ФОТО: ДУИ го го забрани кириличното писмо во Министерството за земјоделие

Државниот секретар на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство Нефрис Челику, на вработените од министерството им забранил да го користат кириличното писмо на документите на кои стои неговото име.

Ова го покажува известувањето кое Челику на вработените им го пратил преку меил, а незадоволни вработени го доставиле до редакцијата на Лидер.

-Ве известувам дека документите што ќе се носат на потпис кај Државниот секретар, неговото име и презиме да бидат напишани со Латиница. – стои во дописот од кабинетот на Државниот секретар, во кој е доставен и пример за тоа како треба да изгледа неговото име.

Челику е предлог на ДУИ за оваа позиција, а со ваквото негово барање, се крши уставот на Република Македонија, затоа што официјално писмо во земјава, според уставот е Македонскиот и документите се пишуваат на Македонски литературен јазик и неговото кирилично писмо, пишува Лидер.

Премиерот го реобјави избришаниот “твит”

По пауза од речиси еден час премиерот Заев повторно го објави твитот кој предходно го избриша по критиките од твитерџиите.

Откако во 22.20 Заев го избриша твитот во кој раскажува кое е можното прашање на референдумот во 23.18 тој повторно го објавува истиот текст.

На неговиот избришан твит реагираат и други луѓе како екс министерката за култура Ганка Цветановска.

Првиот текст е избришан по силните реакции на групата #бојкотирам која на социјалните мрежи води кампања за бојкот на референдумот.

Expres.mk

Премиерот Заев принуден да избрише “твит”

Твитерџиите од движењето #бојкотирам го принудија премиерот Заев да избрише твит во кој објаснува што договарал на лидерската средба.

Откако го објави прашањето за референдумот премиерот доби низа коментари од членови на движењето #бојкотирам по што тој го избриша твитот.

Движењето #бојкотирам според информации од твитер заедницата обединува десетина активисти, дел од нив активни и во Шарената револуција кои што сега сметаат дека Владата на Заев влече погрешни потези за името.

ВИДЕО: Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција?

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба вечерва изјави дека на средбата било разговарано за можното референдумско прашање, како и за тоа референдумот да биде консултативен.

-Оваа лидерска средба ја свикавме за да одлучуваме заедно и да избереме стабилност, безбедност и иднина. На средбата разговараме за можното референдумско прашање во насока на „Дали сте за членство за ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција?" Во услови кога Собранието треба да донесе некоја важна одлука, референдумот да биде консултативен, пред Собранието да донесе важна одлука. Сепак волјата на граѓаните сите партии ќе треба да ја почитуваат. За ова разговараме сите кои останавме на средбата до крај – рече Заев.

- Одлуката се смета за конечна доколу изглеле најмалку 50% од запишаните граѓани, без разлика каков карактер ќе има референдумот, законот вели претходен или дополнителен и јасно кажува каков треба да биде. Консултативен е кога ние сакаме да го консултираме нашиот народ претходно, како што прашањето за промена на уставното име. Историски гледано, ВМРО-ДПМНЕ е за референдум, изјави Заев.

За ДИК ќе се знае епилогот утре, во потесен формат. Заев не одговори кога би се одржал референдумот. Порача дека добил поддршка од сите партии, и оние коалициските на ВМРО-ДПМНЕ кои останаа откако Мицкоски ја напушти средбата.

Популарно