Детали за состојбата на прегазеното дете од Ѓорче Петров

Детето кое вчера беше прегазено на улицата „Борис Сарафов“ во Ѓорче Петров е во стабилна состојба, која интензивно се следи од страна на докторите од Клиниката за неврохирургија.

Жителите од овој реон, но и голем број граѓани најавуваат повторно излегување на протести, бидејќи повеќе пати било воочувано дека токму оваа улица е небезбедна за движење на пешаците и нема правилна сигнализација.

– Секој ден тука ни се децата, овде одат на училиште. Зарем треба да ги затвориме дома? – прашуваа вчера револтираните граѓани.

Ѓорчевци најавија протестен собир и за денес, пред училиштето „Мирче Ацев“ од 18 часот.

„Сакаме конечно решение за сите жители на Ѓорче Петров и решение за дивееето во сообраќајот“, се вели во повикот за протестот.

Младиот Никола не можел да го одврзе појасот, починал на лице место

Страшна трагедија се случила вчера во Србија кога 18-годишниот Никола Миличев починал откако со автомобилот со неговите другари изгубиле контрола.

Никола не можел да го одврзе појасот, па паднал во канал и починал на лице место, а другарите му се тешко повредени, бидејќи успеале да се извлечат од колата.

Кобен бил падот во канал од 80 метри, а самиот појас му дошол до главата и го усмртил.

ВИДЕО: Хулигани снимени како палат палми во Карпош 3

Клиниката ,,Жан Митрев” информира дека изминативе денови се случиле инциденти во кругот на болницата, кога група млади луѓе од непознати причини запалиле дел од палмите.

Инцидентот е регистриран од безбедносните камери на болницата и снимките ќе бидат искористени за понатамошна истрага во која ќе се бара кои се сторителите и кои се мотивите за тоа. Од клиниката во допис до медиумите испратија и видео снимка за настанот.

,,Последните неколку дена во кругот на "Zan Mitrev Clinic" се случија два немили настана во кои настрадаа две палми. Во два поединечни исценирани инциденти група млади лица во ноќните часови запалија дел од палмите засадени во градината околу паркингот на клиниката”, се вели во соопштението до медиумите. 

Првиот случај бил регистриран рано наутро во саботата (11.08.2018) во 1.30 часот а вториот во среда (15.08.2018) во 2.30 часот. Ицидентот е регистриран од безбедносните камери на болницата. 

,,На снимките во првиот случај се гледаат неколку млади лица како се приближуваат до влезот на паркингот и едниот од нив со запалка го пали стеблото на палмата која за неколку секунди вивнува во пламен. Во вториот случај на безбедносните камери вандалите се симнуваат од автомобил и со покриено лице се упатуваат до една од најблиските палми и исто така ја запалуваат, по што се качуваат во автомобилот и бегаат од местото”, велат од Клиниката.

Скопје: Ги фатил децата кои извршиле кражба во неговиот стан и ги врзал во подрум

СВР Скопје поднесе кривична пријава против А.Т. (31) и С.Т. (34), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „противправно лишување од слобода“.

На 11.07.2018 година околу 22 часот на улица Прохор Пчински во Скопје, првопријавениот од слобода лишил две деца поради претходно извршена кражба во неговиот дом.

Со употреба на физичка сила ги фатил двете малолетни деца од Скопје и насилно ги однел во подрумот од неговата куќа на улица Пере Тошев, каде бил и второпријавениот. Тие заедно физички ги нападнале децата. Едното успеало да избега веднаш, а другото го пуштиле за кратко време.

Популарно