„Американци убијци“ – Во Грција гореше знамето на САД

Неколку илјади луѓе се собраа во центарот на Атина на протести поради воздушните напади на САД, Велика Британија и Франција во Сирија.

Грчката полиција наведе дека на протестите во организација на Комунистичката партија, се собрале помеѓу 6.000 и 7.000 лица.

Демонстрантите од централниот плоштад во Атина, се упатија кон американската амбасада, носејќи транспаренти и извикувајќи пароли против САД. Кога пристигнаа до амбасадата, на улицата со црвена боја напишаа „Американци, убијци на луѓе“, по што безуспешно се обидеа да ја фрлат бојата во дворот на американската амбасада и го запалија американското знаме. Полицијата со возила го заштити влезот на американското претставништво во земјата.

Грчкото Министерство за надворешни работи порача Меѓународната заедница да пронајде политичко и одржливо решение за Сирија, што ќе помогне бегалците да се вратат во своите домови.

„Грција остро ја осудува употребата на хемиско оружје и ги поддржува напорите тоа да биде уништено. Меѓународната заедница треба да се стреми кон политичко и одржливо решение во Сирија, кое ќе стави крај на војната и ќе дозволи враќање на бегалците, се вели во соопштението на грчкото МНР.

Понатаму се додава и дека дипломатијата треба да се врати во прв план и да продолжат обидите за мир, во рамките на Обединатите нации.

Уапсено лицето кое му помогнало на Груевски да побегне

Порталот Дудинка чиј сопственик е Миленко Неделковски објави дека Благоја Василевски,  вчера е уапсен од страна на полицијата. Дали е осомничен дека му помогнал на поранешниот премиер да побегне или во врска со настаните од  27 април, се уште нема официјална потврда од МВР.

Скопска Црна гора „во пламен’

Пред неколку часа голем пожар избувна во реонот на  Скопска Црна Гора, истиот се шири. Во гасење на истиот интервенираат противпожарни екипи на Град Скопје, но поради ветрот и непристапниот терен, гаснењето е отежнато, информира Центарот за управување со кризи. Се очекува ангажирање на авионите на ДЗС за гасење на пожарот во утриснките часови.

Грчки авиони ќе го бранат воздушниот простор над Македонија

Можноста грчкото вoeно воздухопловство да помага во контролата на воздушниот простор (FIR) на Македонија е еден од веројатните договори што ќе се разгледаат.

Според грчката телевизија Open,  како за време на посетата на Алексис Ципрас на Скопје, така и за време на посeтата на министерот за одбрана на Грција, што според истите информации, би следела по онаа на грчиот премиер, јави дописничката на МИА од Атина.

Телевизијата Open објави дека практично, оваа соработка би значело дека доколку се наведе сомнителен случај со непозната авио трага во воздушниот простор на Македонија, тогаш „грчките воени авиони ќе бидат повикани од соседите да се доближат до непознатата трага и да проверат за што станува збор”.

Според телевизијата, станува збор за вообичаена пракса меѓу земјите сојузници на НАТО, кога една држава ги нема неопходните средства, тогаш друга помага. Ваква пракса постои за FIR на Албанија и Црна гора, каде што помагаат Грција и Италија.

Како што веќе објави МИА, посетата на Алексис Ципрас на Скопје се планира за почетокот на следнот месец, а иако грчките медиуми го споменуваат 2 април како можен термин, сепак според информациите на дописничката на МИА од Атина, точниот датум се уште не е одреден.

Самиот Ципрас, при обраќањето на економскиот форум во Делфи рече дека во Скопје ќе допатува со бизнис делегација, но и министри од неговата влада.

Според Open, неколку дена по посетата на Ципрас на Северна Македонија, во Скопје ќе пристигне министерот за одбрана на Грција , Евенгелос Апостолакис за да се разгледаат можностите за билатерална одбранбена и воена соработка, како што се заеднички воени вежби, размена на студенти од воените академии и сл.

Популарно