Дошла да и извадат циста, излезе во мртовечки сандак: Пациентка (28) жива ја балсамирале, умре во најголеми маки

Екатерина Федјајева (28) од Уљановск, на западот на Русија почина во страшни маки зошто во текот на рутинска операција, наместо физиолошки раствор, по грешка и вбризгале формалдехид, кој се користи за балсамирање.

Екатерина отишла на обична лапораскопска операција на циста на јајникот. Неодамна се омажила и таа со сопругот сакале бебе, а цистата и правела проблеми. Постапката била рутинска и таа е оперирана на 15. март.

Меѓутоа, медицинската сестра по грешка во стомачната празнина наместо физиолошки раствор и вбризгала формалдехид. На Екатерина и се покачила температурата и и почнале страшни болки во стомакот. Лекарите и дале смекта, а на сопругот Игор, мајката Галина и свекрвата Валентина и рекле да си одат дома.

-Катја лежела во заедничка соба, каде имало уште осум кревети, жените се одмарале, па Игор рано заминал. И Галина во 7 часот ја замолиле да оди и и рекле да се врати утрото. Ми теелфонираше дека Катјуша спие и дека притисокот и е многу низок, и дека и рекла „мамо, умриам“, раскажува потресената свекрва Валентина.

Галина отишла утрото кај ќерката, но Екатерија била во многу тешка состојба. Прво ја префрлиле во регионалната болница, а на 17 март во болница во Москва. Таму веднаш почнале да ја реанимираат, но веднаш рекле дека премногу време поминало.

-Девојката стигна во многу тешка состојба, повеќе органи и откажаа, во таква состојба не можеше да живее, соопшти Федералната агенција за медицина и биолигија. На Екатерина и откажаа белите дробови и бубрезите. Ја разбудиле од кома само за да се прости со семејството.

-Ова е чисто убиство. Таа течност едноставно го уништи нејзиното тело од внатре, вели огорчената мајка Галина.

-Целото тело и се тресеше. Ја отруја и ништо не направија да и помогнат. Луѓето кои ја направија операцијата знаеја дека и е вбризгана погрешна течност. Мораа да преземат итни мерки, но не реагираа на време. Ги проколнував да направат нешто, а тие само само сакаа што побрзо да си одам и се да скријат под тепих, вели таа.

Очајната мајка Галина

Во Уљановск почна истрага за овој случај, а го надгледува лично гувернерот на Уљановскиот регион Сергеј Морозов. Тој рече дека ќе се состане со семејството на Екатерина и дека државата ќе ги подмири сите трошоци за погребот.

ФОТО: Ештон Качер удрил момче со автомобил

Ештон Качер со својата "Тесла" го удрил 19-годишниот Лео Маренги.

19-годишното момче се возело со својот скутер кога холивудскиот актер налетал на него со автомобил и го турнал на патот. Тоа се случило во Лос Анџелес пред филмското студио Сансет Бронсон. 

Качер веднаш излегол од автомобилот да провери дали е Маренги добар. Лео го повредил коленото и немал поголеми последици, но сепак не можел да го пушти Ештон "да се извлече туку така".

И покрај скршеното колено и фактот дека го удрил со автомобил неколку минути порано, Лео ја искористил можноста да го праша Ештон за фотографија.

"Ме удри денес автомобил...Но, во ред е, бидејќи во него беше Ештон Качер", напишал Лео на Фејсбук и насмеал многумина.

ФОТО + ВИДЕО: Позната актерка брутално претепана од момчето

Колумбиската актерка Ајлин Морено ги покажала на сите докази дека нејзиното момче крвнички ја претепало.

Таа зборувала за кошмарот кој го проживеала со Гарсија и тврди дека е изложена на брутално насилство, па одлучила да објави фотографии и снимки од отеченото и крваво лице.

Парот живее во Мексико, каде актерката побарала помош од полицијата. Сега сака да им помогне на другите жени, жртви на насилство во семејството, па започнала кампања. Многу познати личности, но и фанови, ја поддржале и ги изнеле сопствените искуства.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ho Ho me cortaron mas el pelito :( #lafiestadelchivo #RTI

A post shared by Eileen Moreno (@eileen_moreno) on

На 13. септември Морена гостувала на радио каде ги опишала деталите од злоставувањето. Таа раскажала дека се скарале со Гарсија поради нејзините постови на Инстаграм, по што му се заканила дека ќе се врати во дома.

Според нејзините зборови, Гарсија ја удрил кога од него го побарала пасошот за да се врати во Колумбија. После тоа се сокрила кај својот менаџер Габриел Бланко, а потоа отишла во полиција, од каде ја пренеле во болница за да побара лекарска помош.

Алехандро Гарсија на Инстаграм споделил аудио-снимка од јули 2018. година, која го илустрира нивниот однос. Актерката го пцуе и делува како да го удира. Гарсија најавил дека ќе објави и други содржини за јавноста да види која е "вистинската Ајлин".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Se ha conocido un nuevo vídeo el cual fue grabado minutos después de la agresión que sufrió la actriz Eileen Moreno por parte de su novio Alejandro García. . . Además, el actor, que después de la denuncia pública había cerrado sus redes sociales, anoche reapareció y publicó audios y entregó sus primeras declaraciones sobre este hecho y ha creado el hashtag #EileenMorenoMiente afirmando que la actriz no ha contado toda la verdad sobre lo sucedido ese día. . . Conoce las palabras del actor deslizando los videos 🎬⬅⬅⬅ . . Por su parte, el manager de ambos actores, Gabriel Blanco, quién hospedó brevemente a Eileen luego de la agresión y quién la actriz denunció también por no ayudarla ni querer llevarla a un hospital, entregó su versión y afirma que la agresión fue mutua en la pareja "hay violencia física y verbal por parte de Eileen hacia él", declaró Blanco. . . “Yo tengo la certeza de que Eileen tocó en mi cuarto y estaba golpeada. Quién la golpeó… eso es más claro el agua, pero se golpearon los dos, según ellos. Y según ellos, se ofendieron los dos”, expresó Blanco en el medio W Radio, y puntualizó: . . “Entonces, no es el típico caso del golpeador… o eso lo tendrá que definir un juzgado… hay también violencia contra el hombre. Eso está y hay pruebas contra eso, violencia verbal muy, pero muy fuerte; muchas malas palabras… todo eso yo lo escuché”. . . Además agregó que él sí la ayudó e incluso le limpió la sangre cuando llegó a pedirle auxilio, pero luego la actriz se quiso ir sola del apartamento donde ocurrió el hecho, aunque él se ofreció a acompañarla. Añadió que no llamo una ambulancia ya que él no es experto en temas de salud y no le pareció tan grave. . . Eileen Moreno ha sido sometida ha varias cirugías y fue incapacitada por 5 meses. . . 🎬 cortesía: @losetodocol / @alejandrogarciaactor . . . . #miami #southofflorida #Surdelaflorida #kendall #broward #doral #elcolusa #miamidade #eileenmoreno #alejandrogarcia #violenciahacialamujer #Colombia #méxico #maltrato #mujer

A post shared by El Colusa News (@elcolusa) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#EileenMorenoMiente #oportunista Esta es una pequeña muestra en audio de esa noche de sometimiento y humillación, solo es para que vayan conociendo a la verdadera Eileen Moreno, seguiré subiendo muchos mas videos y audios hasta conocer la verdad de los hechos con pruebas! #YoSiDenuncioAMiAgresor #niunomas #yosidenuncio @vickydavilaperiodista @WRadioColombia @NoticiasCaracol @caracoltvintl @noticias_rcn_co @caracoltv @laredcaracoltv @telemundo @telemundointl #telemundo #caracoltv #rcn #univision #revistasemana @revistasemana @peopleenespanol #revistapeople #eileenmoreno @losetodocol #losetodo #eltiempo @eltiempo @canalestrellas @canal1col #canal1

A post shared by Alejandro García Actor (@alejandrogarciaactor) on

Откриено е дали Путин планира да се пензионира

Рускиот претседател Владимир Путин му кажал на кинескиот бизнисмен Џеку Ма, дека нема да се пензионира, изјавил Дмитриј Песков.

Песков пренесува дека Путин го прашал кинескиот бизнисмен дали, како што е најавено планира да се пензионира.

Дали навистина планираш да се пензионираш, па имаш уште сила. Јас нема да дадам оставка. Немам такви планови – рекол Путин.

Инаку Путин е еден од Претседателите на Русија која што ја доведе до голема експанзија и развиеност во Светот.

Популарно