(ФОТО) Ќерката на Чавков нуди 300 евра за изгубено куче

Ќерката на поранешниот министер за внатшрени работи, Митко Чавков, Зорица на својот фејсбук профил објави дека го изгубила кучето.Таа нуди награда .Кој ќе и го најде изгубено куче ќе е добие награда од 300 евра.

До само пред некој ден во интервју за една емисија за новинар, ќерката на екс министерот Митко Чавков, кукаше и офкаше како тоа останале на улица и како останале буквално без ништо.

Самата изјави дека биле брутално избркани од единствениот стан во кои живеле, дека освен еден стан (имот) не поседуваат ништо друго и дека малтене важеле за сиромашна фамилија како во Македонија така и во градот Струмица. 

Истата Зорица Чавкова пред некој ден објавува Фејсбук статус на нејзинот профил со наслов: избубено е куче, награда 300 евра!

п.с Не посакуваме на никој да му исчезне домашен миленик или нешто слично, но сепак и 300 евра се премногу пари за „чесниот пронаоѓач“...

Ако на банкомат забележите вакво нешто ни случајно не ставајте ја картичката и не подигајте пари

Криминалците се сѐ покреативни, а за да ги заштитите вашите работи, потребно е да поведете сметка за неколку ситници со кои може да спречите кражба.

До вашите податоци, криминалците доаѓаат на многу начини.

Таблата за куцање на банкоматот се користи за запишување на ПИН лозинката. „Лажната“ тастатури ја памети вашата лозинка.

Обрнете внимание на овие работи.

-Пукнатини и гребатинки кои укажуваат дека банкоматот е оштетен.

-Нешто што е чудно и невообичаено

-Различни облици или бои на банкоматот

-Делчиња кај отворот за картичката

На Мила брзо ѝ е потребна нашата помош

Петнаесетмесечната Мила од Охрид, која боледува од дистрофија на мозокот, има потреба од итна операција во Кина. Нејзиноте родители не се во можност да ги покријат трошоците за патувањето и лекувањето на Мила, па затоа секој денар им е добредојден.

Мила не моли да бидеме брзи, зашто операцијата е закажана за во мај.

(ВИДЕО) Се молат да го преживеат секој нареден ден: Семејството Петрушевски живее во беда и без храна

Беда и сиромаштија владее во домот на семејството Петрушевски, на ул „Џон Кенеди“ во скопската населба Чаир.

Нивната сторија ја пренесува телевизија Сител.

Тричлено семејство кое е препуштено на милост и немилост. Без храна и во руинирана соба и тоалет од кој се шират зарази, семејството се моли да го преживее секој нареден ден.

-Со солзи во очите и очај, пред нашиот објектив раскажуваа за животот кој го живеат. До неодамна живееле од социјална помош, а сега и тоа им е укинато. Живеат заедно со мајката на Марија која воопшто не им помага и која постојано седи заклучена во својата соба. Помош од роднините не добиваат, препуштени се на милоста на нивните комшии. Семејството Петрушевски едвај составува крај со крај. Иако се со здравствени проблеми, живеат без социјална помош, преживуваат чистејќи по влезовите, објавува Сител.

Семејството моли до надлежните институции и хуманите луѓе за помош. Се е добредојдено во овој мизерен дом.

Дотогаш тие остануваат во живот меѓу четирите ѕидови, во трошната соба, со телевизорот кој можеби и ќе издржи и со желби за подобри денови. Здравје велат, ќе видиме…

Популарно