Денеска облачно со краткотраен дожд, но невремето допрва доаѓа

Времето во Македонија претпладне ќе биде умерено до значително облачно, а во планинските делови на исток и особено на запад ќе има услови за краткотраен дожд, на високите планини од слаб снег. Во посеверните делови ќе дува претежно умерен западен ветер, а во југозападните и јужните делови ветерот повремено ќе засилува. Попладне облачноста ќе се намали.

Утринската температура ќе се движи од два до шест, а дневната од 11 до 19 степени.

Во Скопје претпладне ќе биде умерено облачно со услови за појава на слаб дожд, а  попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен претежно западен ветер.

Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе се искачи до 15 степени.

Во среда повторно ќе има врнежи кои ќе бидат поинтензивни на запад и потоа ќе се прошират кон север, а врнежите ќе бидат од снег понекаде во овие подрачја и на 1500 метри. Од ноќта кон четврток ќе има значително заладување поради што врнежите кои од ноќта ќе се прошират од запад кон исток, при тоа ќе поминуваат од врнежи од дожд во врнежи од снег.

Во четврток од ноќта и претпладне ќе има појава на замрзнат дожд на патиштата, а преку денот на југоистокот врнежите ќе бидат од дожд. Врнежи со помал интензитет се очекуваат и во петок кога ќе биде најстудено и тие ќе бидат претежно од слаб снег.

Сончев ден со мала облачност

Денеска е петок, 21 септември 2018 година, 264-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 101 ден. 

Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 18 минути, а ќе зајде во 18 часот и 35 минути.

Денов трае 12 часа и 17 минути.

Месечината, која е во фаза на прва четвртина, ќе изгрее во 17 часот и 2 минути, а ќе зајде во 2 часот и 26 минути.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.

Утринската температура ќе се движи од пет до 14 степени, а дневната од 26 до 32 степени. УВ=6  .

Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен променлив ветер. Температурата ќе се движи од 12 до 31 степени. 

Уште еден летен, сончев ден

Денеска е среда, 19 септември 2018 година, 262-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 103 дена. 

Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 16 минути, а ќе зајде во 18 часот и 39 минути.

Денов трае 12 часа и 23 минути.

Месечината, која е во фаза на прва четвртина, ќе изгрее во 15 часот и 45 минути, а ќе зајде 38 минути по полноќ.

Временска прогноза

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб југоисточен ветер. УВ=6

Утринската температура ќе се движи од седум до 15 степени, а дневната температура од 26 до 31 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната температура ќе достигне до 31 степени. 

Продолжува периодот на стабилно, суво и релативно топло време.

Летото заминува - спремајте ги јакните

Ако сте од оние кои уживаат во повисоките температури, тогаш искористете ги деновите до крајот на оваа недела. Од наредната, метеоролозите најавуваат сончево време но значително пониски температури кои на дневно ниво само благо ќе надминуваат 20 степени. 

Свежо ќе биде и наутро. Веќе од недела, утринските температури ќе бидат едноцифрени, а на повисоките места ќе се доближуваат и до нулата. Продор на студена воздушна маса се најавува кон средина на идната недела, кога и дневните температури нема да надминат 20 степени а утринските ќе бидат под 5 степени. Во овие денови, особено ако излегувате порано, ќе ви биде потребна и јакна. 

Слично ќе биде времето се до крајот на месецот, а долгорочните прогнози не најавуваат услови за врнежи.

Популарно