Го преживеале и Аушвиц - семејството кое било разделено на три континенти конечно заедно

Девет членови на три генерации еврејско семејство, разделено на три континенти се вратија крај родното огниште. Битола откри уште една трогателна приказна од Холокаустот. Средбата организирана од Македонско- германската иницијатива за помирување… Девет членови од три генерации разделени на три континенти од еврејското семејство Калдерон се сретна во родниот град на нивните предци. Никогаш нема да го заборавам она што ми го пренесе мајка ми. Приказната како со татко ми пребегале преку Грција ден спроти кобната ноќ. Посебно на онаа кога по една година се обиделе, но за жал неуспешно да побарат ново пребежиште, вели ќерката на единствената преживеана македонска еврејка од логорот Аушвиц.

„По неуспешниот обид од Кожани, мојата мајка и нејзиниот брат беа одведени. Им беа ставени бројки и пренесувани во повеќе логори. Последниот беше Аушвиц, а голготата ја преживеаа само триесетина жени“, вели Сара Ле Гутман Калдерон.

При враќањето во Битола, најмалку очекувала средбата со својот сопруг да биде во разминување.

„Мајка ми од Австрија се враќаше со воз, а татко ми бил партизан кој патувал со друг воз, нивната средба се случила при самото разминување на возовите, а дотогаш не знаеја дали се живи“, раскажува Сара.

Со многу емоции и посетата на местата каде некогаш живееле нивните предци. Една од куќите веќе ја нема, но нивниот инстикт се чувствуваше, вели нивниот пријател и водич Владо Стојанов.

„Се расплакаа и постојано велеа- одиме по стапките каде некогаш одеа нашиот дедо, татко и останатите блиски роднини“, вели водичот Владо Стојанов.

Со цел да се создаваат нови вредности и заборават горчините од минатото, во настаните вклучени се и дваесетина млади германски исражувачи, преку Македонско- германската иницијатива за помирување.

„Посебно ни е драго што се сретнавме со семејството и овие приказни за младите ќе бидат исклучително важни за нашите истражувачи во мисијата за помирување“, вели свештеникот Ханс Јоаким Шолц.

Централната манифестација посветена на 75 годишнината од депортацијата на мекедонските Евреи е в недела. Дотогаш во Битола се предвидени уште низа настани со кои ќе се оддаде почит на над 3.000 сограѓани кои беа одведени и повеќе никогаш не се вратија.

Тајната на среќниот брак во само две реченици!

Бракот на еден човек бил во криза и дошол кај неговиот Учител по совет.

Учителот му рекол: „Научи да ја слушаш својата жена.“

Човекот го прифатил советот на Учителот.

После еден месец се вратил за да каже дека научил да го слуша секој збор кој неговата жена го изговарала.

Учителот низ насмевка му рекол:

„Сега оди дома и слушај го секој збор кој твојата жена не го кажува.“

Ме викаат папучар, но не ми е гајле

Титулата „папучар“ ја добиваат оние мажи кои ги третираат своите сопруги како рамноправни партнери во бракот и домот. Еден од „нив“ се исповеда и треба да му се даде признание.

„Еден мој пријател ми дојде на кафе, седнавме и разговаравме за животот … “Отидов на момент да ги измијам садовите кои останаа во мијалникот,” му реков.

Тој ме погледна како да сум му кажал дека отидов да конструирам вселенски брод. Ми рече со восхит, но малку збунето:

“Добро е за тебе што ѝ помагаш на жена ти, кога јас ќе го направам тоа, жена ми тоа не го цени. Еден ден го избришав подот, ниту благодарам не ми кажа.”

Се вратив да седнам со него и објаснив дека јас не ѝ помагам на жена ми.

“Мојата сопруга нема потреба од помош, нејзе ѝ е потребен партнер.

Јас сум партнер во куќата и поради тоа партнерство се поделени задачите, но сигурно не се работи за помош во куќата.

Не ѝ помагам на жена ми да се исчисти куќата, затоа што живеам тука, па морам и јас да чистам.

Не ѝ помагам на жена ми во готвење, бидејќи и јас сакам да јадам и затоа треба да готвам.

Не ѝ помагам на жена ми да ги измие садовите по јадење, затоа што и јас сум го користел приборот за јадење.

Не ѝ помагам на жена ми околу децата, бидејќи тие се и мои деца, а мојата улога е да бидам татко и родител.

Не ѝ помагам на жена ми да простира и пегла облека, бидејќи тоа е и мојата долна облека и облека на моите деца.

Јас не сум помош во домот, јас сум дел од куќата.

А што се однесува до фактите, го прашав кога последен пат, откако завршила со чистење на куќата, со перење облека, откако ја сменила постелнината на креветот, ги избањала децата, зготвила, организирала и така натаму, ѝ рекол благодарам? Но, благодарам од типот: “Леле! Жено моја! Ти си прекрасна!”

Дали ти се чини апсурдно? Ти изгледа чудно?

А ти кога, еднаш во 100 години, го исчисти подот, очекуваше минимум награда за квалитет, со многу слава.

Зошто? Дали некогаш си размислувал за тоа, пријателе?

Можеби поради тоа што, според тебе, сето тоа се нејзини обврски? Можеби затоа што си навикнал сето тоа да се заврши, а ти ниту со прст да не мрднеш?

Значи, цени како што би сакал тебе да те ценат, на ист начин и со ист интензитет.

Испружи ја раката, однесувај се како вистински партнер, а не како гостин, кој дошол само да јаде, спие и се мие …

ВИДЕО: Мајка му роди дете на својот син, но ова не е таква сторија

29-годишната Кајла Џонс од Арканзас очајно посакувала дете со својот сопруг Коди. Од 2012 година кога се венчале се обидувале да го прошират семејството на сите можни начини, но плачот на бебе никако да се слушнал во нивниот дом.

Имено, Кајла имала тумор и морала на оди на делумна хистеректомија кога имала 17 години. Лекарите делумно и ги зачувале јајнциите, но и ја отстраниле матката, па бременоста била неизводлива.

Соочена со фактот дека нема да може по природен пат да роди дете таа и нејзиниот сопруг одлучиле да најдат сурогат мајка која би го родила нивното биолошко дете.

За оваа двојка тоа било единствено решение

Потрагата по жена која би ја понела бременоста била безуспешна, се додека мајката на Коди Пети Ресекер не одлучила на својот син и снаата да им ја исполни желбата. Иако поминале 20 години, Пери одлучила повторно да се впушти во авантурата бременоста во касни години.

-Веќе 10 години знам дека единствена шанса да имам дете е сурогат мајка. Драго ми е што тоа е некој на кој можам да му верувам, рече Кајла.

Бременоста во случајот на Пети која наполнила 49 години била високоризична, но поминала во најдобар ред. Кон крајот на 2017 година на свет дојде малиот Крос Ален Џонс кого всушност го роди неговата баба.

Популарно