(ВИДЕО) Девојче ја кубе, шутира и мава својата мајка: “Чувствувам како ми излегува одзади главата и сака да ја зграби и истепа мама”

Лиса (29) од Бирмингем е самохрана мајка која живее со своите родители и шестгодишната ќерка Деми. Нејзиниот најголем проблем е тоа што Деми има чести изливи на бес, постојано ја тепа и не се плаши од никого.

Кога Лиса ќе ѝ забрани нешто на својата ќерка, таа почнува да ја мава со предмети и да ја удира со раце и нозе, поради што таа побарала помош од својата мајка Шерон. Бабата, во ситуациите на излив на бес делува како тампон-зона со цел да ја одбрани својата ќерка од шестгодишната внука. 

Лиса имала тешко породување, во кое за малку ќе го загубела животот заедно со Деми. Иако Деми често ја тепа својата мајка, таа секогаш се трудела да ја реши ситуацијата и да ѝ удоволи на својата ќерка која страда од биполарно пореметување. Дури и самата Деми е свесна за “лошата Деми која е страшна”.

“Чувствувам како да ми излегува одзади главата и сака да ја зграби и истепа мама. Сакам да ја нема, но едноставно не можам да ја отстранам”, изјавило девојчето. Бидејќи ситуацијата веќе станала сериозна, Лиса побарала психолошка помош од Лаверн Антробус, водителка и детски психолог на ТВ емисијата “Насилно дете, очајни родители”.

Првиот проблем, според нејзините зборови, бил тој што Деми не знаела кој е главниот авторитет во домот – мајката или бабата. Затоа, водителката ја замолила Шерон да не се меша помеѓу нив, бидејќи Лиса мора да пронајде начин како да биде авторитет врз нејзината ќерка. По неколку недели терапија, Лиса научила да биде поотворена и да ги покажува своите чувства. И најважно – таа морала да научи подобро да преговара со својата ќерка со цел да успее да ги спречи нејзините напади на бес.

По шест недели, Деми се променила и успеала “лошата Деми” да ја стави под контрола.

Тајната на среќниот брак во само две реченици!

Бракот на еден човек бил во криза и дошол кај неговиот Учител по совет.

Учителот му рекол: „Научи да ја слушаш својата жена.“

Човекот го прифатил советот на Учителот.

После еден месец се вратил за да каже дека научил да го слуша секој збор кој неговата жена го изговарала.

Учителот низ насмевка му рекол:

„Сега оди дома и слушај го секој збор кој твојата жена не го кажува.“

Ме викаат папучар, но не ми е гајле

Титулата „папучар“ ја добиваат оние мажи кои ги третираат своите сопруги како рамноправни партнери во бракот и домот. Еден од „нив“ се исповеда и треба да му се даде признание.

„Еден мој пријател ми дојде на кафе, седнавме и разговаравме за животот … “Отидов на момент да ги измијам садовите кои останаа во мијалникот,” му реков.

Тој ме погледна како да сум му кажал дека отидов да конструирам вселенски брод. Ми рече со восхит, но малку збунето:

“Добро е за тебе што ѝ помагаш на жена ти, кога јас ќе го направам тоа, жена ми тоа не го цени. Еден ден го избришав подот, ниту благодарам не ми кажа.”

Се вратив да седнам со него и објаснив дека јас не ѝ помагам на жена ми.

“Мојата сопруга нема потреба од помош, нејзе ѝ е потребен партнер.

Јас сум партнер во куќата и поради тоа партнерство се поделени задачите, но сигурно не се работи за помош во куќата.

Не ѝ помагам на жена ми да се исчисти куќата, затоа што живеам тука, па морам и јас да чистам.

Не ѝ помагам на жена ми во готвење, бидејќи и јас сакам да јадам и затоа треба да готвам.

Не ѝ помагам на жена ми да ги измие садовите по јадење, затоа што и јас сум го користел приборот за јадење.

Не ѝ помагам на жена ми околу децата, бидејќи тие се и мои деца, а мојата улога е да бидам татко и родител.

Не ѝ помагам на жена ми да простира и пегла облека, бидејќи тоа е и мојата долна облека и облека на моите деца.

Јас не сум помош во домот, јас сум дел од куќата.

А што се однесува до фактите, го прашав кога последен пат, откако завршила со чистење на куќата, со перење облека, откако ја сменила постелнината на креветот, ги избањала децата, зготвила, организирала и така натаму, ѝ рекол благодарам? Но, благодарам од типот: “Леле! Жено моја! Ти си прекрасна!”

Дали ти се чини апсурдно? Ти изгледа чудно?

А ти кога, еднаш во 100 години, го исчисти подот, очекуваше минимум награда за квалитет, со многу слава.

Зошто? Дали некогаш си размислувал за тоа, пријателе?

Можеби поради тоа што, според тебе, сето тоа се нејзини обврски? Можеби затоа што си навикнал сето тоа да се заврши, а ти ниту со прст да не мрднеш?

Значи, цени како што би сакал тебе да те ценат, на ист начин и со ист интензитет.

Испружи ја раката, однесувај се како вистински партнер, а не како гостин, кој дошол само да јаде, спие и се мие …

ВИДЕО: Мајка му роди дете на својот син, но ова не е таква сторија

29-годишната Кајла Џонс од Арканзас очајно посакувала дете со својот сопруг Коди. Од 2012 година кога се венчале се обидувале да го прошират семејството на сите можни начини, но плачот на бебе никако да се слушнал во нивниот дом.

Имено, Кајла имала тумор и морала на оди на делумна хистеректомија кога имала 17 години. Лекарите делумно и ги зачувале јајнциите, но и ја отстраниле матката, па бременоста била неизводлива.

Соочена со фактот дека нема да може по природен пат да роди дете таа и нејзиниот сопруг одлучиле да најдат сурогат мајка која би го родила нивното биолошко дете.

За оваа двојка тоа било единствено решение

Потрагата по жена која би ја понела бременоста била безуспешна, се додека мајката на Коди Пети Ресекер не одлучила на својот син и снаата да им ја исполни желбата. Иако поминале 20 години, Пери одлучила повторно да се впушти во авантурата бременоста во касни години.

-Веќе 10 години знам дека единствена шанса да имам дете е сурогат мајка. Драго ми е што тоа е некој на кој можам да му верувам, рече Кајла.

Бременоста во случајот на Пети која наполнила 49 години била високоризична, но поминала во најдобар ред. Кон крајот на 2017 година на свет дојде малиот Крос Ален Џонс кого всушност го роди неговата баба.

Популарно