Најсмртоносната дрога се прозиведува во Македонија

Една од најсмртоносните дроги во светот кристал мет, за прв пат пронајдена и во Македонија. Во куќа во скопското село Грчец, МВР откри лабораторија за производство на синтетички дроги.

Полицијата трага по сопственикот на куќата, 36-годишен скопјанец кој според истрагата, опремата и материјалите за производрство на дрогата ги набавил со помош на пријател од Чешка.  Двајцата осомничени заработија кривични пријави и 30-дневен притвор, а во полициската акција досега е приведен само чешкиот државјанин. 

Од МВР велат дека најверојатно смртоносната дрога во земјава е откриена навреме односно пред да биде пуштена во промет, но истрагата треба да покаже колку време било потребно за нејзино производство и дали со пријавата ќе бидат отфатени повеќе осомничени лица.

 Кристал мет е веќе широко распространета на европскиот и американскиот пазар, шредизвикува силна зависност, а по конзумирање корисникот може да остане буден и по 30 часа без никакво чувство на замор. Првите последици се губење на телесна тежина, несоница и тешка депресија, а убива и за помалку од две години користење.

ШОК: Таткото на познатиот НБА играч е убиен во брутална престелка

Ричард Џеферсон, поранешниот соиграч на Никола Јокиќ е погоден од големата семејна трагедија.

Некогашниот играч на Денвер и освојувач на НБА прстен со тимот на Кливленд, Ричард Џеферсон се соочил со шокантни вести. Неговиот татко е убиен во Лос Анџелес.

Тој е убиен додека возел автомобил, а смртоносните рани ги добил од пукањето во Комптон. Смртта му била констатирана во болница.

Деталите за убиството сѐ уште не ѝ се познати на јавноста, а таткото на Џеферсон имал 65 години. Тој им подлегнал на раните од неколкуте куршуми над стомакот.

Младиот Џеферсон има 38 години и 17 години поминал во НБА, после универзитетот Аризона.

Голема полициска акција во Сити мол

По полициската акција вчера во Сити мол, уапсени се пет лица.

Како што информираат од МВР, вчера околу 16 часот од страна на СВР Скопје се преземени мерки и активности на паркинг простор на трговски центар во Скопје. Извршен е преглед на три патнички моторни возила „Марцедес“, „Ланчиа делта“ и „Голф“,во кои се затекнати пет лица и тоа О.Б. (34), Ш.А. (36.), Ф.Л.(26.) Е.И. (24) и Н.И. (22), Од извршениот преглед, во едно од моторните возила е пронајден пиштол марка ТТ кал.7,62 мм. Лицата се лишени од слобода и приведени во полициската станица од ОН Карпош. СВР Скопје презема мерки и активности за расчистување на случајот.

Детали за крвавата тепачка во Аеродром

Момче синоќа беше брутално претепано пред угостителски објект во Аеродром, од повеќе лица.

Во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на улицата „Методија Шаторов Шарло“ пред  угостителски објект повеќе лица, од кои тројца пријавителот ги познал, физички ги нападнале В.Г.(27) и М.З.(21) и двајцата од Скопје. В.Г. во еден момент изгубил свест. Потоа, заедно со М.З. со возило на Итна медицинска помош биле пренесени во Комплексот клиники “Мајка Тереза“ во Скопје.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР-Скопје и се преземаат мерки и активности за целосно расчистување на случајот.  

Популарно