Скопјанките се жалат: Момциве низ градов се мамини синчиња

Анкета низ скопските улици: Какви мажи може да се сретнат низ градов?

Елена (33 години), Тафталиџе

-Искрено тешко е да се пронајде дечко за озбилно. Излегувајќи низ градов наидувам на момци кои веќе се оформени личности и кои тешко би се промениле за да би стартувале нешто сериозно. Работам како веб дизајнер, имам автомобил, но дечко не. Ако не се појави вистинскиот за година две во план ми е да си посвојам, дете.

Ана-Марија (26 години), Карпош

-Излегов од една чудна долгогодишна врска во кај постојано бевме тројца. ЈАС, ТОЈ И МАЈАК МУ. Беше страшно секој потег, одлука  мораш да биде одобрена од негвата мајка. Па каде со тој памет не знам ни јас што очекував по две години врска. „Никогаш нема да бидеш како мама“! Оваа реченица ја слушав неколку пати. Сега е време малку да се одморам не сакам врска за озбилно, но како рекле никогаш не вели никогаш.

Бојана (23 години), Радишани

-Некако не ми се брза малада сум, сакам да се шетам пред да се врзам со некого. Не знам дали сум магнет, но налетувам на типци кои имаат долги врски, а сакаат повремено забава, не фала не сакам да бидам втора опција.

Ивона (32 години), Центар

-Пред две години се разведов, имам синче, тешко е да се пронајде искрена личност. А, и мојата состојба за некои момци кои ми се допаѓале не е прифатлива. Се надевам дека ќе наидам на вистинскиот.

Нина (28 години), Капиштец

-Имам долг врска. Нормално не се согласуваме во се , но мора да се има компромис и разбирање за да се има успех и хармонија. Сметам дека најважна е слободата нормално во одредени граници. Имав среќа дечкото со кој сум е токму таков како што си го посакував.

Колкава болка можете да му нанесете некому само поради вашата љубопитност...

Никој не може да знае што се крие во длабочината на некој човек. Секој има своја приказна, проблеми, стравови, радости... Тешко ја сфаќаме тежината на овој факт. Тешко го применуваме, а уште потешко го прифаќаме фактот дека не го применуваме. Некогаш мора добро да размислиме дали вреди да се постави некое прашање, дали со тоа може да повредиме некого и дали можеби тоа што нас нè интересира, има некаква тажна позадина?

Меѓуградски автобус кој се враќа од град накај некое од местата во внатрешноста.

Во автобусот покрај својата мајка седи 25-годишно момче и возбудено гледа низ прозорецот.

- Мамо, гледај, надвор дрвјата се движат наназад!

Мајката им се насмевнува на останатите патници кои гледаат накај момчето, едните со презир, другите со сожалување.

- Мамо, види, облаците се движат заедно со нас! - возбудено извикнува момчето.

- Така е, сине - мајката му потврдува, и понатаму насмевнувајќи им се на останатите патници.

Не можејќи да се воздржи, едниот од патниците ѝ се обраќа на мајката:

- Зошто не го однесете момчево кај некој добар доктор, сигурно има начин да му се помогне?

Мајката низ насмевка му вели:

- Го однесов кај најдобриот и многу му помогна.

Патникот гледа со чудење накај мајката, не разбирајќи го одговорот.

Таа на тоа му вели:

- Се враќаме од болница, од операција. Син ми беше слеп од раѓање. Денес прв пат го гледа светот околу себе.

*Поучна приказна (фикција) со цел да се поттикне самоанализа, а со самото тоа и двојно поголема работа на себе. 

ВИДЕО: Пијанист одлучил да напушти сè, да замине во Тајланд и..

Британскиот пијанист, Паул Бартон ја исполнил својата најголема желба. Се преселил во Тајланд за да им помогне на болните и стари слонови.

Но, тоа не е сè!

Погледнете како овој човек ги усреќува овие тажни живи суштества, и тоа секојдневно, без нималку размислување.

Паул е еден од луѓето на кои животна цел им е да ги направат другите среќни, а исто така еден од ретките кој тоа безусловно го прави токму за животните!

ФОТО: Принцот Хари е вистинска копија на неговиот дедо во младоста

Ако се прашувате како во младоста изгледал сопругот на кралицата Елизабета Втора, принцот Филип, само погледнете го неговиот внук, принцот Хари.

На свеченоста кога се откривал споменикот „Anzac Memorial“, во Сиднеј, во текот на турнејата на Меган и Хари во Австралија, кралскиот фотограф Крис Џексон, воочил голема сличност помеѓу внукот и дедото. Поради тоа, тој одлучил на својот Инстаграм профил да ја сподели насловната страница од магазинот „Paris Match“ од 1957-ма година, на која е младиот принц Филип, со фотографија од принцот Хари во истата свечена униформа.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I spotted this beautiful 1957 vintage cover of a @parismatch_magazine whilst visiting our wedding venue in France a couple of years ago - Who does it remind you of!? Swipe right to see! I think it may have been colourised from a black and white negative but correct me if I’m wrong. Was very happy when the lovely people at @chateaurigaud let me keep it! Whilst today it’s very much a ‘Modern Monarchy’ it’s these historical reference points that make photographing the Royal family so unique and remind you of the centuries of tradition that remain at their core. #PrinceHarry #RoyalVisitAus #ParisMatch #History #DukeofEdinburgh #modernmonarchy

A post shared by Chris Jackson (@chrisjacksongetty) on

„На кого ве потсетува?“, напишал фотографот под фотографијата од насловната страница, а не требало да помине многу време за под фотографијата да почнат да коментираат неговите бројни истомисленици, кои се согласиле дека внукот и дедото изгледаат идентично. 

Популарно