Македонија и Србија ќе имаат заеднички граничен премин на Табановце

Македонија и Србија први во регионот постигнаа договор за олеснување на сите постапки за пренос на стока и патници на граничните премини, изјавија македонскиот вицепремиер задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и српската вицепремиерка и министерка за градежништво, инфраструктура и сообраќај Зорана Михајловиќ по денешната средба во Белград на која присуствуваше и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, јаци дописникот на МИА.

- Најдовме разбирање во рамките на нашата соработка да воспоставиме една царинска испостава на граничниот железнички премин Табановце и таквата станица да ја финасираме заеднички и да побараме средстава од Фондот за инвестиции за Западен Балкан, за што е веќе разговарано. Се договривме таквиот проект да го почнеме што порано и  мислиме дека во 2019 година ќе можеме да почнеме со градење, изјави Анѓушев.

Разговарано е и за инфраструктурните проекти што ги поврзуваат двете земји, при што Анѓушев посочи дека изградбата на Коридорот 10 веќе е завршена во делот на железницата, а кон крајот на април ќе биде пуштена и последната делница од Демир Капија до Смоквица.

И Белград е подготвен наместо во 2020 година според плановите на ЕУ, изградбата на заедничкиот премин да започне во текот на идната година, изјави вицепремиерката Михајловиќ и додаде дека и во Србија се довршува изградбата на автопатот преку Грделичка Клисура на Коридорот 10.

- До туристичката сезона ќе може да се помине преку Грделичка Клисура. Автопатот донекаде ќе биде изграден и треба да одлучиме дали така ќе го отвориме или ќе почекаме месец-два до есен додека не биде комплетно изграден, изјави Михајловиќ.

Таа изрази благодарност до Македонија за помошта во областа на елоктронското издавање градежни дозволи и катастарот и се заложи за интензивирање на заедничката соработка.

Вицепремиерот Анѓушев и министерот Сугарески деенска во Белград имаа средба и со претседателот на Стопанската комора на Србија Марко Чадеж. Пред претставниците на српските компании, членки на комората, ги презентираа можностите за инвестирање и мерките за поддршка на стопанството од Планот за економски раст на Владата на Република Македонија.

ФОТО: Ештон Качер удрил момче со автомобил

Ештон Качер со својата "Тесла" го удрил 19-годишниот Лео Маренги.

19-годишното момче се возело со својот скутер кога холивудскиот актер налетал на него со автомобил и го турнал на патот. Тоа се случило во Лос Анџелес пред филмското студио Сансет Бронсон. 

Качер веднаш излегол од автомобилот да провери дали е Маренги добар. Лео го повредил коленото и немал поголеми последици, но сепак не можел да го пушти Ештон "да се извлече туку така".

И покрај скршеното колено и фактот дека го удрил со автомобил неколку минути порано, Лео ја искористил можноста да го праша Ештон за фотографија.

"Ме удри денес автомобил...Но, во ред е, бидејќи во него беше Ештон Качер", напишал Лео на Фејсбук и насмеал многумина.

ШОК: Таткото на познатиот НБА играч е убиен во брутална престелка

Ричард Џеферсон, поранешниот соиграч на Никола Јокиќ е погоден од големата семејна трагедија.

Некогашниот играч на Денвер и освојувач на НБА прстен со тимот на Кливленд, Ричард Џеферсон се соочил со шокантни вести. Неговиот татко е убиен во Лос Анџелес.

Тој е убиен додека возел автомобил, а смртоносните рани ги добил од пукањето во Комптон. Смртта му била констатирана во болница.

Деталите за убиството сѐ уште не ѝ се познати на јавноста, а таткото на Џеферсон имал 65 години. Тој им подлегнал на раните од неколкуте куршуми над стомакот.

Младиот Џеферсон има 38 години и 17 години поминал во НБА, после универзитетот Аризона.

Голема полициска акција во Сити мол

По полициската акција вчера во Сити мол, уапсени се пет лица.

Како што информираат од МВР, вчера околу 16 часот од страна на СВР Скопје се преземени мерки и активности на паркинг простор на трговски центар во Скопје. Извршен е преглед на три патнички моторни возила „Марцедес“, „Ланчиа делта“ и „Голф“,во кои се затекнати пет лица и тоа О.Б. (34), Ш.А. (36.), Ф.Л.(26.) Е.И. (24) и Н.И. (22), Од извршениот преглед, во едно од моторните возила е пронајден пиштол марка ТТ кал.7,62 мм. Лицата се лишени од слобода и приведени во полициската станица од ОН Карпош. СВР Скопје презема мерки и активности за расчистување на случајот.

Популарно