(ВИДЕО) Путин со Камаз го отвори новиот мост што ја поврзува Русија со Крим, ЕУ реагира

Рускиот претседател Владимир Путин денеска возејќи камион ја предводеше колоната на свеченото отворање на Кримскиот мост, кој ја поврзува Русија со Кримскиот полуостров, пренесуваат руските медиуми.

Русија, на тој начин, го доби најдолгиот мост во Европа, а Путин лично возеше камион по него во рамките на церемонијата на свеченото отворање.

Зад него имаше голема колона на возила, а сите тие повремено се огласуваа со сирена.

Путин со камионот пристигна на Кримската страна на мостот, каде претседателот им се заблагодари на сите луѓе кои учествуваа во реализација на овој проект, од специјалисти за подводен експлозив, кои го исчистија морското дно од бомби од Втората светска војна, преку археолози, па се до бројните градежни работници кои го изградија мостот.

„На ова градилиште работеа 10.000 луѓе, а некогаш ги имаше и по 15.000. Речиси 200 компании учествуваа во изградбата, а целата држава работеше на мостот. Резултатот е прекрасен. Мостот не доближи до Крим“, изјави Путин.

Мостот има два дела, еден за автомобилски сообраќај, кој е завршен, како и друг за возови, кој ќе биде комплетиран следната година.

За изградба на овој мост се зборуваше уште кон крајот на 19 век, а со градење на мостот почна дури и нацистичка Германија, но проектот беше стопиран.

Советскиот сојуз исто така се обиде да го изгради мостот, но проблем претставуваше морското дно, односно ладната зима.

Русија и Украина во поново време се обидоа да договорат заеднички проект, односно мост со модерна технологија, но до договор не дојде.

Работите се променија после руската анексија на Крим, проектот започна во 2015 година, а конкретното градење на мостот започна една година подоцна.

Вака живее сопругата на Ердоган

Покрај бројните докази за нејзината распуштеност, Емина Ердоган тврди дека е скромна и штедлива жена.  Иако бројни фотографии го демантираат тоа, сопругата на турскиот претседател тврди дека живее скромне живот во склад со строгите муслимански  вредности.

Но, Емина Ердоган опсесивно троши пари. Сака да купува дизајнерски парчиња облека, антиквитети, скапи чевли. Додека нејзиниот сопруг води разговори околу мигранската криза, поради неа се затвараат скапоцени шопинг центри за да може првата дама на Турција да си купува на мира.

Го нарави тоа во Брисел. Купувала пет часа, а дури на еден час и го запре сообраќајот. Во Варшава на саемот за антиквитети за едно попладне потрошила 37.000 фунти. Во Грција  била нешто скромна, купила само седум пара чевли и платила за нив со попуст од 15 отсто, 850 евра. Дури во една прилика во Хрватска се „ опуштила“ купила 30 јајца, 30 килограми пилешко месо, сирење и многу овошје и зеленчук.

Турските власти, нормално дека се обидуваат да го „ испеглаат“ нејзиниот имиџ па во весниците ја прикажуваат како штедлива домаќинка. Таа ги чува корите од јаболката и лимонот за да направи оцет од нив, а не ги фрла ни семките од маслинките и урмите.

Во истот списание заборавиле да напишат дека штедливата Емина и нејзиниот сопруг во својата палата од 600 милиони евра и 1.000 соби си пијат чај од 1.800 евра. Пијат од златни шољи кои  чинат 300 евра. Ѕидовите од палатата ги краста свилени тапети кои чинат околу 2.800 евра од ролна, а околу 400 соби имаат дводелни врати кои чинат по 42.000 евра. Годишно за струја плаќаат 5 милиони евра.

Русија, Кина и Турција ќе го штитат македонскиот устав пред ОН?

Според информации од Руското министерство за надворешни работи се очекува во текот на претстојната недела иницијатива за одржување вондредна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации да покрене Руската Федерација но и Кина, како две од петте постојани земји членки со право на вето.

Воедно како брифираат дипломати од ОН, Русија нема да навлегува во елементот на ЕУ и НАТО интегративните процеси, напротив, според извори блиски до министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, Македонија ќе го има истиот третман како и Србија.

Она што би било елемент за правно толкување согласно меѓународното праве е правото на самоопределување на една нација или народ, нешто за што на Генералното Собрание на ОН се повика и претседателот Иванов.

Иванов во својот говор воедно ги повика и сите 140 држави кои не имаат признаето под уставното име да не ја менуваат одлуката врз основа на Преспанскиот договор.

Информации од турската дипломатија говорат дека токму таа земја ќе иницира и поширок спектар правни мерки во ОН. Имено Преспанскиот договор според турското МНР не е ни договор, тоа е спогодба која секоја влада може да ја донесе, но тоа не значи дека веднаш има правен ефект.

Имено Русија, Кина и Турција ќе се повикаат на Уставот на Република Македонија но и на пропаднатиот референдум за промена на името, кој како волја на граѓаните не е пресликан со насилното убедување и уцени врз пратеници за почеток на уставни измени.

Факт кој повеќе говори дека се работи за класична уцена на една нација врз друга говори и последната изјава на грчкиот претседател кој побарал да се избрише секоја именка Македонија т.е. да се избрише Македонија во смисол на Втората Светска војна, каде Македонскиот народ се спомнува како дел од сојузничките сили во војната прови нацистичка Германија и фашистичките сојузници.

Правно Советот за безбедност нема ингеренции да решава за ваков вид спогодби, но се очекува иницијативата да премине во масовна поддршка од страна на земјите членки на ОН кои и пред да бидат имплементирани уставните измнени и усвоен новиот Устав на Република Северна Македонија, ќе ја информираат Владата и претседателот дека нивните земји без разлика на одлуката на Собранието во билатералната комуникација и пред меѓународните институции ќе го користат уставното име, Република Македонија.

Таков пример беше писмото од НАТО каде со фуснота беше обележано дека Република Турција ја препознава и признава државата како Република Македонија.

Колку држави ќе застанат зад таа фунснота во правен документ кој ќе призлезе од ОН?

И по 1. јануари 2019 Македонците ќе може да работат во Германија само со виза

Германската амбасада соопшти дека не се точни известувањата за нов закон што ќе влезе во сила од 1 јануари 2019 година со кој на граѓаните од земјите што не се членки на Европската Унија ќе им овозможи да се вработат во некоја од државите од Унијата под истите услови како граѓаните на земјите членки на ЕУ.

– На граѓаните на земјите што не се членки на ЕУ потребна им е како досега, така и по 1 јануари 2019 година, валидна работна виза во Германија. Барањето за виза може да се поднесе само во Германската амбасада во Скопје и само таму се издава визата, прецизираат од Амбасадата на Германија во Скопје.

Амбасадата укажува уште еднаш на тоа дека таа не соработува со посредници или агенции.

– Преку нив не може да се добие ниту термин порано ниту пак да се забрза визната постапка. Таксата за виза изнесува по правило 75 евра и се наплаќа во готово, исклучиво во евра, директно на шалтерот за виза кога се поднесува барање за виза. Други такси нема во Визното одделение. Добивањето на обрасците и на упатствата, како и закажувањето на терминот се бесплатни, наведоа од Германската амбасада.

Популарно