Братот на Александар со официјална информација за работите да бидат разјаснети

„Dear family and friends,

As you may know recently we lost our beloved brother and son Aleksandar.

We highly appreciate your love and support in these difficult times.

Thanks to many generous people who gathered to raise funds – all costs and expanses for the funeral will be covered.

Due to the circumstances my family and I have decided to do the funeral and give our last goodbye to Alex in Malta.

Regarding the donation links that are posted this is the only one that I know of and it is raised by our family in Australia to help us in this situation with the funeral expanses.

Thank you and blessed be all.

Драги роднини и пријатели,

Како што знаете неодамна го изгубивме нашиот сакан брат и син Александар.

Мојата фамилија и јас бескрајно ја цениме вашата подршка во овие тешки моменти.

Благодарение на многу пријатели кои помогнаа да се соберат средства – сите трошоци околу погребот ќе бидат покриени.

Линкот за донации е покренат од нашето семејство во Австралија со цел да се помогне во оваа ситуација и беше поставен уште првиот ден кога сеуште никој немаше конкретни информации што ќе се случува понатаму во смисла каде ќе се одржи погребот.

Желба на моето семејство е погребот на мојот брат да се одржи на Малта.

Електронските медиуми во Македонија објавуваа статии за нашето семејство и мојот брат со цел да се помогне НО никој од нив не се консултираше со нас и контекстот во статиите е погрешно пренесен.

Трошоците за погребот на Малта се големи и на нашата фамилија им требаше финансиска помош.

Уште еднаш од срце сакам да ви се заблагодарам за вашата помош и поддршка на сите кои сте со нас во ова време.

Ова е официјална информација и ве молам споделете го линкот за работите да бидат разјаснети.“ напиша Илија Грујовски на својот фејсбук профил.

ФОТО: Џафери потпиша- Законот за јазиците е објавен во „Службен весник“

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на својот официјален профил на Фејсбук објави дека Законот за употреба на јазиците, или во јавноста познат како Закон за албански јазик, е објавен во „Службен весник“. Ова значи дека законот и официјално стапува на сила.

Карактеристично е тоа што од донесувањето до објавувањето во „Службен весник“ на Законот за јазиците помина точно една година. Законот за јазиците беше донесен на 11 јануари 2018 година или на истиот ден кога во Собранието, но година дена подоцна, беа изгласани уставните измени.

Џафери изминатиов период неколку пати изјавуваше дека Законот за употреба на јазиците ќе излезе во „Службен весник“ едновремено со уставните амандмани.

Министерот Манчевски ги нападна ракометарите на Твитер

- Политиката надвор од спортот. Поздрав до репрезентативците – политичари. Доста делби”, напиша министерот за јавна администрација и информатичко општество, Дамјан Манчевски на Твитер.

Министерот во чија надлежност е и МТВ2 која емитува на албански јазик и која го нападна Столе Стоилов во директен пренос, не кажува ништо за навредите и бојкотот на спортската редакција на МТВ2 кон Стоилов.

„Забранет влез за кучиња и северо-македонци“ во Вевчани

Мал е плоштадот во Вевчани да ги собере илјадниците посетители кои денеска го чекаа почетокот на познатиот Вевчански карневал. Поворката на маскираните василичари почна, а во 15.00 часот традиционалните маски на младоженецот и невестата заиграа оро на плоштадот.

Карневалот официјално за отворен го прогласи министерот, Дамјан Манчевски.

Освен традиционалните, голем е бројот на маски кои упатуваат на политичките состојби. Во дефилето има маски на политичари, на Сорос и на Усаид, на Бејли и Пешевски, а параглајдерист со себе носи транспарент „Летаме за Европа“.

Популарно