„Американци убијци“ – Во Грција гореше знамето на САД

Неколку илјади луѓе се собраа во центарот на Атина на протести поради воздушните напади на САД, Велика Британија и Франција во Сирија.

Грчката полиција наведе дека на протестите во организација на Комунистичката партија, се собрале помеѓу 6.000 и 7.000 лица.

Демонстрантите од централниот плоштад во Атина, се упатија кон американската амбасада, носејќи транспаренти и извикувајќи пароли против САД. Кога пристигнаа до амбасадата, на улицата со црвена боја напишаа „Американци, убијци на луѓе“, по што безуспешно се обидеа да ја фрлат бојата во дворот на американската амбасада и го запалија американското знаме. Полицијата со возила го заштити влезот на американското претставништво во земјата.

Грчкото Министерство за надворешни работи порача Меѓународната заедница да пронајде политичко и одржливо решение за Сирија, што ќе помогне бегалците да се вратат во своите домови.

„Грција остро ја осудува употребата на хемиско оружје и ги поддржува напорите тоа да биде уништено. Меѓународната заедница треба да се стреми кон политичко и одржливо решение во Сирија, кое ќе стави крај на војната и ќе дозволи враќање на бегалците, се вели во соопштението на грчкото МНР.

Понатаму се додава и дека дипломатијата треба да се врати во прв план и да продолжат обидите за мир, во рамките на Обединатите нации.

ФОТО: „Што е тоа на раката на премиерката?“

Американскиот претседател Доналд Трамп моментално е во посета на Велика Британија, па посетата ја искористи за ручек со премиерката Тереза Меј, но и чај со Кралицата Елизабета Втора.

При средба со Меј, како што пренесува "Metro",таа блескала во црвена тоалета, но вниманието на сите присутни го привлекол детаљот на нејзината рака. 

Сите се прашувале - каков е тој бел круг?

Се воспоставило дека на левата подлактица е прикачен апарат кој го контролира нивото на шеќерот и известува кога треба да се внесе инсулин.

На британската министерка во ноември 2012. година и бил дијагностициран дијабетес тип 1, а само една години подоцна раскажала со што се се соочува.

"Имам дијабетес тип 1, си ставам инекции пет пати дневно и веќе се навикнав. Зависам од инсулин, па така вбризгувањето сега ми е обична рутина во животот. Тоа што сум дијабетичар не ме спречува да правам што сакам", рекла таа.

"Премиерот Винстон Черчил во една прилика рекол дека "да ги има САД на своја страна, за него лично, е најголема радост". Духот на пријателството и соработката меѓу нашите две земји, нашите лидери и нашите народи, имаат долга и посебна историја. Затоа, во корист на нашите народи, треба да работиме на изградба на просперитетна иднина", рекла премиерката.

Потсетуваме, Доналд Трамп пред состанокот со Меј дал интервју за "The Sun", во кое ја обвинил Меј го "уништила Брегзит".

ВИДЕО од дрон: Колку народ маршираше со ВМРО ДПМНЕ во Кавадарци?

Река народ денеска маршираше во Кавадарци. Повеќе илјади граѓани присуствуваа на протестниот марш во организација на ВМРО-ДПМНЕ и порачаа дека Македонија ќе победи!

Свое обраќање имаше лидерот на партијата Христијан Мицкоски.

-Кога ве гледам вака насобрани, со гордо кренати глави дојдени овде во Кавадарци, со бајраците на сонцето кој е наш белег, ќе му порачам на Зоран Заев- ова е Македонија, рече тој меѓу другото.

СДСМ: Десетици илјади граѓани излегоа и прославија ширум Македонија

„Во 15 градови ширум Македонија, со повеќе од 40 музичари и со македонска музика,  граѓаните се сплотија околу националните интереси и го прославија огромниот успех, покана за влез во НАТО и датум за почеток на преговори за членство во ЕУ“ пишува СДСМ во денешното соопштение.

Од партијата наведуваат дека ВМРО-ДПМНЕ со денови водеше организирана хајка против националните и стратешки интереси на државата, против домашната, македонска музика, против домашните македонски музичари. На крајот, не им успеа, настаните се одржаа, музиката ечеше низ цела Македонија, граѓаните прославија гордо и достоинствено.

„Десетици илјади граѓани, без притисоци, без списоци и уцени како што тоа своевремено го праваше ВМРО-ДПМНЕ, слободно и по сопствена волја излегоа и прославија ширум Македонија.ВМРО-ДПМНЕ мора да се одважи и да престане со создавање поделби и сеење омраза кон граѓани и музичари. Без разлика дали  тоа му се допаѓа или не на ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните даваат силна поддршка за интеграциите на Македонија во НАТО и ЕУ. СДСМ им се заблагодарува на сите граѓани што беа дел од синоќешните прослави и изразува благодарност до сите вклучени страни кои ги поддржаа настаните“ стои во соопштението од СДСМ.

Популарно