Денеска облачно со краткотраен дожд, но невремето допрва доаѓа

Времето во Македонија претпладне ќе биде умерено до значително облачно, а во планинските делови на исток и особено на запад ќе има услови за краткотраен дожд, на високите планини од слаб снег. Во посеверните делови ќе дува претежно умерен западен ветер, а во југозападните и јужните делови ветерот повремено ќе засилува. Попладне облачноста ќе се намали.

Утринската температура ќе се движи од два до шест, а дневната од 11 до 19 степени.

Во Скопје претпладне ќе биде умерено облачно со услови за појава на слаб дожд, а  попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен претежно западен ветер.

Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе се искачи до 15 степени.

Во среда повторно ќе има врнежи кои ќе бидат поинтензивни на запад и потоа ќе се прошират кон север, а врнежите ќе бидат од снег понекаде во овие подрачја и на 1500 метри. Од ноќта кон четврток ќе има значително заладување поради што врнежите кои од ноќта ќе се прошират од запад кон исток, при тоа ќе поминуваат од врнежи од дожд во врнежи од снег.

Во четврток од ноќта и претпладне ќе има појава на замрзнат дожд на патиштата, а преку денот на југоистокот врнежите ќе бидат од дожд. Врнежи со помал интензитет се очекуваат и во петок кога ќе биде најстудено и тие ќе бидат претежно од слаб снег.

Сончево со дожд и грмежи попладне

Денеска е недела, 15 јули 2018 година, 196-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 169 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 10 минути, а ќе зајде во 20 часот и 8 минути.

Денов трае 14 часа и 58 минути.

Месечината, која е во фаза на млада Месечина, ќе изгрее во 7 часот и 47 минути, а ќе зајде во 22 часот и 3 минути.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност. Кон крајот на денот и во ноќните часови ќе има услови за краткотраен локален пороен дожд и ретки грмежи, особено во северозападниот дел од земјава.

Утринската температура ќе се движи од 10 до 20, а  дневната од 24 до 35 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје, сончево со умерен, на моменти засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 33 степени.

Во вторник и в среда ќе има делумно зголемување на облачноста и појава на локална нестабилност со пороен дожд и грмежи.

Дали ни доаѓа пеколно лето со температиру над 40 степени?

Почитувани граѓани речиси сите прогностички модели укажуваат на тоа дека ова лето нема да видиме некој премногу изразен и долг топлотен бран кој би условил температури до па и над 40 °C.

Сепак и доколку се случи тоа иако шансите за тоа барем засега се многу мали тоа би траело сосема кратко.

Речиси цела југоисточна европа во текот на следните месеци ќе биде постудена од просекот како и со повеќе врнежи особено во нашиот дел од југоисточна европа.

Во ваква ситуација можни се и изразени циклонски системи кој би условувале поинтензивни врнежи од дожд и поголемо количество на воден талог.

Секако со оглед на тоа дека се работи за доста подолгорочна анализа на времето ПРОМЕНИ НА истата и тоа како е можна па ние и понатаму КОНТИНУИРАНО ќе ја следиме секоја ново – настаната временска ситуација и навремено ќе ве информираме.

За подетални информации следете го официјалниот фејсбук профил на СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Сончево со мала облачност

Денеска е сабота, 14 јули 2018 година, 195-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 170 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 9 минути, а ќе зајде во 20 часот и 9 минути.

Денов трае 15 часа.

Месечината, која е во фаза на млада Месечина, ќе изгрее во 6 часот и 33 минути, а ќе зајде во 21 часот и 21 минута.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и со умерен повремено засилен северозападен ветер, особено изразен вдолж Повардарието.

Утринската температура ќе се движи од 12 до 20, а  дневната од 28 до 34 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје, сончево со умерен, на моменти засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе се искачи до 32 степена.

Во наредните денови продолжува периодот на претежно стабилно и топло време. За викендов ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Во вторник и в среда ќе има делумно зголемување на облачност аи појава на локална нестабилност со пороен дожд и грмежи.  

Популарно