Се чувствувам осакатено: Марија беше најубава студентка, а денеска е непрепознатлива поради несреќата што ја предизвика нејзиното момче

Марија Лебедева (23) од Новосибирск била перспективна студентка по право и една од најубавите во својата генерација. Се се смени во момент и тоа во 2016 година, кога нејзиното момче помина на црвено светло и со новиот автомобил се залета во друго возило. Во страотната несреќа на Марија и е оштетен мозокот, го загуби видот, повреден и е ’рбетот, а десет дена била во кома. Не се сеќава речиси на ништо што се случувало пред несреќата. -Никогаш не беше со мене во текот на лекувањето. Ми префрлаше дека двајцата сме виновни. Никогаш не ми се извини. По несреќата не изгледам исто, а се сменија и многу други работи, вели несреќната девојка за чие лекување, по тужбата, Андреј морал да плати над 10.000 евра.

Марија на тој 20 август 2016 година се скарала со момчето Андреј со кој била во врска 4 години. Тој бил лут зошто во автомобилот морал да ја чека половина час. Кога Марија влегла во автомобилот, ’и се развикал, и во жестоката кавга, со своето БМВ -530 поминал на на црвено светло со брзина од 80 километри на час.

Единствено Марија е повредена во несреќата, Андреј и неговиот пријател се спасиле со активирање на воздушните перничиња.

Марија вели дека пред тоа многу сакала да патува, да танцува, трча...Сега и недостасува сето тоа:

-Сега сфатив дека немав многу пријатели, туку само познаници. Најмногу ме погоди загубата на видот, ја изгубив самодовербата, тешко ми е да одам со белиот стап. Често слушам како луѓето ме жалат, посебно оние постарите. Се чувствувам осакатено.

Сепак, последно што сака е да ја крепат душевно, а си постави и нова цел - сака да стане стјуардеса.

Во надеж дека ќе успее, Марија моментално минува низ експериметален третман со матични келии, кој е исклучително скап. Сите обиди за враќање на видот досега биле безуспешни. Нејзиното семејство поради тоа секој ден бара начини и методи со кои сака да и помогне на својата ќерка.

ФОТО: Приказната на Наталија - девојката која продаваше на пазарче, а денеска е милијардерка

Наталија Водијанова била продавачка во Русија, на која животот и се претворил во бајка.

Таа живеела во многу сиромашен крај со сиромашно семејство, својата мајка, две сестри од кои едната болна, а таткото ги напуштил како деца.

На 15. години додека продавала на пазарче, ја забележал моден агент.

Таа веќе до 17 години чекорела на светската сцена и заработувала вртоглава сума пари.

Таа се омажи за милијардер со кој има три деца.

„За не дај Боже“

Животот не е само стремеж кон среќата, животот е убав со сите негови составни делови. Со среќата, тагата, добрите и лошите искуства. Затоа што животот е сè она од што се состои. Нема целост во една половина. Сите случувања во животот претставуваат благослов доколку се сфатат свесно и правилно. Впрочем нема зло без добро и добро без зло. Тие постојат за да се сфати суштината  на било која вредност.

Во моментите на тага и болка, ни треба доплнителна сила или помош.  „За не дај Боже“ вели народот, а токму таа народна мудрост  е најдобро отсликана во мотото на „Каменорезец Жди“.

Станува збор за фамилијарна компанија чија основна дејност е: изработка и гравирање на букви на камен, стакло и дрво, како и изработка на гранитни и порцелански слики и целосна подготовка и поставување на надгробни споменици.

 - Вредности врз кои се темели нашето работење се воспоставување одржливи односи со клиентите, базирани на искреност и чесност, како и постојано усовршување и унапредување на работењето, се со цел да се излезе во пресрет на потребите на клиентите, пишува на нивниот ВЕБ САЈТ

Иако, професијата на оваа компанија е навистина отсликана во мотото „За не дај Боже“, станува збор големи професионалци кои ги ценат фамилијарните вредности и маката на клиентите. 

Сите услуги кои ги нудат и контакт телефони можете да ги погледнете ТУКА

„За не дај Боже“

 

ВИДЕО: Наишле на питон со надуван стомак - кога откриле што изел, не можеле да поверуваат

Во еден резерват во Јужна Африка забележана е неверојатна глетка. Работниците во резерватот пронашле питон со огромен, потечен стомак.

Змија веќе била мртва, но работниците сакале да знаат што е причината за тоа.

Она што го откриле и тоа како ги шокирало… Змијата буквално земала преголем залак.

Имено, таа во себе 13 килограми тешко бодликаво прасе.

Погледнете го видеото:

Популарно