Руска амбасада: Заев е погрешно информиран

Од Руската амбасада во Скопје на нивниот Твитер профил реагираа на изјавата на премиерот Заев во интервјуто за ТВ 24, каде вели дека „протераниот руски дипломат недозволиво се однесувал во Македонија, дека бил предупредуван неколку пати, но и натаму вршел активности за кои не бил акредитиран и оти доказите и биле презентирани на амбасадата на Русија“.

„Намерно или не, Зоран Заев е погрешно информиран. Протерувањето на нашиот дипломат беше изненадување. Никогаш не сме добиле никави предупредувања ниту „докази“ за кои зборува Премиерот. И понатаму сметаме дека овој чин е неоснован и нанесува штета на руско-македонските односи“, напишаа од Руската амбасада во Скопје, за чинот на протерување на рускиот дипломат, кој македонското министерство за надворешни работ, како што рече министерот Димитров, се направил во координација со западните сојузници и како чин на солидарност со Велика Британија.

Мерко исече 50-годишни дрвја оти им влегувале во прозорците на стружани

При реконструкцијата на дел од шеталиштето во центарот на Струга денеска општинските власти исекоа три 50-годишни дрвја.

Откако екипите ангажирани од Општината почнаа со сечата, на шеталиштето се собраа граѓани кои бараа од нив да престанат со уништување на зеленилото. Но, работниците продолжија да сечат, по што следеше жестока кавга, па сечата беше прекината.

Градоначалнiкот на општина Струга Рамиз Мерко вели дека на централното шеталиште во Струга биле исечени три стари дрвја бидејќи тие им влегувале во прозорците на стружани во блиските згради.

„Одлучивме да ги исечеме овие дрвја затоа што имавме поплаки од станарите на неколку згради кои се жалеа дека гранките им влегувале во прозорците и балконите. Тие дрвја се стари повеќе од педесет години. Наша определба е на местата на исечените дрва, да посадиме нови садници“,изјави градоначалникот на Струга Рамиз Мерко за СДК.

ВИДЕО: Заврши лидерската средба - еве што се случувало зад затворени врати

На денешната средба во Домот на пратениците речиси четири часа се водеа разговори меѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ Али Ахмети, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и Билал Касами од Беса.

Наредните денови ќе продолжат разговорите на лидерите на најголемите политички партии кои на денешната средба во Клубот на пратениците бараа решение за составот на Државната изборна комисија, претстојниот есенски референдум за името, формулацијата на реферндумското прашање...

Ова се изјавите по средбата:

Апасиев до владата на Заев: Сам себе убио

Додека парламентарните партии се на лидерска средба, професорот Димитар Апасиев од „Левица“ на својот Фејсбук статус имаше што да и порача на владата.

„Остајете ги да се удават во сопственото НЕЗНАЕЊЕ. При вака конципирано референдумско прашање, цензусот останува ист - али се мења мнозинството! Од релативно, станува апсолутно. Наместо 450.000, ќе им требаат 900.000 гласови "ЗА". Сам себе убио  ;)

#НаКуковоЛетоЌеВиПомине

#Бојкотирам“

Неколку часа претходно Апасиев напиша и:

„Нашиот Устав не познава консултативен референдум  ;)

#ОдГрешкаУГрешка

#ЕбатеСпецијалнитеСоветници

-Упрпани се после фијаското на НАТОФЕСТ, и си викаат: „Кај се фативме на орово сеа, мамето ќе ни се расплаче“. А ние ќе се потрудиме и стварно да им се расплаче  ✌️ ✊“

Популарно