Што напиша професорката Мирјана Најчевска за специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи ?

Професорката Мирјана Најчевска на својот Фејзбук профил напиша реакција за објавите на медиумите за Фатиме Фетаи.

Знам дека многумина ќе налутам, ама јас ете да си кажам. Најмногу од се мразам култ на личноста“,напиша професорката на својот фејсбук профил.

„Прво Киро го направивте витез на бел коњ, а не беше. Па Бранко ми го шиткавте како премиер и претседател, а тој само уличен мангуп.

Па Љубчо одеднаш стана водач, а тој кутриот пропаднат петто класен поет. Па она кецарошчето Груевски стана лицето од уљаните портрети, а гревот маалски џепарош.

Па Заев сакавте да го направите витез на коњ, а не е. Па Катето чипка да ја прикажете како некој невиден интелект, а не е.

Па Фатиме како Јованка Орлеанка, а не е. Супер забавно е да ја слушам Фатиме како раскажува за различните нешта кои ги добила, ама јас ете чекам кога како јавен обвинител ќе добие барем една вистинска пресуда против криминалците кои од позиција на власт неказнето си играа со правото 11 години.

Немој погрешно да ме разберете, сакам храбри жени и паметни и отворени и борбени. Само не сакам градење на култ на личноста било на жена било на маж. Демократијата ја градат многумина не еден. Правила, критериуми и принципи, а не витези и витезки на коњи“ напиша Најчевска.

За кого џип, за кого мопед, злоупотреба на службени возила согласно чинот

До редакцијата на Лидер пристигна фотографија од полицаец кој вози девојка на службениот моторцикл. Трендот на злоупотреба на државни службени возила не запира.

(ФОТО) Стаорец на маса во пекарата “Специјал” на рекорд

Стаорец на маса во пекарата “Специјал” на рекорд

Огромен стаорец е сликан како се шета по масите за јадење во пекарата „Специјал“ во центарот на Скопје додека продавницата е затворена, пишува А1он. Фотографијата е направена во петокот вечерта.

Се повикува Агенцијата за храна и ветеринарство да ги засили контролите во угостителските објекти. Пекарата „Специјал“ снабдува многу училишта со храна.

(ВИДЕО) Анкета во Охрид: Кој треба да ја плати сметката на првиот состанок?

T

имот од Шоу Биз на 1тв е во Охрид. Овој пат се решивме да направиме кратка анкета во поглед на тоа кој треба да ја плати сметката кога се работи за првиот состанок. Џентлменски ли е мажите да ги остават девојките да платат? И дали има правило кога жените плаќаат?

Факт е дека локалите се преполни со парови.

Се конзумира, јаде и пие. Но што кога ќе пристигне сметката?

Бонтонот не учи дека послниот пол е оној кој треба да ја плати сметката, откако тие заедно со дамата ќе го напуштат локалот. Во исклучителни случаи, доколку дамата инсистира, таа може да плати – но повторно, само доколку инсистира на истото. За да не се мачиме околу залудната проценка, ние ќе го следиме бонтонот, а дали испитаниците се сложија со нашето мислење, погледнете во продолжение:

Популарно