе, а осовено жените се срамат да зборуваат за тоа.

Мажите треба да се самозадоволуваат, а жените не

Не постои правило за тоа кој треба да се самозадоволува, а кој не. И покрај тоа што анкетите покажуваат дека мажите почесто мастурбираат од жените, сите го прават тоа! Некои луѓе се самозадоволуваат повеќе пати во денот, некои еднаш во месецот, а некои воопшто не го прават тоа, но сите овие работи се здрави и нормални.

Како да препознаете некој кој само што имал секс?

Многумина не би сакале да се знае дека штотуку имале секс, особено ако треба да одат на работа, да излезат со пријателите или да ги извршуваат секојдневните обврски. Поради тоа тие се обидуваат да го скријат тој факт што е можно подобро и да изгледаат прибрано. Но, неодамнешните истражувања откриле дека постојат знаци кои лесно ќе ве издадат дека сте имале секс и сте доживеале оргазам. Во продолжение прочитајте кои се тие…

1. Румени образи

Сексот го забрзува крвотокот поради што по водењето љубов се појавува црвенило на лицето. Некои се повеќе црвени, некои помалку, но сите зрачат со специфичен „блескав изглед“.

2. Среќа и радост!

Чувството на задоволство и чудното разиграно расположение кое ги обзема луѓето по сексот се последица на зголеменото лачење на хормонот за среќа. Ендорфинот прави да се чувствувате како ништо да не може да ви го уништи денот.

3. Насмевка на лицето

Дури и да сте на состанок од работа, ќе ви биде тешко да го задржите сериозниот израз на лицето доколку сте го започнале денот со оргазам. Насмевката и среќата ќе ве красат цел ден. Не се обидувајте да делувате сериозно, смешкајте се кога веќе имате вистинска причина за тоа.

4. Материјални докази

Она што секако треба да го сокриете се истутканата облека, уништената шминка, отпечатоците од кармин од таму каде што не им е место и сите други чудни дамки. Добро проверете како се излегле од дома бидејќи не би сакале буквално сѐ да ви пишува на чело.

5. Лесен од

Верувале или не, оргазмот кај жените влијае на нивниот од! Истражувачите од Универзитетот Луван анализирале видеа од жени како одат по улица и успеале да заклучат кои од нив имале редовни оргазми, а кои не. Жените кои често имаат сексуални односи и редовно доживуваат оргазам имаат подолг чекор и подвижна карлица поради подобриот проток на крвта низ мускулите во тој дел од телото. Истражувачите тврдат дека жените кои често доживуваат вагинален оргазам додека одат ги нишаат колковите, повеќе се „фрцкаат“ и имаат полесен чекор.

Популарно