Сергеј Самсоненко отворено за доцнењето на плати, судски спорови, несогласувања, заминувања на играчи поради незадоволство...

Високите дострели комплетно ја променија спортската клупска реалност во Македонија, а ништо од тоа немаше да биде возможно без Сергеј Самсоненко, рускиот бизнисмен кој речиси пет години несебично инвестира во „црвено-црното“ семејство.

Сергеј  е тивок и не се појавува пред медиумите, но овој пат, Самсоненко реши да ја прифати поканата за интервју на Gol.mk и отворено даде одговор на сите прашања поврзани со неговата иднина, РК Вардар, ЖРК Вардар, ФК Вардар, управата, клупската инфраструктура, буџетите и шпекулациите кои кружат во јавноста.

Многу контроверзии го пратат Вардар – доцнење на плати, судски спорови, несогласувања, заминувања на играчи поради незадоволство... Вистина или зли јазици?

Ние две години доцниме со плата во сите екипи. Но, секогаш сѐ е исплатено. Доцниме со плата затоа што мене ми е тешко да издржам. За скоро шест години, јас не сум добил никаква помош од државата. Мала помош имаше од спонзорите, благодарност до нив, но тоа е многу мала сума за ваков голем проект. Во изминативе две години јас веќе користам и кредити, продавам мој имот, што можеби не е нормално, но правам сѐ за да ги исплатам сите што се обврзале на соработка со нас. Јас не се кријам од тоа. Можам да кажам дека ниеден спортист не си заминал неисплатен. И нема да остане никој неисплатен. Јас нема да бидам должен никому. Имам респект кон моите играчи кои исто така се коректни и имаат разбирање. Некогаш секако дека постои нервоза поради ситауциите, но секогаш играчите го добиваат она што им следува. Никогаш немало лоша струја меѓу нас. Се има разбирање од двете страни. Лошо е кога се доцни, но тешко е да се одржуваат многу инвестиции, кога немаш повратни средства од истите.

Какво е финансиското салдо, колку доби Вардар од изминатата година која беше најуспешна?

Оваа година единствено сме на „нула“, или евентуално мал плус во фудбалот, ако добиеме еден случај поради кој сме на суд. И тоа не зборувам за трошоците за инфраструктурата, туку за тековните трошоци. За случајот Балотели сме на суд. Не сакавме да си оди, но тој побара и го ослободивме. А, на крај останавме и без играч и без пари – 500.000 евра. Исто така, жалам и за Спировски. Но, кога играч веќе не сака да остане во Вардар, логично е да го ослободиме. Добивме премногу мала сума за него, а тој е одличен играч. И тоа важи не само со него, туку и за секој друг играч. Кај нас, за нешто повеќе од четири години што сум во Вардар, сите играчи што заминаа – не сме сакале да ги ослободиме така лесно. И присилно не сме избркале никого.

Колкав ќе биде буџетот на Вардар наредната сезона? Изминатата сезона се инвестираа 11 до 12 милиони за сите три клуба, каков е финансискиот план без ЖРК Вардар?

Парите од ЖРК Вардар нема да се одлеваат во другите два клуба. Фудбалот ќе биде со скоро ист буџет, а машкиот ракометен клуб ќе има мало намалување во буџетот, пред сѐ затоа што ќе дојдат нови играчи. Разликата во буџетот во однос на лани ќе биде 10-15%. Веројатно околу седум до осум милиони евра ќе одат во Вардар. Но, точно ќе знаеме по пресметките, кога ќе формираме комплетни екипи, односно кога ќе се договориме за продолжување на соработка со актуелните, како и кога ќе донесеме нови играчи и во фудбалот и во ракометот.

Целото интервју на Гол.мк

Пораз на нашите ракометари од Русија

Македонската репрезентација на Светското првенство пораз доживеа уште еден. Русија успеа да се издигне по големото разочарување, не совлада со 30-28 и не прати во битката за 15. место на Мунидјалот. Противникот ќе го дознаеме по завршување на дуелот меѓу Чиле и Катар, кој почнува во 15:30 часот. 

Капитенот, Кирил Лазаров со девет погодоци беше најефикасниот играч во нашите редови, два гола помалку имаше Жарко Пешевски. Никола Митревси мечот го заврши со 15 интервенции.

Добро отворивме, поведовме со 4-2, не прочита одбраната на Русија, изгубивме две топки, примивме три гола во празна мрежа, противникот направи серија од 6-0 за 8-4 во десетата минута. Митревски и на овој дуел беше на ниво на задачата, во вистински момент конечно се разбуди и Гоце Георгиевски, украде топка и во серија од 4-0 постигна два гола. Изнедначивме на 8-8, но не го вративме водството.

Русите во последните десет минути дојдоа до нова позитива, 17-12 беше во 28. минута Во овој дел влезе и Крстевски на местото на Манасков. Токму тој заедно Кире намалија на 17-14, резултат со кој се замина на одморот. 

Продлживме да паѓаме и во второто полувреме. Русија за четири минути дојде на плус шест (20-14), Лазаров ја прекина агонијата на теренот. Противникот не дозволи резултатот да отиде во друга насока. Дојдовме на 26-22 во 48. минута, но тоа е се што направивме. Покрај Крстевски шанса добија, Серафимов, Танкоски и Поповски. Капитенот со деветтиот погодок намали на 30-27 на две и пол минути, имавме шанса да дојдеме на минус два, но не погодивме празна мрежа. 

Македонија мечот за 15. место го игра утре со почеток во 13 часот. 

Нашите ракометари во 13 часот на мегдан со Русија

Русија е првиот противник на Македонија во „Президент купот“, во разигрувањето за пласман од 13 до 16. место на Светското првенство , ривал со кој се соочуваме попладнево (13 часот) во „Ланксес“ арената во Келн.

Нашите ракометари премиерно се наоѓаат во една ваква ситуација во мундијалските настапи па од таму и првпат ќе ги измериме силите со „зборнаја“ во борбата за пласман.

Во последните две децении со нив сме играле трипати на големите натпреварувања, а историјата вели дека се противник со кој знаеме и можеме да се носиме со оглед на тоа дека скорот е една победа и две реми.

Последниот дуел на СП е оној на мундијалот во 2013 во Шпанија, кога во рамките од групната фаза одигравме 29:29. Победа имаме на СП 2009 во Хрватска, пред една деценија, 36:30 исто така во дуел во група.

Со „зборнаја“ сме играле и на европската премиера во 1998, кога во групната фаза исто така сме ремизирале 26:26.

Во последните година дена, поточно во април лани, Македонија и Русија одиграа во Скопје пријателски натпревар, во кој „зборнаја“ славеше со 32:27.

Денешната пресметка ќе биде интересна со оглед на тоа дека премногу актуелни или поранешни ракометари на Вардар ќе играат едни против други во Келн. Од капитенот Стојанче Стоилов, екс-капитенот Филип Лазаров, Дејан Манасков, Мартин Поповски...во нашиот национален тим, до Тимур Дибиров, Даниел Шишкарев, Галеб Калараш, Дмитри Кисељев во Русија.

Дури и пресметката на клупата ќе биде во знакот на „црвено-црната“. Селекторот Раул Гонзалез и Роберто Парондо како дел од стручниот штаб на Македонија, заедно со кинезитерапевтот на вардарци, Димитар Маневски, а „зборнаја“ ја предводи актуелниот спортски директор на Вардар, Едуард Кокшаров.

Гонзалез нема да прави промени во составот и со исти сили ќе влезе и во овој дуел, додека Кокшаров дополнително ја засили само дефанзивната линија со Глеб Калараш

Крај на нашите надежи за висок пласман на СП во ракомет

За жал Македонската репрезентација не успеа да обезбеди место во главната рунда на Светското првенство, важниот дуел со Исланд го загуби со и остана без шанса за олимписки квалификации, за првпат ќе играме во Президен Купот. 

Отворивме со техничка грешка и примивме гол на празна мрежа, но веднаш направивме серија од 4-0, за водство од три гола (4:1) по само седум минути игра.

Одлично игравме во одбраната, која беше поставена 5-1, Борко Ристовски беше сигурен меѓу диреците, а во нападот бевме трпеливи и одевме до сигурен, позиционен напад. Исланд по седеум минути го постигна два гола по ред за 6:4 (15 минута), но кога влезе во ритам и исландскиот голман Густавсон се играше егал од 6:6, па до финишот на полувремето.

За 17 минути игра противникот постигна пет погодоци, од кои само еден од позиционен напад, додека четири на празна мрежа, поради играта „7 на 6" на Македонија во нападот.

На пет минути до крајот од 9:9, нашите ракометари влегоа во серија. Талески со погодок од далечина, потоа одбрана од седум метри на Ристовски и гол за Лазаров за водство од два гола, 11:9, односно 12:10 по успешно реализираниот прв пенал на капитенот.

Второто полувреме беше хаотично. Талески со два гола и Филип Лазаров го одржуваа водството од два гола (14-12, 15-13, 16-14) до 34. минута, потоа направивме серија на грешки. Македонија девет минути беше без погодок, на другата страна Исланд со серија од 0-4 за првпат поведе со плус два 16-18 во 45 минута.

Талески ја прекина серијата на противникот, не ја искористивме одбраната на Борко, исклучување на другата странa, ниту втората интервенција на Ристовски од седум метри. Стигна казната, Исланд дојде на плус два 17-19. 

Лазаров својот прв погодок во второто полувреме го постигна во 49. минута за 18-19, не успеавме веднаш да изедначиме тоа го сторивме минута подоцна, по седмерецот на Исланд, Пешевски беше прецизен, Борко одбрани, а Поповски израмни на 20-20. Раул одлучи да промени во нападот, до крајот игравме шест на шест.

Палмерсон со вториот погодок зголеми на 20-21, Македонија со десетата техничка грешка се стави во опасност, на голема среќа нивниот капитен промаши, Кузмановски донесе нов израмнување (21-21), но Исланд одново беше чекор пред нас. На две и пол минути до крајот се искачи на 21-23. Во една изгубена ситуација Манасков погоди за 22-23, но судиите им подарија нов седмерец на Исланѓаните кои реализираа за 22-24. Тука беше крајот. 

Популарно