ВИДЕО: Мајка му роди дете на својот син, но ова не е таква сторија

29-годишната Кајла Џонс од Арканзас очајно посакувала дете со својот сопруг Коди. Од 2012 година кога се венчале се обидувале да го прошират семејството на сите можни начини, но плачот на бебе никако да се слушнал во нивниот дом.

Имено, Кајла имала тумор и морала на оди на делумна хистеректомија кога имала 17 години. Лекарите делумно и ги зачувале јајнциите, но и ја отстраниле матката, па бременоста била неизводлива.

Соочена со фактот дека нема да може по природен пат да роди дете таа и нејзиниот сопруг одлучиле да најдат сурогат мајка која би го родила нивното биолошко дете.

За оваа двојка тоа било единствено решение

Потрагата по жена која би ја понела бременоста била безуспешна, се додека мајката на Коди Пети Ресекер не одлучила на својот син и снаата да им ја исполни желбата. Иако поминале 20 години, Пери одлучила повторно да се впушти во авантурата бременоста во касни години.

-Веќе 10 години знам дека единствена шанса да имам дете е сурогат мајка. Драго ми е што тоа е некој на кој можам да му верувам, рече Кајла.

Бременоста во случајот на Пети која наполнила 49 години била високоризична, но поминала во најдобар ред. Кон крајот на 2017 година на свет дојде малиот Крос Ален Џонс кого всушност го роди неговата баба.

Мајка и татко од Њујорк решиле по секоја цена да го избркаат од дома нивниот 30 годишен син и да го натераат да живее самостојно.

Мајка и татко од Њујорк решиле по секоја цена да го избркаат од дома нивниот 30 годишен син и да го натераат да живее самостојно.

Кристина и Марк  го тужет синот Мајкл Ротондо поради тоа што не им плаќа кирија и не придонесува кон семејниот буџет иако има 30 години . Тие дури и му дале 1100 долари за да си замине од дома и да се смести на друго место .

Но, синот продолжил да живее со родителите. Мајката и таткото на неколку пати му испратиле и судски опомени за иселување , кои Мајкл ги игнорирал .

Кон крајот на месецот родителите ќе го дадат случајот на нивниот син на Врговниот суд и тоа на само неколку недели пред 31 роденден на нивниот син .

Секое второ дете во Македонија се воспитува со ќотек

Секој второ дете во Македонија се воспитува со ќотек, предупреди УНИЦЕФ. Според претставникот на организацијата во земјава тепањето им штети на нивниот психофизички развој. Почесто се разболуваат, а голем дел од нив стануваат криминалци, објави Сител.

-Тие деца во школо поспоро учат, вокабуларот им е послаб од децата кои доаѓаат од функционални семејства, изјави Бенџамин Перкс, претставник на УНИЦЕФ во Македонија.

Од ЕУ сметаат дека сериозна е состојбата со насилството врз децата во земјава. Министерката за труд и социјала признава дека многу често сите гледаме физичко малтретирање на деца од страна на родителите, но премолчуваме.

- Јас многу пати сум била сведок кога родител ќе го потчукне детето, ќе го потскубне, па дури и ќе го потклоцне и тоа се случува на јавни места, во училиштата и во градинките, истакна Мила Царовска, министер за труд и социјална политика.

Иако тепањето на децата е честа слика минатата година во полиција имало само 903 кривични пријави за семејно насилство.

- Во кои се евидентирани 976 жртви, жените се поголем дел или речиси две третини од регистрираните жртви. Евидентирани се над 90 деца жртви на семејно насилство, изјави Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи.

Инаку само во последниот период јавноста беше згрозена од случаите како соученички тепаат малолетничка во Неготинско училиште. 13 годишно девојче од Домот “25 мај” беше сексуално злоставувана, а завчера наставник во училиште во Бутел со стап претепал ученик.

За да не се случува ова Извештајот кој беше промовиран денеска треба да биде поттик за надлежните институции да ја подобрат алармантата состојба.

“Славете си роденден во кафеана, зошто да се мачиш дома со спремање, со луѓе и со чистење”

Ние сме народ кој си наоѓа причини за славење, но родендените никогаш  не ги испуштаме, осбено ако станува збор за роденден на нашите најмили.

Неодамна Викторија го прослави првиот роденден на својата ќерка. Роденденска забава, поразлична од денешните, но многу слична на оние од минатото.

Во домашни услови, со најблсики, со скромна забава, смеа и дружење.

-“Зошто ќе славите дома роденден, зошто не славите во кафеана, дома само ќе се мачиш со спремање”, вака ми кажа една пријателка, кога и се јавив да ја поканам на роденденот на ќерка ми. “Нема да ви излезе поскапо, а плус нема да се малтерирате дома со спрмање, со луѓе и со чистење”...

Сакам дома, во домашна атмосфера. Сакам да ја почувствувам вистинската магија на роденденот. Онаа магија од порано, кога ние славевме, и одговорив.

Спремањето за роденденот ни најмалку не го гледав како малтерирање. Дури, самата си ја направив роденденската торта, ја украсив, изгледаше можеби поубава и да сум ја купила од слаткарница, а за вкус да не зборувам, домашно си е домашно. За сервирање, не викав никој, можам сама. Ниту еднаш не се пожалив дека ми е напорно. Се радував, ама вистински.

-“Ама ние не добивме покана за роденденот”, ми рече друга пријателка. Немаме покани, и реков, се јавуваме по телефон.

Роденденот помина одлично. Забавата траеше цела ноќ, а не до 12, додека работат кафеани.

Беше вистински роденден. Домот беше исполнет со забава, со смеење, со дружење, со позитивна атмосфера, со роденденска магија.

И не, не се проблем парите. Работиме и јас и сопругот. Можеби не земаме многу, но доволно за убава живеачка. Сакавме нешто вистинско. Нешто оригинално. А домашните забави се вистински и оригинални.

Во никој случај не сум против славење прв роденден во кафеана, но јас се одлучив така. Не се покајав ниту во еден момент. Малтертирањето не се важи, кога се завртиш и кога ќе сфатиш дека се поминало прекрасно.

Популарно