(ВИДЕО) Народ со ваква младина, нема потреба од иднина

Едно од шоута на Драган Вучиќ стана мета на твитерџиите на социјалните мрежи. Во емисијата беа поставени прашања кои што натправарувачите се тркаа кој побрзо да ги одговорат.

По коментарите можеа да се забележат и шеги од типот дека на Драган Вучиќ му преседна расолницата. Потоа „Брзи мисли, среќни луѓе“, или „Народ со ваква младина, нема потреба од иднина“.

Ѝ кажала на својата баба дека сопругот ја изневерил, а одговорот засекогаш ѝ го променил животот

Низ животот ќе искусиме неверојатни подеми, како што е денот на нашата венчавка, раѓањето на првото дете и многу други. Но, исто така мораме да се соочиме и со животни предизвици.

Ваквите неповолни искуства можат да нѝ помогнат во обликување на личноста додека секојдневно растеме и се развиваме во секој поглед. 

Еве и една таква приказна: што сте вие – морков, јајце или кафе?

Млада жена отишла кај својата баба и ѝ кажала дека нејзиниот сопруг ја изневерил и дека е шокирана и разочарана од него. Таа не знаела како ќе успее да го преброди тоа, а дури сакала и да се откаже од својот живот. Ѝ признала дека е уморна од борба и ѝ се чинело дека секогаш се појавуваат нови проблеми во нејзиниот живот.

Бабата ја ислушала ваквата приказна и ја одвела во кујната. Потоа наполнила три тенџериња со вода и ги ставила на оган. Во првото тенџере со зовриена вода, бабата ставила морков, во второто јајце, а во третото мелени зрна кафе. По 20 минути, таа ги тргнала од оган, го извадила морковот од вода и го ставила во сад.

Потоа, го извадила и јајцето и го ставила во друг сад, а на крајот го ставила кафето во една чаша. Притоа, ја прашала својата внука што гледа.

Жената рекла:

“Морков, јајце и кафе”.

Тогаш, бабата ѝ рекла да го земе јајцето и да го скрши. Жената ја скршила лушпата од јајцето и видела дека тоа е тврдо варено. Потоа, бабата ја замолила да го испие кафето. Внуката се насмевнала додека го пиела.

“Што значи сето ова? Која е поентата?”, ја прашала таа.

Старата и мудра жена ѝ објаснила дека секоја од овие намирници морала да се соочи со истиот проблем (вриењето на водата), но секоја од нив реагирала на поинаков начин.

Морковот бил тврд и непропустлив, но по 20 минути во зовриената вода, тој омекнал и станал “многу слаб”. Јајцето било кревко – неговата тенка лушпа ја штитела течната внатрешност, но по 20 минути, тоа станало цврсто.

Сепак, мелените зрна кафе биле единствени: откако биле ставени во зовриена вода, тие значајно го промениле нејзиниот вкус.

По ваквото објаснување, старицата ја прашала својата внука:

“Што си ти? Кога на вратата ќе ти затропа некој проблем, како реагираш? Дали си морков, јајце или кафе?”.

Размислете и вие за ова – дали сте морков кој наизглед делува цврсто, но со болката и неволјата “омекнувате” и ја губите силата? Или пак сте јајце – влегувате со полно срце, но се менувате со оглед на околностите? Или сте зрно кафе – кога работите се најлоши, вие станувате подобри и ја менувате околината околу себе? Дали кога предизвиците се најголеми, вие се качувате на едно друго ниво?

ВИДЕО: Инстаграм ѕвездата објавила шок снимка, па сама се предала во полиција

Марсела Зоиа сама се пријавила во полиција во Торонто, откако на Инстаграм објавила снимка на која фрла две столчиња од 45-тиот кат на зграда.

И се закануваат обвиненија за загрозување на животи. Зоиа изнајмила апартман од чиј балкон фрлала столчиња. 

Откако видеото било објавено во саботата претпладне, стана вирално и разбесни многумина. Полицијата започнала истрага, а девојката после тоа сама се предала.

Откако се се предала, Зоиа го избришала својот профил на Инстаграм со повеќе од 4.000 фанови, морала и да плати 2.000 долари кауција, а тогаш и било наредено да живее со мајка и.

Исто така, таа не смее да контактира со четири лица кои биле со неа во тој момент.

"Се срами од тоа што го направи, жали што тоа се случило. Секако, не сакала да загрози ничија безбедност", рекол нејзиниот адвокат.

ВИДЕО + ФОТО: Меган Маркл консумира кокаин и се допира за гради

На кадрите кои испливале во јавноста, се гледа како консумира дрога и ги мести градите за вечерно излегување.

Војвотката од Сасекс, Меган Маркл, можеби повторно ќе се појави на телевизиските екрани и тоа во многу живописна улога на девојка која сака луда забава, а во снимки кои ги направила во 2011-та година 

На кадрите кои испливале во јавноста, се гледа како консумира кокаин и ги мести градите за вечерно излегување.

Кога нејзината пријателка, Хедер, гледајќи ја како се подготвува, и вели дека не мислела дека е во потрага по нов маж, а таа одлучно одговара: "Се облекувам вака за мене. Вечерва не барам маж. Верувај ми".

Засега не е официјално потврдено дека оваа серија навистина ќе се емитува. Познато е дека Меган ја играла Рејчел Зејн во серијата "Suits" и дека од 30-ти јануари официјално објавила дека ја напушта серијата пред осмата сезона.

Популарно